W latach 90. XX wieku w cenie zaczęła być absurdalnie duża masa. W ten trend wpisał się Dorian Yates, który zdominował lata 90. XX wieku (Mr. Olympia: 1992, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997). Deklaruje on, iż ma 1.8 m wzrostu (tak mówił w wywiadzie na kanale Joe Rogana). W Internecie różne źródła podają, iż Yates ma 1.78 m wzrostu.

Dorian zgarniał statuetki Sandowa przy wadze ok. 120 kg, poza sezonem ważył 135 kg. Nazywany był „Cieniem”, gdyż pojawiał się znikąd i zasłaniał wszystkich swoich konkurentów, sprawiał, iż byli w cieniu. Wiele osób uważa, iż Dorian miał kiepskie fundamenty genetyczne, oceniają to patrząc na wiele jego zdjęć z młodości.

Dorian Yates: „To był 1985 rok. Miałem 23 lata i po półtora roku treningu  osiągnąłem już niezły rozwój sylwetki, więc postanowiłem wziąć udział w pierwszych poważniejszych zawodach. Wiedziałem, że inni, którzy będą konkurować, będą używać farmakologii i chciałem wyrównać szanse. Nie robiłem tego pochopnie, dojrzewałem do tego powoli, najpierw przeczytałem tyle, ile mogłem. W wieku 23 lat wydawało mi się, że jestem wystarczająco dorosły. Mimo że nie trenowałem strasznie długo, udało mi się już rozwinąć swoją sylwetkę do przyzwoitego poziomu. Patrząc wstecz, mogłem wygrać ten konkurs bez użycia czegokolwiek.

Zrobiłem jeden 6-tygodniowy cykl „budowania” przy użyciu 20 miligramów dianabolu dziennie, co spowodowało wzrost masy z 215 do 235 funtów (z ~97.5 do 106.6 kg) przy 1.8 m wzrostu. To były najlepsze wyniki, jakie kiedykolwiek odnotowałem biorąc sterydy anaboliczno-androgenne. Zrobiłem 6-tygodniową przerwę i 8 tygodni przed zawodami zacząłem stosować 15 mg anavaru dziennie oraz 200 mg primobolanu tygodniowo. Ważąc 210-215 funtów wygrałem konkurs. Przedstawiciele EFBB przekonali mnie do reprezentowania Wielkiej Brytanii w wadze ciężkiej na IFBB World Games. Zawody były w następnym tygodniu. Zająłem 7 miejsce i rywalizowałem z takimi zawodnikami, jak Berry de Mey i Matt Mendenhall, którzy w tym czasie byli najlepszymi amatorskimi ciężkimi zawodnikami w swoich krajach”.

https://www.youtube.com/watch?v=Afx5I8UNgH8

Film: Dorian wygrywa pierwszy konkurs Mr. Olympia w 1992 r. i rozpoczyna wieloletnie panowanie.

„Dorian kłamie. To niemożliwe, by uzyskać taki przyrost na 20 mg metanabolu”

Możliwe. Widziałem ludzi, którzy odnosili naprawdę duże efekty treningowe, a nigdy nie sięgali po żadne zakazane środki farmakologiczne. Zresztą, kiedyś naukowcy próbowali udowodnić, iż SAA nie działają. Po co? By zniechęcić ludzi do ich stosowania. W jednej z takich prób z 1981 r., podawanie 100 mg metanabolu dziennie spowodowało u ciężarowców przyrost masy ciała średnio o 2.3 kg w 6 tygodni. W innej w 1975 r. Hervey GR i wsp. uzyskali wzrost wagi ciała o 3.3 kg w ciągu 6 tygodni przy podawaniu 100 mg metanabolu dziennie (również u zawodników podnoszenia ciężarów; w tamtych czasach kulturystyka jeszcze nie była wcale tak popularna).

