Moment, który u wszystkich wywołuje grozę – stanie na wadze i kontrola wyników redukcji. W głowie natychmiast pojawia się milion myśli. Czy ta jedna dodatkowa kanapka mogła wszystko zepsuć? Co, jeśli okaże się, że zamiast stracić, zyskałeś na wadze? Czy może ważę się o złej porze? Czy to znaczy, że robię coś źle?

  1. System Shapa
  2. Jak to działa?
  3. Czy to ma sens?
  4. Podsumowanie

Codzienne kontrolowanie wagi ciała jest dobre, gdyż wzmacnia nasze zaangażowanie w wykonywane treningi i trzymaną dietę. Problem polega jednak na tym, że wahania masy ciała, które są czymś zupełnie naturalnym, mogą nas skutecznie zniechęcać. Mogą bowiem dawać fałszywe wrażenie braku jakichkolwiek efektów, a nawet zrobienie kroku w tył. Może się tak dziać, nawet jeśli nie robimy nic złego i przestrzegamy założonego planu. Nawet jeśli zdajemy sobie z tego sprawę, wzrastająca wskazówka wagi, sprawia, że przestaje nam się chcieć.

System Shapa

Właśnie z tego powodu Dan Ariely – naukowiec - opracował system odchudzania o nazwie Shapa. Na czym polega rozwiązanie Arielego? Na całkowitym wyzwoleniu się od liczb!

Jak to działa?

Wchodzisz na wagę, która nie posiada wyświetlacza i nie pokazuje żadnych liczb. Zamiast tego otrzymujesz informację, jak ci idzie. Waga używa systemu pięciu kolorów, aby zasygnalizować, że pozostajesz na właściwym kursie bez zmian, tracisz wagę lub przybierasz na wadze.

System bierze pod uwagę zakres fluktuacji wagi. Nieznaczne zmiany mieszczące się w wyznaczonym przedziale uznawane są za brak zmian. Jeśli więc twoja waga wzrośnie o 0,3-0,5 kg – otrzymasz informację, że pozostajesz na właściwym kursie. Co więcej, waga może również brać pod uwagę fluktuacje wagi u kobiet związane z cyklem miesiączkowym. W taki sposób waga Shapa może motywować użytkownika, nie dostarczając informacji, które mogą wprowadzać w błąd i działać demotywująco.

Ariely zaprojektował również aplikację dla wagi Shapa, która zapewnia spersonalizowane cele. Mogą one pomóc użytkownikowi żyć zdrowiej i podejmować lepsze decyzje. Aplikacja motywuje użytkownika do lepszego planowania między innymi rzeczy, jakie mamy w lodówce i listy zakupów. Więcej o tym, jak działa system Shapa w niżej zamieszczonym filmie. 

https://www.youtube.com/watch?v=mNr2ztl9xUg

Czy to ma sens?

odchudzanie

Z psychologicznego punktu widzenia system Shapa ma sens! W końcu nieraz zniechęcamy się fluktuacjami wagi, nie zdając sobie sprawy, że tak naprawdę mogą one nic nie znaczyć. Biorąc jednak pod uwagę jej cenę, możemy zastosować rozwiązania prostsze – takie jak ważenie się 1 lub 2 razy w tygodniu lub codzienne ważenie i porównywanie średnich z całego tygodnia. System Shapa na rynku amerykańskim kosztuje 99 USD (około 330 zł), dodatkowo korzystając z aplikacji, płacimy 7,96 USD (około 26 zł) co miesiąc.

Podsumowanie

Shapa system to ciekawa propozycja wychodząca naprzeciw osobom, którym wejście na wagę mrozi krew w żyłach. Kontrolujesz swój progres, nie znając swojej dokładnej wagi.

Komentarze (2)
aniloratka

swietny pomysl, ale dlaczego musze za to tyle placic?

0
PanCvaniak

Super pomysł ale cena na minus

0