Przyrost masy ciała jest naturalną częścią ciąży. W brzuchu mamy rośnie dziecko, to i wzrasta waga. Dodajmy do tego powiększającą się macicę, wody płodowe, większą objętość krwi i mamy dodatkowe kilka kilogramów. Nie ma też reguły, ile dana kobieta może przytyć w ciąży. Są oczywiście normy, kalkulatory, różne teorie, ale tak naprawdę jest to kwestia nieprzewidywalna. Jedna mama przytyje 10 kg, inna 25 kg. Jako mama uważam, że kobiety nie powinny się w tej kwestii porównywać, a jest dokładnie odwrotnie.

  1. Najlepiej schudnąć przed ciążą, ale...
  2. Czy można w ciąży bezpiecznie schudnąć?
  3. Jak kontrolować wagę w ciąży?
  4. Ile kilogramów można przybrać w ciąży?
  5. Odchudzanie w ciąży - podsumowanie

Najlepiej schudnąć przed ciążą, ale...

Na wielu forach dyskusyjnych pytanie typu "Mamusie w x miesiącu — ile przytyłyście?" zbiera najwięcej komentarzy. Nie jest to zbyt zdrowe dla damskiej psychiki. Wracając jednak do głównego tematu — kiedy w ogóle może się pojawić pytanie o chudnięcie w ciąży? Niektóre kobiety, które miały nadwagę przed zajściem w ciążę, mogą się martwić, jaki to może mieć wpływ na jej przebieg i czy nie lepiej by było schudnąć dla zdrowia dziecka. Oczywiście większość specjalistów powie, że najlepiej jest doprowadzić do prawidłowej masy ciała przed zajściem w ciążę. No ale co jeśli już za późno? 

Czy można w ciąży bezpiecznie schudnąć?

Lekarze zwykle nie zalecają kobietom odchudzania w czasie ciąży. Jest to bardzo ważny okres dla rozwoju dziecka, więc przyszła mama powinna się skupić na dostarczaniu wystarczającej ilości składników odżywczych. Istotna jest wówczas świadomość, żeby nie jeść za dwoje, a dla dwojga. Warto też utrzymywać aktywność fizyczną na poziomie adekwatnym do samopoczucia, możliwości i oczywiście za zgodą lekarza.

Każda kobieta, niezależnie od swojej wagi, powinna być świadoma, że spadek masy ciała może zwiększyć ryzyko powikłań dla rozwijającego się dziecka.

Zupełnie inna jest sytuacja, kiedy kobieta z nadwagą lub otyłością planuje ciążę. Świadoma swoich planów kobieta, powinna wówczas przeanalizować swoje zdrowie pod wieloma względami. Czasami istotne jest doprowadzenie jakiegoś leczenia do końca albo unormowanie hormonów. Jest to też czas by zrzucić nieco kilogramów.

Nie wszystko jednak da się przewidzieć. Co kobieta z nadwagą lub otyłością może zaobserwować? Po pierwsze, trzeba zaznaczyć, że każda ciąża przebiega inaczej. Po drugie, bardzo często jest tak, że drobne kobiety przybierają więcej niż te większe. Zdarza się nawet, że część kobiet traci na wadze, lub w ogóle nie przybiera. Jednym z powodów są mdłości, ale bywa i tak, że u kobiet z większą nadwagą ta masa ciała po prostu nie wzrasta i co ciekawe, nie stanowi to żadnego problemu dla rozwijającego się dziecka.

Nie przybierając na wadze podczas ciąży, kobieta zwykle traci zapasy tłuszczu i po porodzie może ważyć mniej niż przed ciążą. Oczywiście wszystko należy konsultować z lekarzem, regularnie się badać, żeby nie doprowadzić do niedoborów żywieniowych, bo taki stan może już zagrażać dziecku.

ciąża ćwiczenia

Jak kontrolować wagę w ciąży?

Większość kobiet ma w poszczególnych trymestrach większe zapotrzebowanie kaloryczne. Te, które mają dużą niedowagę na starcie, będą potrzebowały ich z pewnością więcej, z kolei tym z nadwagą lub otyłością prawdopodobnie nie będzie trzeba zwiększać spożycia kalorii.

Zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna, adekwatna do stanu zdrowia i samopoczucia, mogą pozytywnie wpłynąć zarówno na mamę, jak i dziecko.

Kobiety mogą naturalnie schudnąć przez samą zmianę nawyków wprowadzoną w intencji poprawy zdrowia (a nie redukcji).

Ćwiczenia poza spalaniem kalorii dają też korzyści łagodzące stres i bóle pleców wynikające z noszenia dodatkowego ciężaru w postaci rosnącego brzucha. Jednak tak jak zostało tu już kilkakrotnie wspomniane, należy ten temat skonsultować z lekarzem. Pamiętać też należy, że do aktywności można zaliczyć zarówno ćwiczenia wzmacniające, basen, jak i najzwyklejszy spacer na świeżym powietrzu.

Absolutnie należy zrezygnować ze sportów, w których zwiększa się ryzyko upadku, uderzenia (np. z piłką lub drugim człowiekiem), różnego rodzaju wstrząsów i wysiłku ponad swoje możliwości. Ciąża to nie czas na bicie rekordów i stawianie sobie nowych wyzwań.

Ile kilogramów można przybrać w ciąży?

To pytanie zadaje sobie niejedna kobieta. Ile przytyję? Ile powinnam/ nie powinnam przytyć? Czy to za dużo/ za mało? Każda ciąża jest inna. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na żadne z pytań. Dużo zależy od wagi kobiety sprzed ciąży, od tego, czy spodziewa się jednego dziecka, czy jest w ciąży bliźniaczej, od predyspozycji do przybierania na masie, od tego, jak zachowują się w trakcie ciąży hormony, czy ma cukrzycę, mdłości itp. Czynników jest naprawdę wiele. W razie wątpliwości najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z lekarzem lub położną.

Odchudzanie w ciąży - podsumowanie

Tak. Jednak nie chodzi tutaj o stosowanie diety redukcyjnej, a o sam fakt, że różne czynniki mogą się przyczynić do spadku masy ciała. Działanie w celu odchudzającym, czyli np. celowe ucinanie kalorii, stosowanie różnych diet jest w tym stanie nieodpowiedzialną praktyką. Ciąża to czas, kiedy odpowiadamy za rozwój naszego przyszłego dziecka. Priorytetem powinno być wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych (choć najlepiej to zrobić dużo wcześniej), zachowanie regularnej, umiarkowanej aktywności fizycznej i regularne wizyty u lekarza, który prowadzi ciążę.

Komentarze (0)