Trening ciężarowca z reguły nie daje dużych zysków pod względem hipertrofii. Bazuje raczej na adaptacjach neuromuskularnych. Ponadto zapewne zawodnicy w okresie stosowania metanabolu nie zwiększyli znacząco podaży energii (bez tego niemożliwe są znaczne przyrosty). Dlatego wcale nie jest dla mnie takie nieprawdopodobne, iż Dorian w ciągu 6 tygodni zwiększył masę ciała o ~9.1 kg. Tym bardziej, iż ze względu na swoją charakterystykę (aromatyzację), bliskiego krewnego metylowanego testosteronu cechuje duża retencja płynów. Z reguły w ciągu pierwszego tygodnia na farmakologii masa ciała wzrasta nawet o 3-5 kg (oczywiście, zależy, czy mówimy o osobie ważącej 60 czy 120 kg i biorącej 10 czy 50 mg metanabolu dziennie). To nie znaczy, że Dorian zwiększył masę mięśni o 9.1 kg, tylko masę ciała. Przy silnym „obżeraniu się” jesteś w stanie dołożyć do swojej wagi ciała kilka kg w ciągu paru dni.

D.L.J. Freed I A.J. Banks wykazali, iż metanabol w dawce 10 lub 25 mg dziennie może zwiększyć masę ciała o ~3 kg w ciągu 12 tygodni. Przy tym znowu byli to ciężarowcy. Czyli kulturysta może liczyć na o wiele większe przyrosty masy ciała. Dlaczego? Bo je o wiele więcej i trenuje w sposób nasilający przyrost masy (hipertroficzny). Ciężarowcy uzyskują wzrost masy ciała pośrednio, raczej wyciągają maksimum mocy z minimalnej wagi. Światowej klasy ciężarowiec, Pyrros Dimas, ważąc 83 kg był w stanie wykonać bez problemu przysiady przednie 200 kg bez żadnego sprzętu, z czym nie radzi sobie większość 100 kg kulturystów. Podrzucał 215 kg, rwał 180 kg, zarzucał siłowo na klatkę piersiową 170 kg. Mógłbym długo pisać o przypisywanych mu osiągach siłowych, ale uwierzyłoby w to niewiele osób.

https://www.youtube.com/watch?v=U_IFCwJJpcA

Film: Dorian patrzy na swoje stare zdjęcia „masowe”.

Czy Dorian miał predyspozycje genetyczne?

Dorian z wagi 97.5 kg przeskoczył do ~106 kg, później stał się słynnym, masowym potworem lat 90. XX wieku. W latach 60. i 70. XX wieku Arnoldowi wystarczyło ważyć na scenie 106-107 kg, w latach 80. XX wieku Lee Haney ważył już 111-115 kg (różne źródła), Dorian Yates w formie startowej już ok. 120 kg, a Ronnie Coleman pod koniec lat 90. XX wieku i na początku XXI wieku ponad 135 kg.

O tym, iż Dorian miał nieprawdopodobne predyspozycje genetyczne świadczy fakt, iż szybko rozbudował przedramiona, a twierdzi, iż nigdy ich bezpośrednio nie trenował. Niektórzy mówią, iż Arnold miał słabe predyspozycje, jeśli chodzi o rozwój nóg. Trudno się zgodzić z tą argumentacją. Jak na tamte czasy nogi „Arniego” wcale nie były aż takie słabe. Jasne, że byli kulturyści, którzy przewyższali go w tym względzie (np. Tom Platz).

I tak możemy ciągnąć te dyskusje w nieskończoność. Tylko ostatecznym argumentem jest fakt zdobycia przez Doriana 6 statuetek Sandowa, przez co znalazł się w elitarnym klubie. Przy tym warto pamiętać, iż do dzisiaj przynajmniej 2 tytuły zdobyte przez „Austriackiego Dęba” budzą niesamowite kontrowersje (raz nie miał konkurencji, drugi raz otrzymał tytuł po znajomości). Takie same kontrowersje dotyczą zwycięstwa „Cienia” w 1997 r. Wielu twierdzi, iż tytuł Mr. Olympia powinien wygrać wtedy Nasser El Sonbaty. Nasser w latach 1993-1998 lokował się w pierwszej czwórce najlepszych. Niektórzy do dzisiaj się kłócą, iż Dorian Yates nie powinien wygrać tych zawodów. W 1995 i 1998 r. był III na Mr. Olympia. Poza sezonem potrafił ważyć ponad 150 kg (przy 180 cm wzrostu).

