W internecie pełno jest stron, gdzie obiecują piękną i zgrabną figurę po 30 dniach ciężkich diet i ćwiczeń. Mięśnie rosną w zaskakującym tempie, a tłuszcz znika z tych okolic, z których chcemy. 30 dni to dość długi okres, ale czy wystarczający, aby spalić przez lata nagromadzony tłuszcz? To zależy od tego, kto ma ile tkanki tłuszczowej. Im jest jej więcej, tym redukcja będzie dłuższa. Czeka Cię ciężka praca i na 30 dniach na pewno to się nie zakończy. Jednak 30 dni to dość długi okres czasu, aby skutecznie zainicjował procesy, które pozwolą na utratę znacznej ilości kilogramów, niekoniecznie wszystkich, których chcecie się pozbyć. W artykule przedstawiamy w kilku krokach, jak podjąć skuteczne działania.

Jaki wybrać trening?

Decydując się na redukcję postaw na trening siłowy. Nie ma tak naprawdę nic lepszego na zgubienie zbędnych kilogramów, jak solidna stymulacja tkanki mięśniowej, która wykazuje duże zapotrzebowanie na energię. Same treningi aerobowe nie wyszczuplą i nie wyrzeźbią Twojego ciała, tak jak ciężary. Oczywiście nie musisz rezygnować z treningów cardio czy interwałów, jak najbardziej przydadzą się one w formie uzupełnienia. Im więcej ruchu podczas redukcji, tym lepiej, jednak przesadzić również jest łatwo.

Trening siłowy podkręci Twój metabolizm, a interwały dzięki zjawisku tzw. „długu tlenowego” będą wspomagały proces lipolizy jeszcze długo po zakończonym wysiłku. Osoby, które zaczynają dopiero ćwiczyć powinny skupić się na treningu siłowym w formie obwodowej (ACT). Są to ćwiczenia całego ciała na jednej sesji treningowej. Polegają na przechodzeniu od jednej stacji do drugiej i wykonywaniu ćwiczeń na różne partie mięśniowe. Przerwa następuje dopiero po zakończeniu obwodu. Skutecznym treningiem jest również podstawowy FBW, który pozwoli na utrzymanie aktywności metabolicznej, jak i wypracowanych mięśni.

Interwały natomiast możemy wykonywać 20x20, czyli 20 sekund bardzo szybkiego tempa, tak by naprawdę się zmęczyć i 20 sekund wolnego tempa na odpoczynek.

Czy można wspomóc się spalaczami?

Jest wiele opinii na ten temat. Każdy twierdzi coś innego. Mimo wszystko spalacze tłuszczu powinny zażywać osoby, u których redukcja trwa już dość długo, metabolizm nieco spowolnił i potrzebują one energetycznego kopa, aby ruszyć dalej. Osobom początkującym samo to, że zaczęły ćwiczyć i stosować odpowiednią dietę w zupełności wystarczy. Ich metabolizm na początku będzie działał na najwyższych obrotach, więc suplementy tego typu nie są absolutnie niezbędne. Jednak nie ulega wątpliwości, że spalacze przyspieszają proces utraty wagi, osoby nastawione na cel mogą z nich korzystać.

Jaką strategię przyjąć?

Wszystko zależy od tego, ile udało nam się odłożyć tłuszczyku przez te lata.

Inną strategię będzie musiała przyjąć osoba, która jest szczupła i będzie chciała się pozbyć małych mankamentów w postaci boczków i oponki na dolnej części brzuszka a osoba, u której niestety tej tkanki tłuszczowej jest więcej. Jeżeli mamy do stracenia 30 kilogramów bądź więcej nasz okres redukcyjny powinien być podzielony na pewne etapy. W ciągu jednej redukcji niestety nie jesteśmy w stanie zrzucić aż tyle. Jest to przede wszystkim niezdrowe dla naszego organizmu. Osoby, które będą chciały spalić taki nadmiar będą musiały stosować krótkie przerwy między redukcjami, polegające na stosowaniu większej ilości kalorii, aby metabolizm pozostawał na pełnych obrotach.

Jakich efektów można spodziewać się po 30 dniach?

30 dni to za krótki czas, jeżeli oczekujemy spektakularnych efektów. Natomiast osoby, które chciałyby zrzucić ok.5 kilogramów są w stanie wykonać założony cel. Wszystko będzie zależało od tego, jak przyłożymy się do okresu redukcji i jaką dietę będziemy stosować. Na początku nasz organizm zareaguje dość dobrze. Niektórzy będą nawet w stanie powiedzieć, że widzą pewne zmiany w ciele. Jest to efekt usunięcia nadmiaru wody i glikogenu. Tak naprawdę w ciągu tych 30 dni jesteśmy w stanie zrzucić, w sposób zdrowy, do 4 kilogramów tłuszczu. Planując więc okres budowania formy na lato, uwzględnij obecny poziom otłuszczenia i zaplanuj redukcję tak, aby nie kombinować w miesiąc z utratą jak największej ilości tkanki tłuszczowej, co jest niezdrowe i może powodować defekt wizualny w postaci obwisłej skóry.

Komentarze (0)