Trijodotyronina (T3) np. w postaci liotyroniny sodowej, T4 (lewotyroksyna) w postaci lewotyroksyny sodowej oraz ich mieszanki (np. pod marką Novothyral) są niezwykle często wykorzystywane do odchudzania. Tego rodzaju zabieg nie ma żadnego sensu, jeśli ktoś najpierw nie uporządkuje kwestii diety, treningu, ogólnie rozumianego stylu życia, nie wdroży aktywności pozatreningowej (spacery, wchodzenie po schodach itd.). Poza tym pojawia się problem deregulacji hormonalnej całego ustroju. 

 1. Jak szybko działają hormony tarczycy?
 2. Jak długo działają hormony tarczycy?
 3. Skutki przedawkowania hormonów tarczycy

Jak szybko działają hormony tarczycy?

W przypadku podawania T3 pacjentom o normalnie funkcjonującej tarczycy dawka 75 mikrogramów syntetycznej trijodotyroniny skutkowała maksymalnym stężeniem 550 ng/dl osiąganym po 4 godzinach od podania dawki. W innym badaniu, w którym zastosowano doustną dawkę 75 mikrogramów T3, również wykazano, że czas do osiągnięcia maksymalnego stężenia (Tmax) wynosi od 2 do 3 godzin.

hormony tarczycy

Testowany i referencyjny produkt T3 powodował maksymalne stężenie trijodotyroniny wynoszące 422–477 nanogramów na decylitr w czasie 2–2,5 godziny po podaniu 50 mikrogramów T3. Podobny czas ok. 2,35 h ustalono w badaniu dotyczącym podawania 100 mikrogramów liotyroniny (ANDA 90-097).

Jak długo działają hormony tarczycy?

W badaniu opisanym przez Nicoloffa i współpracowników w 1972 r. obliczono okres półtrwania T3, który zmieniał się w zależności od stanu tarczycy. Średni okres półtrwania wynosił 0,63 dnia u 7 pacjentów z nadczynnością tarczycy, 1 dzień u 8 osób z eutyreozą (normalnie funkcjonującą tarczycą) i 1,38 dnia u 9 pacjentów z niedoczynnością tarczycy.

W nowym badaniu z 2015 r. obliczono kinetykę trijodotyroniny po podaniu 50 mikrogramów referencyjnego preparatu 12 osobom. Okazało się, że środek charakteryzuje okres półtrwania wynoszący ~22 h. To znaczy, że po 22 h zostawałoby 25 mcg efektywnej dawki T3, po 44 h -12,5 mcg itd. Teoretycznie, bo w praktyce tego rodzaju przemiany nie mają charakteru liniowego.

Z tego wniosek, iż jeśli ktoś bierze codziennie 80 mikrogramów trijodotyroniny, to po dobie zostaje mniej niż 40 mikrogramów i ta dawka się sumuje z następną porcją! Dlatego T3 łatwo przedawkować, chyba że ktoś ograniczy podaż np. do 30-40 mikrogramów dziennie.

Jednak to nie koniec problemów. Bardzo często T3 stosuje się razem z jego prohormonem T4, który potrafi krążyć w ustroju nawet 4-6 dni (96-144 h). Niektórzy podają nawet, że T4 może krążyć nawet 190 h (dopiero po prawie 8 dniach w ustroju została połowa substancji aktywnej). To znaczy, że jeśli ktoś stosuje preparat 100 mikrogramów lewotyroksyny sodowej (T4) i 20 mikrogramów liotyroniny sodowej (T3), to problemem po kilku dniach staje się kolosalna akumulacja T4! Przykładowo z 700 mikrogramów lewotyroksyny sodowej po 6 dniach zostaje 350 mikrogramów.

Skutki przedawkowania hormonów tarczycy

tarczyca

Bardziej wyraźne dla T3, mniej dla T4, ale ten ostatni o wiele łatwiej przedawkować ze względu na długi okres półtrwania.

Mogą wystąpić:

 • przyspieszenie akcji serca, tachykardia spoczynkowa (>100 uderzeń na minutę)
 • podwyższenie skurczowego ciśnienia krwi (SBP)
 • zwiększone ciśnienie tętna (wysokie ciśnienie skurczowe SBP, a normalne rozkurczowe DBP)
 • duszność wysiłkowa i nietolerancja wysiłku fizycznego

Wpływ na mięsień sercowy: zwiększona siła skurczu serca, zaburzenia rytmu serca, kołatanie serca, bóle wieńcowe, zwiększona pojemność minutowa serca (rośnie pojemność minutowa serca, czyli ilość krwi pompowana w ciągu minuty może wzrosnąć o 50–300% w przypadku nadczynności tarczycy w porównaniu z wartościami spotykanymi w normalnych warunkach).

Można spodziewać się wielu problemów przy jednoczesnym sięganiu po hormony tarczycy i np. duże dawki kofeiny, nieselektywne alfa i beta-mimetyki np. efedrynę (dodatkowo uwalnia noradrenalinę), klasyczne, selektywne beta-mimetyki (np. formoterol, salbutamol, clenbuterol) itd. Hormony tarczycy uwrażliwiają serce na działanie tego rodzaju substancji. Zwiększają ryzyko niewydolności serca.

Polecamy również: Głodówka i DNP, czyli... ekstremalne odchudzanie

 • zwiększenie temperatury ciała (istotny przy dawkach większych niż 50 mikrogramów T3 dziennie)
 • katabolizm, czyli rozpad mięśni
 • zwiększenie podstawowej przemiany materii
 • wzmożona pobudliwość
 • utrata masy ciała
 • niepokój
 • bezsenność
 • drżenie drobnofaliste
 • nasilenie osteoporozy
 • możliwy jest związek z kontuzjami u sportowców, wpływ na syntezę kolagenu oraz jego katabolizm

Nadal sądzisz, że warto tak ryzykować zdrowiem i konsekwencjami na resztę życia?

Referencje:

 • Jacqueline Jonklaas i in. Single Dose T3 Administration: Kinetics and Effects on Biochemical and Physiologic Parameters https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5167556/
 • Hiroyuki Yamakawa i in. Thyroid Hormone Plays an Important Role in Cardiac Function: From Bench to Bedside https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8558494/
Komentarze (0)