Opisane ćwiczenie jest hybrydą ruchu wyciskania i rozpiętek. Moim zdaniem jego użyteczność w największej mierze zależy od użytych gum i oporu, jaki stawiają. Jeśli jest wykonywane lekko, nie czuje się wyraźnego oporu, to jego użyteczność jest znikoma. 

  1. Wyciskanie z gumami oporowymi stojąc - zaangażowane mięśnie
  2. Wyciskanie z gumami oporowymi stojąc - prawidłowe wykonanie
  3. Uwagi i sugestie

Te sam problem może dotyczyć np. rozpiętek na maszynie, rozpiętek w bramie (z rączkami wyciągu) czy używania do wyciskania zbyt małych hantli. Nie skreślam go całkowicie, ponieważ może mieć potencjał rehabilitacyjny po kontuzji nadgarstka, łokcia, barku, naderwaniu klatki piersiowej czy tricepsa. Niemniej, jeśli jest za mało wymagające, lepiej wybrać np. wyciskanie hantlami, ewentualnie sztangą.

Wyciskanie z gumami oporowymi stojąc - zaangażowane mięśnie

  • Mięśnie klatki piersiowej,
  • Przedni akton mięśnia naramiennego
  • Mięsień trójgłowy ramienia (triceps)
  • Głowa krótka dwugłowego ramienia (biceps)

Wyciskanie z gumami oporowymi stojąc - prawidłowe wykonanie

wyciskanie z gumami oporowymi stojąc

  1. Zaczep gumę oporową o bramę lub drabinki gimnastyczne. Wysuń jedną nogę do przodu, napnij brzuch i grzbiet, końce gumy chwytasz rękoma i wykonujesz ruch wyprostu stawu łokciowego.
  2. Następnie cofasz łokcie do pozycji wyjściowej. Powtórz.

Uwagi i sugestie

Jeśli trzeba, przytrzymaj ruch przy prawie całkowitym wyproście stawu łokciowego, dopinając muskulaturę klatki piersiowej.

Komentarze (1)
OloNaplet

Znakomite ćwiczenie,w odpowiednim oporze pozwala mi doskonale przećwiczyć klatkę. Wykonuję wariant z góry,dołu oraz poziomo. Podstawowe ćwiczenie na piersiowe po złamaniach i urazach obu rąk.

1