Nandrolone należy do jednych z najpopularniejszych SAA na rynku, pod względem budowy jest to pochodna testosteronu, o zmodyfikowanej cząsteczce. Dlatego ten związek nazywa się także 19-nortestosteronem. We wszelkich poradnikach dopingowych (np. u Williama Llewellyna) nandrolony określa się jako niegroźne dla wątroby, o niskim potencjale do aromatyzacji i w ogóle jako jeden z najbezpieczniejszych SAA na rynku.

  1. Eksperyment naukowy
  2. Co potwierdza to badanie?
  3. Podsumowanie

Eksperyment naukowy

wątroba

Niestety, w przypadku sterydów anaboliczno-androgennych zwykle skutki uboczne zależą od dawki. I tak właśnie było w jednym z badań.

Podawano:

  • 0,7 mg nandrolonu na kg masy ciała
  • 5,3 mg nandrolonu na kg masy ciała
  • 10,3 mg nandrolonu na kg masy ciała

Część zwierząt funkcjonowała jako grupa kontrolna (nic nie otrzymały). Iniekcje SAA prowadzono 5 x w tygodniu. Badanie trwało 5 tygodni.

Badania biochemiczne wykazały, że podawanie dekanianu nandrolonu prowadzi do zależnego od dawki wzrostu stężenia aminotransferazy asparaginianowej (AST), aminotransferazy alaninowej (ALT) i fosfatazy alkalicznej, a także znaczny spadku ilości białek całkowitych, bilirubiny, cholesterolu i jego frakcji oraz triglicerydów.

Chociaż stwierdzono istotną statystyczną różnicę dla AST, ALT i ALP w porównaniu z grupą kontrolną, ich wartości pozostały w normie. Liczba komórek Kupffera wzrosła w miąższu wątroby. Wzrosła także zawartość kolagenu w ścianie żyły zrazikowej środkowej, w miąższu wątroby oraz w przestrzeni żyły wrotnej.

wątroba

Wnioski

Wyniki cytowanego eksperymentu sugerują, że przewlekłe stosowanie nandrolonu jest potencjalnie szkodliwe dla wątroby, prowadząc do jej zwłóknienia.

Polecamy również: Metanabol, a nerki i wątroba. Co wiemy a czego nie powie Ci dealer?

Interperatacja

Komórki Kupffera to inaczej komórki siateczkowo-śródbłonkowe naczyń krwionośnych włosowatych (zatok) wątroby należące do makrofagów osiadłych, o właściwościach żernych (fagocytujące); stanowią ok. 16% komórek wątroby. Nandrolon indukował stan zapalny oraz prowadził do włóknienia kluczowych rejonów wątroby.

Czyli „deka” (Deca Durabolin to najbardziej znana marka nandrolonu) może niszczyć wątrobę? Nie tak szybko.

  • 0,7 mg nandrolonu dziennie, przy podawaniu środka 5 x w tygodniu to 280 mg dla 80 kg osoby
  • 5,3 mg nandrolonu dziennie, przy podawaniu środka 5 x w tygodniu to 2120 mg dla 80 kg osoby
  • 10,3 mg nandrolonu dziennie, przy podawaniu środka 5 x w tygodniu to 4120 mg dla 80 kg osoby

W dopingu typowe jest podawanie 400-600 mg nandrolonu tygodniowo (np. 2 iniekcje po 200-300 mg w odstępie 5 dni). Nie spotkałem się nigdy z dawkowaniem nandrolonu w ilości ponad 2 gramów tygodniowo, a Dorian Yates  (typowo stosował 1 g testosteronu, +500 mg boldenonu lub nandrolonu), przynajmniej tak mówił w wywiadach. Nic dziwnego, że absurdalne, kosmiczne i horrendalne dawki nandrolonu prowadziły do zmian w wątrobie.

Co potwierdza to badanie?

Potwierdza się też, o czym wspominałem wielokrotnie. Nawet kosmiczna dawka nandrolonu, która wywołała określone zmiany patologiczne w wątrobie, nie miała wpływu na popularne markery uszkodzeń wątroby takie jak AST, ALT (w naszym społeczeństwie jest mocno zakorzeniona wiara w diagnostykę wątroby poprzez markery, co może być śmiertelnie groźnym błędem). Mało tego, nie odnotowano nawet wzrostu GGT, który jest np. dobrym markerem nadużywania alkoholu. Zmiany w profilu lipidowym czy stężeniu cholesterolu nie były szokujące i wcale nie wskazywały na to, iż zwierzętom podaje się zabójczą dawkę SAA.

Podsumowanie

Istnieją nikłe przesłanki, by sądzić, iż nandrolone może być groźny dla wątroby. Na ryzyko są narażone osoby, które go kilku-kilkunastokrotnie przedawkowkują. To nie znaczy, że stosowanie SAA nie niesie ze sobą innych, rozmaitych problemów, chociażby negatywnego wpływu na układ sercowo-naczyniowy czy nerki.

Referencje, badania, źródła naukowe:

Welington Rodrigues Dose-Dependent Hepatic Response to Subchronic Administration of Nandrolone Decanoate

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (2)
F1.08

Nie mialem nigdy problemow z watroba po nandro. Natomiast niewiele sie mowi o niebezpiecznym wplywie nandrolonow na mozg/neurony. Nandrolon strasznie "zamula". Dodatkowo ostatnio doswiadczylem nie tylko wzrostu cisnienia, co mozna tlumaczyc wyzsza retencja, ale i wzrost tetna itd. Moim zdaniem srodek wcale nie tak delikatny i bezpieczny jak sie kiedys uwazalo (mowa o dawkach kulturystycznych)

0
_Knife_

Pisalem parę razy o trenie, o nandrolone też: https://kulturystyka.pl/czy-nandrolone-deka-wplywa-na-mozg-i-zachowanie/ 

1