Metabolizm – utożsamiany ze spoczynkową przemianą materii – nie jest stały przez całą długość życia. Wraz z wiekiem tempo metabolizmu zwalnia, co zwykle oznacza kilka dodatkowych kilogramów, większy obwód pasa, zmianę budowy ciała. Szacuje się, że u mężczyzn między 30 a 70 rokiem życia masa mięśniowa spada o połowę, a ilość tkanki tłuszczowej podwaja się.

  1. Nie tylko wiek, ale i skład ciała
  2. Niebezpieczny tłuszcz wisceralny
  3. Tkanka tłuszczowa a stany zapalne
  4. Jak poprawić swój metabolizm?

Nie tylko wiek, ale i skład ciała

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że to właśnie gromadzący się tłuszcz napędza wiele zmian wpływających na spowolnienie metabolizmu i przyspieszenie starzenia się organizmu. Co więcej, to my sami w dużym stopniu wpływamy na zachodzące zmiany, prowadząc niewłaściwy tryb życia, unikając aktywności fizycznej i sięgając po produkty bogate w cukier i tłuszcze trans. Dbając o prawidłowy skład ciała (stosunek ilości mięśni do tkanki tłuszczowej), wpływamy na tempo naszego metabolizmu.

Niebezpieczny tłuszcz wisceralny

tkanka tłuszczowa

Problem pojawia się w momencie, gdy jedząc i pijąc, dostarczasz więcej kalorii, niż spalasz. Z czasem poziom cukru we krwi wzrasta, co prowadzi do rozwoju cukrzycy, wpływa na stan tętnic i osłabienie przepływu krwi. Wysoki poziom cukru nie sprzyja budowie tkanki mięśniowej, wpływa natomiast na odkładanie się tkanki tłuszczowej w rejonie pasa. Niezależnie od tego, czy trenujemy. Szczególnie niebezpieczny jest tłuszcz gromadzący się wokół narządów wewnętrznych. Tak zwany tłuszcz wisceralny.

Tkanka tłuszczowa trzewna (wisceralna) jest bardziej aktywna metabolicznie niż tkanka podskórna. Wytwarza duże ilości związków zwanych adipokinami. Tkanka tłuszczowa trzewna chętnie uwalnia do krążenia wolne kwasy tłuszczowe (WTK), jest bardziej aktywna hormonalnie niż tkanka podskórna, wydzielając spore ilości związków takich, jak: adiponektyna, IL-6, TNFa, PAI-1, wisfatyna i rezystyna.

Niektóre z wymienionych adipokin oddziałują na rozmaite narządy i tkanki, przyczyniając się tym samym do postępującej deregulacji gospodarki hormonalnej i energetycznej organizmu.

Nadmiar tkanki tłuszczowej trzewnej w sposób ewidentny sprzyja rozwojowi zespołu metabolicznego związanego z drastycznie większym ryzykiem cukrzycy typu 2 i chorób układu krążenia o podłożu miażdżycowym.

metabolizm

Tkanka tłuszczowa a stany zapalne

Im więcej nadprogramowej tkanki tłuszczowej w naszym ciele, tym więcej stanów zapalnych. Stan zapalny to fizjologiczna reakcja obronna organizmu na walkę z „intruzem”. Stan zapalny jest procesem ważnym i potrzebnym w naszym organizmie. Problem pojawia się wówczas, gdy przybiera on formę przewlekłą.

Przewlekły stan zapalny nie daje tak wyraźnych objawów. Rozwija się powoli i stopniowo niszczy zdrowe komórki. Może współistnieć z wieloma jednostkami chorobowymi lub umożliwiać ich rozwój. Mowa m.in. o otyłości, cukrzycy, chorobach serca i układu krążenia, nowotworach, chorobach Parkinsona, Alzheimera, alergiach i chorobach autoimmunologicznych.

Stany zapalne powodowane dużą ilością tkanki tłuszczowej zwiększają podwójnie ryzyko rozwoju chorób serca, cukrzycy, Alzheimera. Twoje zdrowie metaboliczne jest ściśle związane z wagą ciała, składem ciała i prowadzonym stylem życia.

