Przysiad w szerokim rozstawie stóp jest często spotykanym ćwiczeniem. Czasem taki sposób wykonania ruchu pozwala na bicie rekordów siłowych, szczególnie jeśli ktoś używa sprzętu trójbojowego (bandaży, kostiumu, pasa). Czy przysiad sumo sprawdzi się, jeśli dla kogoś celem jest rozbudowa masy mięśniowej? Prawdopodobnie tak, o ile danej osobie nie będzie zawadzał problem z mobilnością w obrębie stawu biodrowego oraz będzie w stanie zejść wystarczająco głęboko.

 1. Przysiad sumo - zaangażowane mięśnie
 2. Przysiad sumo - prawidłowe wykonanie 
 3. Uwagi i sugestie

Przysiad sumo w naturalny sposób sprzyja znacznemu spłyceniu ruchu, co może być słabym rozwiązaniem pod względem hipertroficznym. Włókna wymagają określonego impulsu, uszkodzeń, które później są nadbudowywane z nadwyżką.

Przysiad sumo - zaangażowane mięśnie

 • Mięsień czworogłowy uda
 • Mięsień pośladkowy wielki
 • Mięsień przywodziciel wielki
 • Mięśnie dwugłowe
 • Mięśnie półścięgnisty i półbłoniasty
 • Mięśnie łydek (mięsień brzuchaty łydki, mięsień płaszczkowaty)
 • Mięśnie brzucha (mięsień prosty oraz mięsień skośny)
 • Prostowniki grzbietu i szereg innych mięśni grzbietu

Przysiad sumo - prawidłowe wykonanie 

przysiad sumo

Przysiad w szerokim rozstawie wykonuje się podobnie jak każdego rodzaju, inny wariant przysiadu, ruch inicjowany jest biodrami. Cofamy biodra i następnie zginamy kolano, obniżając tułów, do momentu osiągnięcia właściwej głębokości. Jeśli jest to ćwiczenie wykonywane w celach kulturystycznych, to należy odpowiednio głęboko schodzić (biodro niżej niż kolano).

Po osiągnięciu najniższego położenia odwracamy ruch, biodra są kierowane w górę i następnie do przodu. Kończymy przysiad przy prawie pełnym wyproście w stawach kolanowych.

Uwagi i sugestie

Dla niektórych osób zbyt szerokie ustawienie stóp może być niekomfortowe i wymagać wielu miesięcy adaptacji. Czasem do przysiadu sumo wykorzystuje się skrzynie i może być to także ćwiczenie rehabilitacyjne, pozwalające popracować stawom pod obciążeniem, w ograniczonym zakresie ruchu.

Niekoniecznie dobrym pomysłem jest używanie suwnicy Smitha, wymusza ona określony tor ruchu, który nie musi być optymalny dla danej osoby. U części osób szeroki rozstaw stóp uniemożliwia osiągnięcie właściwej głębokości. Tam lepszym rozwiązaniem będzie przysiad w węższym rozstawie stóp.

Komentarze (0)