Najczęściej alarm związany z płaskim brzuchem uruchamia się, gdy zbliża się ważne wydarzenie w naszym życiu i chcemy po prostu dobrze wyglądać. Niestety zazwyczaj budzimy się z decyzją zmian sylwetki za późno i szukamy wtedy "oryginalnych" rozwiązań, które nie zawsze idą w parze ze skutecznością i zdrowiem.

  1. Co wpływa na płaski brzuch?
  2. Skuteczne odchudzanie, czy potrzebna jest dieta?
  3. Czy można uzyskać płaski brzuch w tydzień?
  4. O czym należy pamiętać, chcąc uzyskać płaski brzuch?

Co warto wiedzieć o płaskim brzuchu? Co możemy zrobić, aby osiągnąć dobry wygląd sylwetki? Czy dieta na odchudzanie jest potrzebna? Zanim przejdziemy do konkretów, musimy wiedzieć o tym, co ma wpływ na nasz brzuch. Istnieje kilka czynników, które będą wpływały na osiągnięcie płaskiego brzucha.

Co wpływa na płaski brzuch?

Dieta

Jednym z kluczowych czynników wpływających na płaski brzuch jest dieta. Odpowiednie odżywianie się, w tym unikanie żywności przetworzonej i bogatej w tłuszcze, cukry i sól, może pomóc w utrzymaniu płaskiego brzucha. Czasem możemy zaobserwować, że niektóre posiłki powodują wzdęcia i mocno uwydatniają brzuch. Korzystaj z tych produktów, które Ci służą i nie powodują problemów gastrycznych. Druga sprawa to dieta - musi być ona związana z ujemnym bilansem kalorycznym. Nie da się zmniejszyć brzucha na diecie, która powoduje wzrost masy.

Ćwiczenia

ćwiczenie cardio na bieżni

Kolejny czynnik to ćwiczenia. Regularne ćwiczenia na mięśnie brzucha, cardio i trening siłowy, mogą pomóc w utrzymaniu płaskiego brzucha. Ćwiczenia na płaski brzuch pomagają spalać tłuszcz trzewny i wzmacniać mięśnie, co może pomóc w uzyskaniu lepszego wyglądu. O tym, jak trenować brzuch, przeczytasz TUTAJ.

Nadmiar stresu

Czynnik stresowy. Wysoki poziom stresu może prowadzić do nagromadzenia tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha. Zagadnienie to powiązane jest choćby z nadmiarem kortyzolu — hormonu stresu, który sprzyja tyciu. Ważne jest więc, aby ograniczyć stres do minimum. Wiele osób reaguje na stres problemami z trawieniem, jak i znacznymi wzdęciami. Aby przeciwdziałać stresowi, możesz stosować techniki relaksacyjne oraz wsparcie suplementami diety jak ashwagandha.

Polecamy również: Najlepsze preparaty na stres - jakie suplementy wybrać?

Styl życia

Zmiana stylu życia, w tym unikanie palenia tytoniu, picie alkoholu w umiarkowanych ilościach i dostateczny sen, może pomóc w utrzymaniu płaskiego brzucha. W tym punkcie warto wspomnieć też czynnikach genetycznych. Niektóre osoby mogą mieć tendencję do gromadzenia tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha. Brak diety i ruchu będą tutaj szybciej widoczne w postaci większej ilości tłuszczu na brzuchu.

Hormony

Niektóre choroby o podłożu hormonalnym, takie jak zespół policystycznych jajników (PCOS) lub insulinooporność, mogą również wpływać na ilość tłuszczu gromadzącego się w okolicach brzucha.

Choroby układu pokarmowego

Choroby takie jak SIBO — zespół rozrostu bakterii w jelitach czy WZJG — wrzodziejące zapalenie jelita grubego będą wpływać na to, jak się czujemy i jak wygląda nasz brzuch. Odpowiednia diagnostyka z lekarzem specjalistą pozwoli nam wykluczyć ewentualne stany chorobowe układu pokarmowego.

Skuteczne odchudzanie, czy potrzebna jest dieta?

Niestety nie ma innej możliwości, jeżeli chcesz uzyskać płaski brzuch, jak wprowadzenie do Twojego życia diety. Dieta powinna zakładać ujemny bilans kaloryczny, aby umożliwić Ci czerpanie energii z tłuszczu znajdującego się w ciele. Odchudzanie powinno być zaplanowane tak, aby pozwalało Ci efektywnie pozbyć się nadmiernej wagi. Nie ma innej możliwości, aby Twój brzuch zrobił się płaski, gdy zalega w nim sporo tłuszczu. Odchudzanie powinno przewidywać zmniejszenie masy ciała na skutek utraty tkanki tłuszczowej.

Sprawdź koniecznie:

Tkanka tłuszczowa w organizmie dzieli się na trzewną i podskórną. W zależności od tego, jaki rodzaj tłuszczu posiadasz, wygląd brzucha może się znacznie różnić. Osoby z przeważającą ilością tkanki tłuszczowej trzewnej będą miały brzuch przypominający piłkę. Będzie on okrągły i twardy. Osoby z większą ilością tłuszczu podskórnego zazwyczaj mają brzuch miękki i często wisi on na skórze. Według naukowców bardziej niebezpieczny dla zdrowia jest tłuszcz wewnątrzotrzewnowy. Może powodować on zmiany metaboliczne w ciele, co w konsekwencji grozi nam np. cukrzycą.

Czy można uzyskać płaski brzuch w tydzień?

Wszystko zależy od tego, co jest przyczyną dużego brzucha. Jeżeli Twój brzuch jest spory, bo przez lata nagromadzona została w nim tkanka tłuszczowa, to niestety nie ma możliwości, aby w tydzień pozbyć się zbędnych kilogramów. Duża nadwaga wymaga od nas konsekwentnych zmian dietetycznych oraz aktywności fizycznej. W zależności od tego, jak duży mamy brzuch, na odchudzanie powinniśmy przeznaczyć od 3 do 6 miesięcy.

Natomiast jeżeli Twój brzuch jest po prostu wzdęty, masz problemy z układem pokarmowym, to zastosowanie odpowiedniego leczenia czy zmian dietetycznych może znacznie poprawić wygląd Twojego brzucha już po tygodniu.

O czym należy pamiętać, chcąc uzyskać płaski brzuch?

  • Płaski brzuch powiązany jest z ilością tłuszczu w ciele.
  • Uzyskanie płaskiego brzucha wymaga wprowadzenia diety odchudzającej.
  • Zaburzenia metaboliczne, choroby i stres mogą powodować wzdęcie brzucha.
Komentarze (0)