Zazwyczaj kulturyści, jak i osoby trenujące przykładają znaczną uwagę do tego, co jedzą. Liczą ilość kalorii, białek, tłuszczy i węglowodanów. Jednak częstym błędem jest zaniedbywanie picia odpowiedniej ilości wody.

  1. Anabolizm - rola wody
  2. Zjawisko pompy mięśniowej
  3. Wracając do meritum
  4. Wniosek
  5. Ile pić płynów?

Anabolizm - rola wody

Co ważne, woda podobnie, jak białko odpowiada za efekt metaboliczny, który związany jest z nasileniem procesów anabolicznych i budową nowych białek mięśniowych. Jest to szalenie ważne zagadnienie, które powinno zmusić nas do refleksji nad tym, aby wypijać odpowiednią ilość płynów na dobę.

Woda stanowi około 70-80% masy ciała człowieka. Jak więc widzimy, jest to element znacznie przewyższający swoją wartością pozostałe składowe. Bez wody nie ma życia, a reakcje metaboliczne nie zachodzą. Oznacza to, że ucinając stopniowo wodę, w naszej diecie pozbawiać się będziemy poszczególnych funkcji naszego ciała, aż nastąpi zgon.

Jednak celem artykułu nie jest straszenie Was, byście zaczęli pić. Chcemy jedynie zwrócić uwagę na to, że woda jest sporym elementem efektu pompy mięśniowej.

Zjawisko pompy mięśniowej

Każda trenująca osoba, która doświadczyła efektu pompy mięśniowej, powiązała to zjawisko z czymś przyjemnym. Silna pompa daje nam motywacje, nakręca nas do wysiłku, daje odczucia, że trening został wykonany należycie, a optyczne powiększenie mięśnia napawa nas pewnością siebie.

Co więcej, zjawisko to pozwala również na mechaniczne rozciąganie tkanek, co dzięki większemu gromadzeniu się wody wewnątrz komórek mięśniowych pozwala jednocześnie na większe magazynowanie glikogenu, jak i pozostałych substratów energetycznych.

woda pompa mięsniowa

Wracając do meritum

Brak odpowiedniej ilości wody w diecie nie będzie sprzyjał pojawieniu się pompy mięśniowej. Efekt uczucia pompy powiązany jest bezpośrednio z rozbiciem węglowodanów w pracującym mięśniu, a więc glikogenu. Rozpoczyna się nasilona produkcja mleczanu oraz pirogronianu, co powiązane będzie z większą możliwością osmotyczną. Wypijanie odpowiedniej ilości płynów w tym momencie przyczyni się do wystąpienia efektu pompy mięśniowej, powiązanego z hipertrofią sarkomplazmatyczną.

Pisząc bardziej przystępnym językiem - poddanie mięśni wysiłkom beztlenowym uruchamia procesy obronne, które powodują, że mięsień produkuje energię, jak i zabezpiecza się przed katabolizmem, gromadząc wodę w swoich komórkach.

Działanie to oprócz napływu samej wody będzie powodowało dodatkowo napływ składników odżywczych, w tym m.in. kreatyny, co przyczyniać się będzie do stymulowania anabolizmu. Samo mechaniczne rozpychanie włókien mięśniowych będzie sygnałem, że mięsień potrzebuje wsparcia, co w połączeniu z gromadzeniem wody da nam znakomitą mieszankę stymulującą rozwój muskulatury.

Wniosek

Odpowiednia ilość płynów, jak i skomponowane makroskładniki żywieniowe będą tworzyły całość, przyczyniająca się do nasilenia wzrostu masy mięśniowej. Odpowiednia ilość spożytej wody jest tak samo ważna, jak poziom białka w diecie czy węglowodanów z tłuszczami. Nie da się ominąć tego typu zagadnienia, a dbanie o to, aby dostarczać odpowiednią ilość płynów, powinno być tak samo priorytetowe, jak trzymanie zbilansowanych posiłków.

Ile pić płynów?

Za wartość optymalną uważa się około 3L wody na dobę. Nie wliczamy tutaj napoi działających diuretycznie jak: kawa, herbata, napoje typu cola. Co więcej, aby podnieść efektywność nawadniania, zaleca się stosowanie roztworów izotonicznych, które posiadają właściwości szybszego przenikania przez błonę komórkową.

Komentarze (2)
januszg1

Super artykuł. Sam miałem dolegliwości z niedostatecznym piciem płynów / gęsta zakwaszona krew itd / i odkąd kiedy tylko rano wstanę to pierwsze szklanka wody ozonowanej lub oligocenki lekko osolonej, później kolejna i herbata zielona i hibiskus z kwasem askorbinowym - rozłożone wszystko na cały dzień. Oczywiście rumianki, pokrzywy itp tez wypijam. Zero coli, zero fanty itp

0
serniczekzczekolada

Właśnie jakoś do tych ilości nie mogę się jakoś przekonać ale do cisowianki sobie owoce wrzucam żeby smak trochę zmienić. Chyba muszę sobie tą appkę podliczającą wypitą wodę zainstalować żeby się bardziej zmobilizować

0