Bez względu na to, jak bardzo kochasz jedzenie, to kiedy chcesz schudnąć, musisz się nieco ograniczyć. Kiedy jednak pilnujesz się, by jeść mniej, to jednocześnie walczysz z głodem. Co tu zrobić, żeby trzymać się swoich założeń i tak nie cierpieć? Potrzebujesz czegoś, co sprawi, że szybciej i na dłużej poczujesz sytość, czegoś, co poskromi Twój apetyt.

  1. Niedrogie, sycące i zdrowe
  2. Jajka
  3. Rośliny strączkowe
  4. Papryka chilli
  5. Płatki owsiane
  6. Awokado
  7. Kawa
  8. Zielona herbata
  9. Podsumowanie

Niedrogie, sycące i zdrowe

Na szczęście istnieją produkty, które hamują łaknienie, dają uczucie najedzenia się i to bez utraty wartości odżywczych. Czytaj dalej, żeby dowiedzieć się, co jeść, żeby nie słuchać burczenia w brzuchu chwilę po posiłku. Z pewnością większość z tych produktów masz w swojej lodówce i pewnie nawet nie sądziłeś, że są one tak cenne w okresie stosowania diety.

Jajka

Jajka to niezawodne źródło białka i innych składników odżywczych. Pomagają poczuć sytość i zadowolenie z posiłku. Nie bez powodu wiele osób mówi, że śniadanie bez jajek, to nie jest śniadanie. Mają swoich zwolenników zarówno za smak, jak i właśnie tę pewność, że po ich zjedzeniu mam na jakiś czas spokój z głodem.

jajka białka żółtka

Zastanawiasz się pewnie, co w nich jest takiego, że dają sytość i satysfakcję z posiłku? Przede wszystkim zawierają wspomniane już białko, czyli najbardziej sycący składnik odżywczy. Ponadto jajka są stosunkowo niskokaloryczne, nie powodują zatem wyrzutów sumienia, jak np. świeży pączek. Są bardzo wdzięcznym produktem, ponieważ mogą być jedzone solo (w różnych postaciach), ale mogą być także składnikiem danego dania np. omletów. Co ciekawe, jajka pomagają regulować poziom cukru we krwi, co dodatkowo przyczynia się do lepszej kontroli apetytu.

Rośliny strączkowe

Rośliny strączkowe są bogate w błonnik i białko, dzięki którym czujesz się dłużej pełny. Są również źródłem witamin i minerałów, takich jak potas, magnez i żelazo, a ponadto mają niską zawartość tłuszczu. Warto wspomnieć, że rośliny strączkowe zawierają skrobię oporną, źródło węglowodanów, których jelita nie rozkładają i nie wchłaniają. Bakterie mogą przekształcać oporną skrobię w krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe, które działają przeciwzapalnie na wyściółkę okrężnicy. Plusem strączków jest także to, że mogą pomóc regulować poziom cukru we krwi.

Papryka chilli

Za pikantność papryczek chilli odpowiada kapsaicyna, związek o działaniu przeciwzapalnym. Jest ona częstym składnikiem suplementów hamującym apetyt oraz wspomagającym spalanie tkanki tłuszczowej, ponieważ hamuje ona apetyt, pozwalając na mniejsze spożycie kalorii.

Papryczki chilli są również źródłem witaminy C, potasu i manganu. Witamina C jest przeciwutleniaczem, który pomaga utrzymać zdrowy układ odpornościowy poprzez zwalczanie wolnych rodników. Jego funkcje obejmują pomoc organizmowi we wchłanianiu żelaza (minerał występujący w papryczkach chilli) z pokarmów takich jak np. szpinak lub produkty pełnoziarniste.

Płatki owsiane

Płatki owsiane są doskonałym źródłem błonnika, który pomaga zachować uczucie sytości na dłużej. To także dobre źródło witamin z grupy B, które biorą udział w metabolizmie energetycznym. Połączenie błonnika i witamin z grupy B sprawia, że płatki owsiane są niskokalorycznym i zdrowym pokarmem, który pomaga utrzymać nasz apetyt w ryzach.

Awokado

awokado

Awokado pomaga zmniejszyć apetyt dzięki wysokiej zawartości błonnika i białka. Jedząc posiłek z awokado, możemy uzyskać z niego wysoką satysfakcję, dzięki czemu przez długi czas nie będziemy myśleć o jedzeniu.

Jest źródłem jednonienasyconych tłuszczy, które także dokładają swoją cegiełkę do uczucia sytości, ponieważ pomagają regulować hormony związane z apetytem, takiej jak grelina.

Kawa

Kawa z zawartością kofeiny może tłumić apetyt, ale jedynie tymczasowo. Wpływ kofeiny na apetyt jest krótkotrwały i efekt ten może być słabszy, jeśli pijesz kawę regularnie. "Minusem" jest to, że kawa nie ma wartości odżywczych. Dlatego nie używaj jej jako substytutu zdrowego posiłku. Najlepszym sposobem kontrolowania apetytu jest uważne odżywianie i zbilansowana dieta bogata w składniki odżywcze.

Zielona herbata

Zielona herbata może zmniejszyć spożycie kalorii i tłumić apetyt. Może być skutecznym narzędziem pomagającym radzić sobie z apetytem i wspierać zdrowe zarządzanie wagą, ponieważ obniża poziom greliny, hormonu głodu. Ponadto, działa na nas trochę pobudzająco, dzięki czemu jesteśmy bardziej wydajni, bez konieczności sięgania po dodatkowe źródło energii w postaci np. słodkiej przekąski.

Polecamy również: Na co działa zielona herbata, dlaczego warto ją stosować?

Podsumowanie

Jeśli wciąż myślisz, co zrobić, żeby jeść mniej, ale nie walczyć tak z głodem, uwzględnij powyższe produkty w swoich posiłkach. Oczywiście nie są one cudownym rozwiązaniem na wszystko, ale z pewnością ułatwią Ci przetrwanie diety.

Komentarze (1)
M-ka

Także ziemniaki (gotowane), orzechy, ser biały, każde w miarę chude mięso i ryby, zdrowe pieczywo z mąki z otrębami, kasze pełnoziarniste, ser mozzarella, pomidory (jedne z najmniej mniej kalorycznych, ale jednak owoców) oraz inne owoce.

0