Picie alkoholu w pewnych kręgach kulturowych jest jednym z elementów codziennego dnia (lampka wina do obiadu), czy też rytuałów zakończenia tygodnia pracy, gdzie w piątek spotykamy się ze znajomymi, aby nieco odstresować się po tygodniu obowiązków. 

  1. Szkodzi, ale jest powszechny
  2. 1 godzina po odstawieniu alkoholu
  3. 12-24 godziny po odstawieniu alkoholu
  4. 72 godziny po odstawieniu alkoholu
  5. 1 tydzień po odstawieniu alkoholu
  6. 1 miesiąc po odstawieniu alkoholu
  7. 1 rok po odstawieniu alkoholu
  8. Podsumowanie

Szkodzi, ale jest powszechny

Od dzieciństwa też wpajane nam jest, że alkohol bywa zgubny, a jego nadmierna konsumpcja prowadzi do szeregu negatywnych następstw w naszym ciele pod kątem psychiki, ale i zmian fizjologicznych. Jednym z powszechnych problemów jest alkoholizm, który prowadzi do głębokiego uzależnienia od procentowych trunków, a wyjście z nałogu czasem jest niemożliwe.

Analizując wpływ alkoholu na organizm człowieka, wyłoniono kilka okresów od jego spożycia aż do zakończenia picia. Naukowcy zaobserwowali szereg zmian fizycznych, jak i behawioralnych w organizmie, które prezentują się w sposób następujący.

alkohol

1 godzina po odstawieniu alkoholu

Organizm znajduje się teraz w intensywnym trybie detoksykacji, gdzie metabolizm zajmuje się tym, aby jak najszybciej usunąć z ciała truciznę, za którą uznany został wypity alkohol. Wątroba zaczyna pracować pełną parą, bez odpoczynku, przez co organ jest nadmiernie obciążany. Dodatkowo intensywnie pracuje też trzustka, wydzielając insulinę, przez co organizm zwiększa zapotrzebowanie na węglowodany.

Polecamy również: Jaka ilość alkoholu jest bezpieczna dla zdrowia?

12-24 godziny po odstawieniu alkoholu

W okresie tym reguluje się poziom cukru, który przestaje nakręcać nas w kierunku spożywania słodkości w ilościach, które wcześniej nie miały miejsca. Co więcej, wahania cukru mogą być tak duże, że po spożyciu posiłku, robimy się szybko głodni i dalej mamy ochotę jeść. W ten dzień warto zaopatrzyć się w świeże warzywa i owoce, które powinny stanowić podstawę menu w postaci smoothie, aby ograniczyć nadmierny apetyt, jak i dostarczyć źródeł węglowodanów, zasobnych w minerały.

Co więcej, okres od 12 do 24 godzin, będzie charakteryzował się odwodnieniem, co jest dodatkowo ważne podczas wykorzystywania warzywnych smoothies. Nie stroń również od elektrolitów, czy wody wysokozmineralizowanej. Dość często okres ten nazywany jest kacem.

72 godziny po odstawieniu alkoholu

Wydawać by się mogło, że taki okres czasu nie ma już znaczenia dla naszego ciała, jak i tego, co się z nim dzieje. W organizmie ustępują wszelkie zmiany wywołane nadmiarem alkoholu, jego zatruciem. Zaczynasz czuć się dobrze, wahania cukru są ustabilizowane, a pragnienie nie jest już dokuczliwe. Czasem można odczuwać delikatny dyskomfort w okolicach wątroby, narządów wewnętrznych jej sąsiadujących, co świadczy o tym, że mocno pracowała.

1 tydzień po odstawieniu alkoholu

Normuje się sen, spisz głębiej, lepiej się wysypiasz. W ciągu dnia czujesz się pełen energii, zwiększają się siły witalne, jak i libido. Skóra zaczyna wyglądać młodziej, jest nawilżona. Osoby mające skłonność do egzemy, trądziku czy łupieżu zauważają poprawę w postaci zmniejszenia się objawów.

1 miesiąc po odstawieniu alkoholu

Po tym okresie rosną możliwości filtracyjne wątroby, która również zmniejsza swoje zasoby tłuszczu wątrobowego. Sprawia to, że jej możliwości detoksykacyjne rosną, organizm pracuje wydajniej. Co więcej, nie tylko zmniejsza się ilość tkanki tłuszczowej samego organu, ale i tkanki nagromadzonej wewnątrzotrzewnowo, co jest powiązane z tym, że wątroba nie potrzebuje zapasów energetycznych na wypadek ciężkiej pracy.

1 rok po odstawieniu alkoholu

Jak donosi The International Journal of Cosmetic Science, po okresie 356 dni abstynencji, zmniejsza się ryzyko rozwoju nowotworów jamy ustnej, wątroby i piersi.

alkohol

Podsumowanie

Jak więc widzimy, wpływ alkoholu i jego nadużywania na organizm człowieka niesie za sobą szereg negatywnych następstw. Nie tylko zmiany fizyczne, ale i psychika może zostać mocno nadwyrężona. Pomijając kwestie uzależnienia, alkohol może dodatkowo nasilać stany depresyjne, maniakalne, a także zachowania schizofreniczne.

Wpływ picia na sportową formę, a raczej jej brak, jest dość mocno udokumentowany w świecie sportowców, więc wspomnienie tylko o tym, że nadużywanie trunków nie idzie w parze z wynikami, powinno w zupełności wystarczyć. Pamiętać jednak należy, że wszystko jest dla ludzi, a pewne minimalne dawki np. czerwonego wina, potrafią działać nawet prozdrowotnie.

Komentarze (3)
ojan

Czyli najkorzystniej jest porządne picie raz na tydzień. Tak robili nasi ojcowie.

0
Lutobor

Nie jestem zwolennikiem alkoholu, ale cały ten artykuł to lanie wody, gdzie są jakieś źródła?

0
Anonim

Ja wolę soczek zamiast alkoholu. Nie wiem co ludzie widzą w wódzie. Ja już się tyle patologii przez wódę naoglądałem.

0