Kiedy ludzie myślą o budowie masy mięśniowej, mają na uwadze przede wszystkim trening na siłowni oraz odpowiednią dietę z nadwyżką kaloryczną. Nawet różnego rodzaju artykuły, w których szukamy informacji, jak ukształtować swoją sylwetkę, namawiają nas do pokonywania własnych granic, do regularnego chodzenia na siłownię i doboru odpowiedniego treningu.

Oczywiście nie ma w tym nic błędnego. Prawidłowa dieta i dobry trening są bardzo istotne w budowaniu masy. Istnieją również inne „czarne konie”, które mogą nam pomóc osiągnąć cel, a wcale nie są powiązane z siłownią.

Oto kilka z nich, większość związana ze stylem życia i co ciekawe, bez nich wszelkie starania na siłowni mogą okazać się niewystarczające.

1. Prześpij się, jeśli tego potrzebujesz

Mówiąc najprościej – kiedy śpisz, to rośniesz. Brzmi banalnie, ale jest w tym sporo prawdy. Głęboki sen pozwala włączyć cykl REM i zoptymalizować uwalnianie testosteronu, a mięśnie mogą porządnie odpoczywać. Jeśli śpisz po 5 godzin na dobę i jednocześnie usiłujesz ciężko trenować, to niestety niewiele osiągniesz. Jeżeli naprawdę zależy Ci na efektach, staraj się spać każdej nocy przez 7-8 godzin. Regeneracja to kluczowy element dla Twojego zdrowia, formy i układu nerwowego.

2. Dobierz dietę do swojego celu

Niezależnie od tego, czy ćwiczysz, by zwiększyć masę ciała lub zredukować tkankę tłuszczową, Twoja dieta powinna być dopasowana, zarówno jeśli chodzi o wartość kaloryczną, jak i wartości odżywcze. Nawyki żywieniowe są ważne i to one w dużej mierze odpowiadają za nasze efekty. Chcąc zbudować masę, musimy mieć nadwyżkę kaloryczną, chcąc zredukować, bilans musi być ujemny, a jeśli chcemy zachować zdrowie, to potrzebujemy witamin i minerałów – proste.

3. Zredukuj stres

Tak, wiemy że hasło „zredukuj stres” brzmi dość abstrakcyjnie. Na wiele rzeczy nie mamy po prostu wpływu. Wiemy jednak też, że stres jest winowajcą wielu schorzeń i skutecznie utrudnia osiąganie celów sportowych. Warto zainwestować trochę czasu w różne metody relaksacyjne, nawet jeśli to będą takie proste ćwiczenia, jak głębokie oddychanie przez kilka minut każdego dnia. Może to być także słuchanie relaksacyjnej muzyki, gorąca kąpiel, spacer do lasu lub coś, co sprawia Ci przyjemność. Robienie takich rzeczy może się przyczynić do bezstresowego dnia, a każdy taki dzień to kolejna cegiełka do Twojego zdrowia i oczywiście formy. Jeżeli masz bardzo stresującą pracę to z pewnością ciężko jest zredukować stres, ale nie oznacza to, że się nie da.

stres masa

4. Uprawiaj sport

No tak, wiadomo przecież, że żeby budować mięśnie trzeba trenować. Chodzi jednak o to, by korzystać z różnych form ruchu, także tych nie związanych z treningiem iłowym, np. gra w piłkę nożną z kolegami, rower z partnerem lub partnerką, spacer, basen czy cokolwiek innego, co lubisz robić. Każda aktywność fizyczna to rozruch dla Twoich mięśni, bodziec do spalania tkanki tłuszczowej i dodatkowy wysiłek mogący budować Twoją siłę lub wydolność.

5. Używki? To nie dla Ciebie

Jeżeli narkotyki, alkohol czy papierosy nie są Ci obce, to z pewnością trudniej Ci będzie osiągnąć swoje cele. Nie ma na to rady. Po pierwsze, używki obciążają nerki i wątrobę. Po drugie, wpływają negatywnie na układ nerwowy a po trzecie, (w przypadku alkoholu) "puste" kalorie mogą się przyczyniać do gromadzenia tkanki tłuszczowej. Jeżeli poważnie myślisz o wynikach siłowych, musisz pożegnać się z używkami.

6. Zarządzaj swoim bólem potreningowym

Ciężki trening może spowodować, że pojawią się mocniejsze bóle mięśni następnego dnia. Choć nie każdy trening musi być na tyle mocny, żeby wymagał takiego przeciążenia mięśni, to jednak w niektórych sytuacjach potrzebne jest przełamywanie pewnych barier. Bardzo istotne jest to, jak sobie radzisz z bólem potreningowym. Przydatne okazują się poranne ćwiczenia rozciągające, kąpiele z solą Epsom, masaże czy lekki trening cardio. Szybsza regeneracja sprzyja budowie mięśni i kolejnemu podejściu do treningu.

7. Korzystaj z usług fizjoterapeutów i kręgarzy

Warto zainwestować! Jeśli naprawdę zależy Ci na formie, to różne techniki rozluźniające mogą utrzymać dobrą jakość tkanek, zwiększyć krążenie krwi, a więc i potęgować wzrost mięśni. Kręgarze z kolei mogą zadbać o Twoją tolerancję na większe obciążenia.

fizjoterapeuta

8. Przestań myśleć non stop o treningach

To brzmi dość niedorzecznie, prawda? Prawda jest jednak taka, że kiedy ludzie poświęcają się kształtowaniu formy, myślą non stop o treningu, o siłowni czy o diecie. Nie musisz myśleć o tym przez całą dobę. Wcześniej pisaliśmy o redukcji stresu. Może się stać, że obsesyjne myślenie o treningu stanie się kolejnym stresem, co mija się z celem.

Trening powinien być przyjemnością, która prowadzi nas do celu, ale mimo wszystko staje się dla nas pewnego rodzaju odskocznią. Bardzo często zapomina się o tym, że zdrowie psychiczne jest równie ważne, jak fizyczne, jest wręcz jego częścią. Podchodzenie do siłowni z odpowiednim nastawieniem może się okazać nieocenione.

Podsumowanie

Jeżeli chcesz osiągać efekty, w Twoim życiu musi być harmonia we wszystkich jego sferach. Trenuj ciężko, ale mądrze. Dbaj także o inne aspekty swojego życia, które na pierwszy rzut wydawałoby się, nie wpływają na Twoją formę. Możesz się bardzo zdziwić.

Masa mięśniowa to nie tylko trening, dieta i suplementy. Owszem są to ważne elementy całej gry, ale nie zapominaj o regeneracji, zarówno fizycznej, jak psychicznej. Myśl o swoim ciele, jako narzędziu, które wykonuje każdego dnia niesamowitą robotę i czasami potrzebuje odpoczynku czy usprawnienia.

Unikaj tego, co Cię niszczy. Używki to nie najlepsza droga dla sportowca.

I na koniec – nie wpadaj w paranoję. Zachowaj umiar, rozsądek i czerp przyjemność z tego, co robisz.

Komentarze (2)
anubis84

Tak łatwo tylko się mówi, zrób to czy tamto, nie każdy ma czas by sobie pospać. Czy kasę by latać po fizjo itp.

2
domosos

Tak bez treningu to trochę trudno, chyba ze w/w sposoby to dodatek do treningu siłowego

0