Ponadto warto pamiętać, iż czasy się zmieniły, ilość i jakość stosowanych środków również. Kulturyści doby Arnolda stosowali maksymalnie do 2 g różnych środków tygodniowo, Dorian Yates na początku lat 90. XX wieku już ponad 3.2 g tygodniowo (dodatkowo rhGH, insulinę). Oczywiście na seminariach Dorian przyznał się do stosowania tylko ok. 1 g testosteronu oraz 500 mg nandrolonu/boldenonu tygodniowo i 50 mg metanabolu dziennie, co jest nieprawdopodobne.

FILM – DORIAN YATES opowiada m.in. o SAA: https://www.youtube.com/watch?v=7PY1VnOUd0U

Werdykt końcowy

Dorian miał niesamowite predyspozycje genetyczne, gdyż postęp, jaki osiągnął w kilka lat, jest dla wielu mężczyzn nieosiągalny w ciągu kilkunastu lat treningu. Nieuczciwe jest pisanie, iż całą swoją masę „Cień” zawdzięczał farmakologii, bo znam mężczyzn, którzy biorą więcej farmakologii, a żaden nie przypomina wyglądem kulturysty (większość cierpi z powodu zgromadzonej tkanki tłuszczowej).

Referencje:

Hervey GR, Knibbs AV, Burkinshaw L, Morgan DB, Jones PR, Chettle DR, Vartsky D „Effects of methandienone on the performance and body composition of men undergoing athletic training.”

D.L.J.FREED andA.J.BANKS „A DOUBLE-BLIND CROSSOVER TRIAL OF METHANDIENONE (DIANABOL,CIBA) IN MODERATE DOSAGE ON HIGHLY TRAINED EXPERIENCED ATHLETES” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1859222/pdf/brjsmed00277-0023.pdf

Hervey GR, Hutchinson I, Knibbs AV, Burkinshaw L, Jones PR, Norgan NG, Levell MJ. "Anabolic" effects of methandienone in men undergoing athletic training. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/61389

https://moreplatesmoredates.com/dorian-yates-first-steroid-cycle/

Komentarze (9)
pavlog89

Nie chce mi się wierzyć w te 6 miesięcy bez wspomagania :)

0
Marian.B.

Mnie też.

0
rarytas1

Wszystko co pisze i mowi jest budowaniem legendy a w budowaniu wizerunku prawda nie ma znaczenia. Kulturystyka była i jest sportem w którym farmakologia odgrywa/ła krytyczne znaczenie. Tylko dzieci wierzą w bajki Kulturyści z czołówki to ludzie idealnie wykonujący swój zawód z nastawieniem na sukces za wszelką cenę.

3
krzych666

Te eksperymenty też jakieś dziwne:

"W jednej z takich prób z 1981 r., podawanie 100 mg metanabolu dziennie spowodowało u ciężarowców przyrost masy ciała średnio o 2.3 kg w 6 tygodni".

100 mg metanabolu dziennie to końska dawka - co dopiero mówić o testerach, nie zawodnikach. Ja za pierwszym razem (27 lat temu) brałem 5 mg metanabolu przez miesiąc i w tym czasie zwiększyłem wagę o 5 kg. Jakby testerzy brali 20 razy więcej i półtora raza dłużej, to mieliby po tym przyrosty rzędu 15-20 kilo, a nie 2.3kg.

1
krzych666

"Do dzisiaj przynajmniej 2 tytuły zdobyte przez „Austriackiego Dęba” budzą niesamowite kontrowersje (raz nie miał konkurencji, drugi raz otrzymał tytuł po znajomości)".

Jeśli nie miał konkurencji, to chyba znaczy, że był najlepszy... Albo czegoś nie zrozumiałem :)

0
lodzianin1

To zdjęcie niby po 6 miesiącach nie ma bata nawet z saa

0
anubis84

genetyka i saa w tym sporcie jedno bez drugiego nie istnieje

0
domosos

Wszystkiego po trochu, bo jakby tak było to każdy by robił na SAA sylwetkę, a tak nie jest, jakieś predyspozycje trzeba mieć.

0
Anonim

Patrzę czarno białe zdjęcie, myślę koleś zmarł.

0