Tego ćwiczenia nie trzeba przedstawiać. Moim zdaniem należy do bardzo interesujących i niezastąpionych. Przydaje się do wzmacniania muscle up (siłowego wejścia na drążek), ale może służyć także jako narzędzie do treningu klatki piersiowej i tricepsów, w mniejszym stopniu przedniego aktonu mięśnia naramiennego. 

 1. O czym warto wiedzieć?
 2. Pompki na równoległej poręczy lub drążku z ciężarem - zaangażowane mięśnie
 3. Pompki na równoległej poręczy lub drążku z ciężarem - prawidłowe wykonanie
 4. Uwagi i sugestie

O czym warto wiedzieć?

Nie nadaje się ono dla osób początkujących, chyba że zaczniesz bez dodatkowego ciężaru, od bardzo nisko ustawionego gryfu, a nogi będą się znajdować na skrzyni, ławce lub innym podwyższeniu. Tak czy inaczej, droga od wykonywania powtórzeń bez ciężaru do wariantu z dodatkowym obciążeniem może być dość długa i pełna wybojów. Proponuję zacząć od gryfu w suwnicy Smitha, a nie od wysoko zawieszonego drążka.

Pompki na równoległej poręczy lub drążku z ciężarem - zaangażowane mięśnie

 • Mięśnie klatki piersiowe
 • Przedni akton mięśnia naramiennego
 • Mięsień trójgłowy ramienia (triceps)
 • Mięsień równoległoboczny
 • Mięsień dźwigacz łopatki
 • Mięsień najszerszy grzbietu
 • Mięsień obły większy
 • Mięsień czworoboczny grzbietu (stabilizacja)

Pompki na równoległej poręczy lub drążku z ciężarem - prawidłowe wykonanie

pompki na równej poręczy lub drążku z ciężarem

 1. Przyjmij postawę wyjściową, napnij mięśnie brzucha, usztywnij sylwetkę, aktywuj tłocznię brzuszną.
 2. Ugnij lekko kolana i biodra (ciało jest pochylone). Opuść ciało, zginając ramiona, ruch łokci przebiega naturalnie, flarowany, nie jest ograniczony.
 3. Opuść ciało w kierunku drążka lub gryfu w suwnicy Smitha. Po osiągnięciu zakładanej głębokości odwracasz ruch, prostując stawy łokciowe.

Uwagi i sugestie

Ciężar najlepiej podwiesić do pasa, trzymanie go nogami nie jest optymalną formą wykonania tego ćwiczenia. Tego rodzaju ćwiczenia są łatwiej osiągalne, gdy jesteś w stanie wykonać, choć kilka pompek na poręczach lub co najmniej 20 pompek w wąskim rozstawie dłoni. Należy mieć już zbudowaną elementarną siłę, rozwinięte tricepsy i klatkę piersiową.

Komentarze (0)