Sterydy anaboliczno-androgenne (SAA) są owiane wieloma mitami. Czy mogą powodować agresję? Wydaje się, że istnieje powiązanie, ale dostrzegalne wcale nie u wszystkich sięgających po środki farmakologiczne. Podczas gdy niektórzy doświadczają niewielu skutków ubocznych, inni mogą doczekać się poważnych konsekwencji zdrowotnych. 

 1. Czy to tylko sterydy?
 2. Wcześniejsze badania
 3. Badanie na młodych ciężarowcach
 4. Wniosek i podsumowanie badania 

Czy to tylko sterydy?

Warto pamiętać, iż bardzo często kulturyści sięgają nie tylko po SAA, ale po kompletny koktajl leków: insulinę, hormon wzrostu, IGF-1, beta-mimetyki, DNP, inhibitory aromatazy, SERM (modulatory receptora estrogenowego). Nie jest tajemnicą, iż wielu sięga po rozmaite narkotyki, benzodiazepiny, opioidy itd. Dlatego byłbym bardzo ostrożny w ferowaniu wyroków i zajmowaniu ostatecznego stanowiska w sprawie SAA.

Wcześniejsze badania

sterydy zdrowie

Sprawę komplikuje fakt, iż w wielu przypadkach badania były prowadzone na specyficznych grupach społecznych. Przykładowo agresja i przemoc należą do często przytaczanych skutków ubocznych związanych ze stosowaniem SAA w dużych dawkach; jednak większość danych jest oparta o populacje więzienne lub narkomanów. Prawdopodobną hipotezą jest to, że używanie SAA jest związane z agresją i przemocą, ale te skojarzenia są złożone i mogą zależeć od kilku czynników, takich jak używanie innych substancji, uzależnienie od SAA i cechy osobowości.

Badanie na młodych ciężarowcach

Naukowcy wzięli pod lupę ciężarowców niestosujących farmakologii, osoby sięgające po doping (jednak nieuzależnione od SAA) i uzależnione od stosowania SAA. Obie grupy dopingowe byli to mężczyźni stosujący SAA od wieku ok. 20 lat. Mężczyźni z grupy nieuzależnionej od SAA stosowali doping od ~6 lat w dawce 700 mg tygodniowo, a grupa uzależniona od SAA przez ok. 14 lat, a średnia dawka wynosiła 1300 mg tygodniowo.

Polecamy również: Najlepsze preparaty na ochronę wątroby - jakie suplementy wybrać?

Wyniki

 1. Osoby uzależnione od SAA zgłaszały istotnie wyższy poziom agresji w porównaniu z osobami biorącymi, ale nieuzależnionymi od sterydów anaboliczno-androgennych i grupą ciężarowców niestosujących farmakologii w celach ergogenicznych,
 2. Podczas gdy przemoc interpersonalna była zgłaszana we wszystkich trzech grupach, najwyższy odsetek stwierdzono w grupie zależnej od SAA.
 3. Fizyczną agresję zgłaszało 21,1% ciężarowców z grupy kontrolnej, 23,8% sportowców z grupy nieuzależnionej od SAA i 30,9% sportowców z grupy uzależnionej od SAA.
 4. Werbalną agresję zgłaszało 18,3% ciężarowców z grupy kontrolnej, 18,3% sportowców z grupy nieuzależnionej od SAA i 19,6% sportowców z grupy uzależnionej od SAA.
 5. Gniew zgłaszało 15,9% ciężarowców z grupy kontrolnej, 15,6% sportowców z grupy nieuzależnionej od SAA i 21,4% sportowców z grupy uzależnionej od SAA.
 6. Wrogość zgłaszało 15,4% ciężarowców z grupy kontrolnej, 16,7% sportowców z grupy nieuzależnionej od SAA i 19% sportowców z grupy uzależnionej od SAA.
 7. Przemocy, wobec poprzedniego partnera nie zgłaszał żaden z ciężarowców z grupy kontrolnej, zgłaszało ją: 9,4% sportowców z grupy nieuzależnionej od SAA i 11,3% sportowców z grupy uzależnionej od SAA.
 8. Przemocy, wobec obecnego partnera nie zgłaszał żaden z ciężarowców z grupy kontrolnej, zgłaszało ją: 3,1% sportowców z grupy nieuzależnionej od SAA i 4,9% sportowców z grupy uzależnionej od SAA.
 9. Przemoc wobec rodziny zgłaszał 1 ciężarowiec z grupy kontrolnej, 6,3% sportowców z grupy nieuzależnionej od SAA i 9,8% sportowców z grupy uzależnionej od SAA.
 10. Przemoc wobec obcych zgłaszało 21,2% ciężarowców z grupy kontrolnej, 59,4% sportowców z grupy nieuzależnionej od SAA i 76,7% sportowców z grupy uzależnionej od SAA.
 11. Miało postawione zarzuty prawne w związku z popełnieniem przestępstwa: 13,6% ciężarowców z grupy kontrolnej, 37,5% sportowców z grupy nieuzależnionej od SAA, 53,7% sportowców z grupy uzależnionej od SAA.
 12. Zostało skazanych 1,5% ciężarowców z grupy kontrolnej, 31,3% sportowców z grupy nieuzależnionej od SAA oraz 36,6% sportowców z grupy uzależnionej od SAA.

Wniosek i podsumowanie badania 

Podsumowując, cytowane badanie potwierdza związek między stosowaniem SAA, agresją i przemocą w populacji ciężarowców. Jednak związek ten jest przede wszystkim widoczny u osób uzależnionych od SAA i wydaje się, że antyspołeczne cechy osobowości są ważnym mediatorem. Poza tym chciałbym zaznaczyć, iż opisane osoby sięgały po rozmaite, inne środki (w tym narkotyki), a część wywodzi się ze sportów walki, gdzie znacząco wyższa agresja jest na porządku dziennym, niezależnie czy się stosuje SAA, a czy nie.

Referencje:

Lisa E. Haugeri in. Anabolic androgenic steroids, antisocial personality traits, aggression and violence https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0376871621000995

Komentarze (2)
F1.08

Agresje wywoluje tez podwyzszone cisnienie ktore na sterydach jest norma. Jest wiele mechanizmow ktore wplywaja na agresje.

0
_Knife_

Cukrzyca też nasila agresję werbalną, bójcie się diabetyków ;)

"The highest average levels of verbal aggression were observed in patients with diabetes, M = 15.24 ± 0.64."

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26696247/

Ogólnie na zachowanie wpływa masa czynników, moim zdaniem najgłębszy wpływ mają: odziedziczony zestaw genów, kontakty społeczne w dzieciństwie i okresie dojrzewania (narażenie na przemoc), wychowanie dziecka i nastolatka. Obecnie ludzie narzekają, że tych przypadków bójek i pobić jest "tak dużo". Gówno prawda, tylko wcześniej nie każdy miał telefon, a wcześniej rozpoznanie kogoś na zdjęciu zrobionym komórką było wyczynem (tzw. rozdzielczość znaczka pocztowego, pikseloza), o filmach HD nikt nie marzył. Do dzisiaj mam niezwykle wysoki poziom agresywności, o czym na własnej dupie przekonało się parę osób. Tylko to się da kontrolować, szczególnie jak ktoś przejdzie najdurniejszy okres 16-25 lat i moim zdaniem warto mieć taką kartę przygotowaną, gdyby ktoś namiętnie szukał konfrontacji za wszelką cenę. Jest też druga strona medalu, tego rodzaju faceci są może i poszukiwani przez kobiety na chwilę (przygoda), ale niekoniecznie nadają się do życia razem, przez wiele lat.

0