Dlaczego warto przyśpieszyć swój metabolizm? Odpowiedz na to pytanie wydaje się być bardzo prosta, chociaż nie dla wszystkich oczywista. Dzięki przyspieszonemu metabolizmowi, redukcja tkanki tłuszczowej lub wzrost masy mięśniowej będą o wiele prostsze niż teraz.

Co to właściwie jest metabolizm?

Metabolizm, inaczej nazywany przemianą materii, to podstawowe procesy chemiczne i fizyczne wykorzystujące energię i składniki odżywcze dla podtrzymania życia.

Niestety, z biegiem czasu naturalna zdolność organizmu do spalania energii podczas spoczynku zaczyna słabnąć. To jest idealny moment na to, aby wspomóc swój organizm, na przykład naturalnymi wzmacniaczami przemiany materii.

Wszystko co jemy, tak naprawdę zwiększa poziom naszej przemiany materii, którą od razu zużywamy na to, aby strawić to co zjedliśmy. Badania pokazują, że zdarzają się pewne wyjątki. Czasami organizm potrzebuje więcej energii, aby strawić niektóre pokarmy.

metabolizm

8 najlepszych wzmacniaczy metabolizmu

Poniżej przedstawiam zestawienie najlepszych i co ważniejsze, naturalnych wzmacniaczy metabolizmu.

Białko

Każdy z nas wie, jak ważne są proteiny, jeśli chodzi o budowanie tkanki mięśniowej. Ponadto, białko wzmacnia układ odpornościowy. Warto podkreślić, że podczas trawienia protein, organizm podnosi swoją temperaturę, przez co spala więcej energii. Dodatkowo, jeśli połączysz wysokie spożycie białka wraz z umiarkowanym spożywaniem błonnika, będziesz w stanie schudnąć i utrzymać swoją wagę na długi czas. Produkty, w których znajdziesz białko to: mięso, ryby, jajka, orzechy, migdały oraz białko serwatkowe.

Produkty z wysoką zawartością błonnika

Błonnik jest bardzo specyficznym składnikiem odżywczym - nie możemy go strawić. Nie jest jednak bez znaczenia dla naszego organizmu. Zmienia między innymi sposób, w którym przyswajane są inne składniki odżywcze. Nie wdając się w szczegóły, błonnik ma kluczowe znaczenie dla naszego dobrego samopoczucia oraz zdrowia. Dobrym źródłem błonnika są: szpinak, pomarańcze, jabłka, pestki dyni, migdały czy orzechy.

Grejpfruty i pomarańcze

Badania pokazały, że osoby, które jadły pół grejpfruta do każdego posiłku straciły na wadze nie ćwicząc ani nie stosując żadnej innej diety. Pomarańcze dają bardzo podobny efekt. Dzieje się tak dlatego, że te cytrusy zawierają w sobie bardzo dużo witaminy C i błonnika, które przyśpieszają metabolizm. Kuszące, prawda?

Zielona herbata

Zielona herbata bogata jest w substancję zwaną EGCG. Naukowcy dowiedli, że ten składnik posiada cechy antyoksydacyjnie, które potencjalnie mogą nieść korzyści dla zdrowia. EGCG jest uważany za główny składnik, który wspomaga przemianę materii oraz redukcję tkanki tłuszczowej. Ponadto, zielona herbata zawiera kofeinę.

Kofeina

Zawarta w kawie, to stymulant dla naszego organizmu. Nie tylko budzi nas rano, ale przede wszystkim przyspiesza bicie serca, które zaczyna szybciej pompować krew, a za tym idzie między innymi większy wydatek energetyczny. Kofeina może wzmacniać metabolizm, ale picie jej zbyt często może powodować zaburzenia lękowe lub nawet arytmię.

Kapsaicyna

Tą tajemniczo brzmiącą substancję znajdziecie między innymi w papryce chilli. To właśnie ona sprawia, że tak bardzo lubisz ostre papryczki. Pieczenie na języku, w przełyku i brzuchu - to właśnie jej sprawka. Kapsaicyna ma szereg zalet: działa antyzapalnie, redukuje ból i ,,zły” cholesterol, a przede wszystkim przyspiesza przemianę materii. Jest na tyle skuteczna, że może wspomaga metabolizm już nawet po pół godzinie po jej zjedzeniu.

Cynamon

Cynamon pozwoli ci schudnąć na dwa sposoby. Jednym z nich jest kontrola i obniżenie poziomu cukru we krwi. Kolejny dotyczy przemian chemicznych w twoim organizmie, po strawieniu cynamonu. Dzięki niemu organizm podnosi poziom przemiany materii, ale również temperatury ciała. Kiedy metabolizm przyspiesza, ty szybciej spalasz kalorie i chudniesz szybciej.

Woda

To prawda - po prostu pij czystą wodę. Liczba, którą widzisz na cyfrowym wyświetlaczu swojej wagi, to w ⅔ tak zwana ,,wodna waga”. Co w związku z tym? To powinno powiedzieć ci, jak ważna jest woda dla twojego organizmu. Warto wiedzieć, że optymalne nawodnienie pozwoli ci utrzymać poziom przemiany materii na satysfakcjonującym poziomie. Niestety, woda jest jednym z najbardziej niedocenianych wzmacniaczy metabolizmu. Picie wody pozwoli ci nie tylko przyspieszyć przemianę materii, ale również oczyścić organizm z toksyn. Dlatego nie zapominaj o niej i dbaj o prawidłowe nawodnienie.

Na podstawie: fitnessandpower.com

Komentarze (0)