Wydaje Ci się czasami, że Twoje życie to tylko praca i rodzina? Brak Ci czasu na własne pasje i hobby? Coraz więcej osób oddaje się swojej pracy i obowiązkom rodzinnym, zapominając o czasie dla siebie, co w konsekwencji może prowadzić do wypalenia zawodowego i problemów w życiu codziennym. Życie to nie tylko praca i rodzina, ale również czas dla siebie. 

Jak znaleźć czas dla siebie i wykorzystać go w 100%?

Większość z nas odkłada swoje pasje na później, czy to z powodów finansowych, czy braku czasu. Mamy tendencję do odkładania czasu dla siebie na później, często zapominając lub rezygnując ze swoich planów. Jeśli naprawdę chcesz znaleźć czas dla swoich pasji, przestań zwlekać i zacznij działać już dzisiaj!

Bądź konsekwentny

Kluczem do podążania za swoją pasją jest konsekwencja. Jeśli od zawsze chciałeś grać na gitarze, nie musisz od razu jej kupować. Zacznij od czytania tematycznych książek, słuchaj więcej nagrań gitarowych, naucz się podstaw "na sucho" zanim zdecydujesz się na kolejny krok. To pozwoli Ci stworzyć solidne podstawy do dalszej drogi do Twojej pasji.

konsekwentny trening

Mądrze zarządzaj swoim czasem

Najczęstszą wymówką, która blokuje nas przed podążaniem za pasją, jest to, że nie mamy czasu. Czy na pewno? Obserwuj siebie przez 2-3 dni i zauważ, ile czasu spędzasz, robiąc coś bez celu. Oglądanie śmiesznych filmików czy scrollowanie social mediów z pewnością jest ciekawe, ale ani się nie obejrzysz i mija 30 minut. Jeżeli ciężko Ci ulec pokusie, postaraj się na jakiś czas usunąć rozpraszające aplikacje z telefonu i następnym razem, gdy poczujesz się znudzony, wykorzystaj ten czas produktywnie, np. wyszukując informacje o swojej pasji. 

Używaj kalendarza

Mając wiele obowiązków każdego dnia, ważne jest zapisywanie ich w swoim kalendarzu. Nieważne, czy używasz kalendarza w telefonie, czy papierowego. Planując kolejny tydzień czy miesiąc, znajdź w nim czas dla siebie. Planuj rzeczy z wyprzedzeniem i jeśli jesteś w związku, przedyskutuj je ze swoim partnerem, tak aby nikt nie czuł się pokrzywdzony i żeby każde z Was znalazło czas dla swojej pasji. 

Znajdź kompana

Zawsze miło jest robić rzeczy z kimś, kto lubi to samo co Ty. Posiadanie kompana do dzielenia swoich pasji jest bardzo ważne. Znajdź osobę, która podziela Twoją pasję, żebyście mogli się nawzajem wspierać i motywować w realizacji celów.

Podsumowanie

Wszyscy możemy się zgodzić, że życie nie jest łatwe, ale z pewnością też nie jest takie ciężkie, jak nam się wydaje. Wszystko jest kwestią tego, jak je postrzegasz. Choć może Ci się wydawać, że nie masz czasu na swoje pasje, to po odłożeniu tzw. "zjadaczy czasu" zauważysz, że możesz wygospodarować więcej czasu dla siebie, niż Ci się wydaje. Pamiętaj, że żyjemy nie tylko po to, żeby pracować. Posiadanie pasji jest kluczowe w drodze do samorealizacji. 

Komentarze (1)
M-ka

Ciekawy temat. Osobiście uważam, że jeśli ktoś nie potrafi wygospodarować dziennie czy tygodniowo czasu na swoją pasję, to albo w rzeczywistości nie jest to jego prawdziwa pasja i nie pociąga go na tyle albo coś jest bardzo nie tak z jego życiem, związkiem itd. Robi z siebie niewolnika obowiązków, męczennika (który wypruwa sobie żyły dla innych) i z dużym prawdopodobieństwem to się skończy dla niego źle...
Najczęściej wpadają w taką pułapkę kobiety, które całkowicie rezygnują z siebie dla rodziny i po latach zostają same, bo dzieci dorosły i "wyfrunęły", a partner znalazł sobie kogoś bardziej interesującego, ale mężczyźni też są zagrożeni, bo przypisują sobie odpowiedzialność (czasem zbyt wielką) za utrzymanie rodziny itd.

Oczywiście, w życiu każdego człowieka mogą się zdarzyć sytuacje, że faktycznie trzeba poświęcić dużo czasu i samego siebie.

Jednak jeśli ktoś ma takie skłonności i daje się wykorzystywać, to jest to bardzo niedobre.
Jest to też niedobre dla nieco starszych dzieci, bo czasem nieświadomie uczymy je po prostu egoizmu i braku szacunku dla siebie, tzn. że my (i nasze pasje) jesteśmy nieważni, bo reszcie rodziny się wszystko należy. Dzieci powinny widzieć, że rodzic to też człowiek i dla dobra wszystkich należy mu się też odpoczynek czy rozrywka.
Uczą się przy okazji zdrowego egoizmu i mniejsza szansa, że kiedyś same zostaną ofiarą wykorzystywania.
Normalny człowiek wcale nie chce tego, żeby ktoś dla niego się nadmiernie poświęcał (bywają takie typy, które to robią, żeby się dowartościować, a potem jeszcze wypominają "bo ja dla ciebie wypruwałem sobie te żyły...")

Sorry za przydługi post, ale sądzę, że temat wart przemyślenia.

2