Jak poprawić swój metabolizm?

Kontrola stanu zdrowia

Wykonuj regularnie badania kontrolne w celu oceny stanu zdrowia. Morfologia, poziom glukozy na czczo, CRP, lipidogram, badanie moczu – to zupełne minimum badań, jakie należy wykonać co najmniej raz w roku. Dodatkowo warto kontrolować stan tarczycy, pamiętając, że samo TSH to może być zbyt mało. W przypadku mężczyzn po 40-50 roku życia warto kontrolować również poziom testosteronu. Zwłaszcza jeśli występują objawy takie jak: zmęczenie, problemy z utratą wagi, niskie libido.

Obwód pasa

Sprawdzaj obwód pasa. Jeśli niebezpiecznie zwiększa się to znak, że czas przyjrzeć się stylowi życia i odżywiania. Szczególnie istotny będzie stosunek obwodu tali do obwodu bioder. Współczynnik, który bierze te parametry pod uwagę to WHR. WHR stanowi wskaźnik dystrybucji tkanki tłuszczowej w ciele człowieka i jest wyznacznikiem określającym rodzaj sylwetki ciała.

Kalkulator: WHR

Wartość powyżej 0,8 dla kobiet, a 1 dla mężczyzn wskazuje na istnienie ryzyka wystąpienia choroby układu sercowo-naczyniowego, czy też choroby metabolicznej, jak insulinooporność i cukrzyca.

Trzymaj dietę

Redukcja tkanki tłuszczowej przekłada się bezpośrednio na zmniejszenie stanów zapalnych w organizmie. Zadbaj więc o odpowiednią podaż kalorii w diecie i wybieraj jak najwięcej produktów nieprzetworzonych. Warto zadbać o odpowiednią ilość błonnika w diecie – warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, a także ryby bogate w kwasy tłuszczowe omega 3, zielone warzywa liściaste – bogate w antyoksydanty oraz przyprawy takie, jak: ostre papryczki, imbir, kurkuma, czosnek.

Bądź aktywny fizycznie

Najgorsze, co możesz zrobić to siedzenie na kanapie i jeżdżenie wszędzie samochodem. Każda forma ruchu będzie dobra – spacery, zajęcia fitness, rower, bieganie, siłownia. Ważne, żeby się ruszać. Badania pokazują, że najlepsze rezultaty w poprawie poziomu cukru we krwi oraz składu ciała daje połączenie treningu siłowego z aktywnością cardio.

Podsumowując, prawdą jest, że z wiekiem metabolizm spowalnia, szybciej gubimy mięśnie i zyskujemy tłuszcz. Proces zmian, jakie zachodzą, jest jednak w dużej mierze uzależniony od prowadzonego przez nas trybu życia.

Komentarze (1)
RPS1990

Odniosę się do fragmentu tego artykułu, w którym napisano o spadku masy mięśniowej i wzroście tkanki tłuszczowej wraz z wiekiem.
To oczywiście jest prawda jednak zmianom tym można częściowo zapobiec, m.in. poprzez dobrze zbilansowaną i dostosowaną do naszego zapotrzebowania kalorycznego dietę oraz trening.
Inne zapotrzebowanie ma mężczyzna, który ma siedzący tryb życia, inne ma mężczyzna uprawiający sport 3 razy w tygodniu, a jeszcze inne ma ktoś kto trenuje codziennie plus oprócz tego wykonuje pracę fizyczną.
Co do treningu - w jednym z artykułów na portalu kulturystyka.pl o ile się nie mylę było napisane, że najlepsze w zmniejszaniu poziomu tłuszczu wisceralnego są:

wysokointensywny trening siłowy w połączeniu z treningiem aerobowym o średniej intensywności

Natomiast co do utrzymania jak największej tkanki mięśniowej mimo upływu lat, to koniecznie (w miarę możliwości) należy przez całe życie prowadzić trening siłowy.
Tylko w ten sposób można zmniejszyć utratę masy mięśniowej następującą z biegiem lat.

0