Jak to zwykle bywa w przypadku tego typu pytań, odpowiedź brzmi: To zależy. Jeśli liczysz na to, że po włączeniu odżywki białkowej do dotychczasowej diety w magiczny sposób zaczniesz tracić tkankę tłuszczową to mam dla Ciebie złą informację. Prawdopodobnie to zbyt mało, by tracić wagę!

  1. Rola odżywki białkowej 
  2. Czy białko faktycznie wpływa na metabolizm?
  3. Podsumowanie

Rola odżywki białkowej 

Dlaczego? Z prostego powodu. Redukcja zależy od szeregu czynników, w tym przede wszystkim od deficytu kalorycznego. Sam fakt zwiększenia podaży białka w diecie nie przełoży się znacząco na zwiększenie deficytu. Jednak białko może pomóc nakręcić metabolizm, ograniczyć łaknienie i poprawić jakość sylwetki, a przede wszystkim urozmaici dietę, pełniąc formę deseru. 

odżywka białkowa

Warto zauważyć, że włączenie odżywki białkowej do menu w trakcie redukcji może okazać się pomocne w utrzymaniu deficytu kalorycznego. Jeśli zatem dzięki odżywce białkowej utrzymamy deficyt kaloryczny, to owszem włączenie odżywki przełoży się na redukcję tkanki tłuszczowej.

Czy białko faktycznie wpływa na metabolizm?

Faktycznie badania naukowe pokazują, iż spożywanie odżywki serwatkowej wpływa na zwiększenie tempa metabolizmu spoczynkowego o około 5-6%. Największe korzyści ze wspomnianego tutaj efektu przyjmowania odżywki serwatkowej odczujemy, stosując jednocześnie deficyt kaloryczny.

Polecamy również: Dlaczego podczas odchudzania warto pić białko?

Podsumowanie

Stosowanie odżywki białkowej w trakcie redukcji może okazać się pomocne, ponieważ pomoże nam utrzymać deficyt kaloryczny, zmniejszy chęć na słodycze, wpłynie na wyższy poziom sytości, poprawi wrażliwość insulinową i w nieznacznym stopniu podniesie tempo metabolizmu spoczynkowego. Pozytywne efekty wpływu stosowania odżywki białkowej na redukcję tkanki tłuszczowej zauważymy jednak jedynie wówczas, gdy równolegle przestrzegać będziemy diety z deficytem kalorycznym.

Komentarze (2)
MMA

"stosowanie odżywki białkowej w trakcie redukcji może okazać się pomocne, ponieważ pomoże nam utrzymać deficyt kaloryczny, zmniejszy chęć na słodycze, wpłynie na wyższy poziom sytości, poprawi wrażliwość insulinową i w nieznacznym stopniu podniesie tempo metabolizmu spoczynkowego..."
1. Słowo klucz "może".
2. Jakieś badania na temat wpływu odżywki białkowej na poziom sytości?
3. Na zmniejszenie chęci na słodycze?
4. Na wrażliwość insulinową?
Nie twierdzę, że nie ma. Chciałbym tylko jakiegoś linka, odnośnik do nich.
5. Link/odnośnik do podniesienia metabolizmu spoczynkowego?

"Pozytywne efekty wpływu stosowania odżywki białkowej na redukcję tkanki tłuszczowej zauważymy jednak jedynie wówczas, gdy równolegle przestrzegać będziemy diety z deficytem kalorycznym."
Czy nie jest tak, że stosowanie większości suplementów będzie prowadziło do redukcji tkanki tłuszczowej gdy będziemy przestrzegać diety z deficytem kalorycznym?

0
KrystianSW

A czy zmniejszenie ilości węgli z równoczesnym takim samym zwiększeniem białka da nam tyle samo kalorii gdyż gram jednego węglowodanu i białka to 4 kcal , więc waga się nie zmieni ale procentowa zawartość tłuszczu , tak ? W sumie to temat rzeka a w temacie trochę mało napisane , szkoda .

0