Wiemy iż stężenie testosteronu może odcisnąć swoje androgenowe piętno na twarzy. Dłuższe bycie na ponadfizjologicznych dawkach testosteronu może mieć wpływ na zagęszczenie zarostu w niektórych rejonach (np. brzuch, plecy, twarz), a łysienie w innych (np. androgenowy wzór łysienia dotyczący głowy, powiązany prawdopodobnie z DHT).

Jeszcze bardziej dotkliwy efekt wiąże się z sięganiem po GH, ale trudno uznać tego rodzaju zmiany za pozytywne (powiększone dłonie, stopy, szpary między zębami, duża szczęka, patologicznie przerośnięte kości czaszki itd.). Liczne badania pokazują, iż samce są bardziej atrakcyjne, jeśli mają wyższe stężenie testosteronu.

U człowieka ta kwestia nie jest oczywiście taka prosta, bo  nic nie pomoże  najwyższe stężenie testosteronu, osobie która się po prostu nie podoba „ładniejszej płci” (mogą być to kwestie urody, charakteru, pozycji społecznej, czyli miejsca w hierarchii na drabinie społecznej itd.). Ponadto kluczem jest tu czas cyklu, gdyż kobiety wykazują silniejsze preferencje do bardziej męskich cech, gdy są w pobliżu owulacji, a nie w innym czasie cyklu miesiączkowego. Prawdopodobnie, panie pociąga wyższe stężenie testosteronu w momencie, gdy są najbardziej płodne (przynajmniej w teorii, bo w praktyce bywa różnie).

Badanie naukowe

W jednym z badań wykazano, iż kobiety z wyższymi stężeniami estradiolu wykazują silniejsze preferencje wobec twarzy mężczyzn, których rysy świadczą o wyższym stężeniu testosteronu. Odkryto też zależność w stężeniach estradiolu i testosteronu w konkretne dni cyklu miesiączkowego.

Największym paradoksem związanym z cytowanym badaniem jest fakt, iż pożądanie u kobiet reguluje testosteron, a nie estradiol (i inne estrogeny). I odwrotnie - u mężczyzn libido w największej mierze zależy od estradiolu i DHT, a nie od samego testosteronu. Poza tym mężczyźni mający kilkakrotnie wyższe stężenie testosteronu od naturalnego, mogą być bezpłodni (testosteron znacząco wpływa na płodność). Z kolei panie nadużywające androgenów tracą zainteresowanie ze strony większości mężczyzn, bo androgenowe piętno często dotyka także kobiet (o wiele szybciej, silniej i w sposób nieodwracalny).

Kiedy kobiety są najbardziej atrakcyjne?

atrakcyjna kobieta

Naukowcy badali indywidualne różnice w zapachu ciała kobiet i ustalali, czy niektóre kobiety generalnie pachną bardziej atrakcyjnie niż inne, czy też preferencje zapachowe są kwestią indywidualnego gustu. Następnie badano, czy poziomy hormonów rozrodczych wyjaśniają atrakcyjność zapachu kobiecego ciała. Sprawdzano w ten sposób hipotezę, wg której zapach może być chemosensorycznym markerem sprawności reprodukcyjnej.

Pięćdziesięciu siedmiu mężczyzn oceniło zapachy ciała 28 zdrowych, aktywnych fizycznie kobiet w wieku rozrodczym. Zebraliśmy wszystkie zapachy u szczytu płodności, aby kontrolować wpływ cyklu miesiączkowego na atrakcyjność zapachu ciała. Poziomy estradiolu, progesteronu, testosteronu i kortyzolu w ślinie kobiet oceniano w czasie zbierania zapachów, aby sprawdzić, czy poziom hormonów wyjaśnia atrakcyjność zapachu ciała.

Wyniki badania:

Okazało się, iż istnieje duża zgodność, jeśli chodzi o preferencje mężczyzn.

Atrakcyjność zapachu kobiecego ciała przewidywano na podstawie poziomu estradiolu i progesteronu: im wyższy poziom estradiolu u kobiety i niższy poziom progesteronu, tym atrakcyjniejszy był jej zapach ciała (wynika z tego, iż najlepszy pod tym względem jest moment tuż przed owulacją).

Naukowcy uważają, że atrakcyjność zapachu kobiecego ciała może być wyjaśniona przez stężenia żeńskich hormonów rozrodczych, ale nie przez poziom kortyzolu czy testosteronu. Dla mężczyzn zapach ciała działa, jako ważna wskazówka dla potencjalnej płodności partnerki.

Komentarz

Kolejny raz jest to absurdalne, gdyż wysokie stężenie estradiolu niczego nie gwarantuje. Dla podtrzymania ciąży kluczowe jest także stężenie progesteronu, stąd działanie RU-486, czyli antyprogesteronowego środka. Ale jak widać natura bazuje na prostych mechanizmach - nie ma tu miejsca na skomplikowane wywody i śledzenie powiązań.

Referencje, badania:

James R.Roney „Women's estradiol predicts preference for facial cues of men's testosterone” https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0018506X07002139

Janek S. Lobmaier i in. „The scent of attractiveness: levels of reproductive hormones explain individual differences in women's body odoru” https://royalsocietypublishing.org/doi/10.1098/rspb.2018.1520

Ian SPenton-Voak „High salivary testosterone is linked to masculine male facial appearance in humans” https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1090513804000273

Komentarze (2)
Anonim

ciekawy artykulik :)

0
TomQ-MAG

biologii nie oszukasz, kobieta w okresie owulacji faktycznie jest bardziej lakomym celem%)

0