Miesiączka to temat znany każdej kobiecie. Dla jednych jest ona niemalże niezauważalna, a dla innych bardzo bolesna i uprzykrzająca życie. Nie ma jednego stałego schematu. Każda kobieta przechodzi przez ten czas inaczej i również każdy okres może się zmieniać z miesiąca na miesiąc. Jest to czas, w którym kobieta może się czuć ospała, wyczerpana, wrażliwa emocjonalnie i również obolała. 

Jeśli należysz do kobiet, które bardzo źle znoszą miesiączkę, to z pewnością chodzenie na siłownię w tym czasie jest dla Ciebie bardzo trudne. Jest sporo kobiet, które unika jakichkolwiek ćwiczeń z powodu samopoczucia, dyskomfortu lub strachu przed ewentualnym zabrudzeniem odzieży. Jednak czy można jakoś zmienić to nastawienie? Oczywiście, że tak. Poniżej opiszemy kilka porad, które mogą pomóc przetrwać ten czas i ułatwić nam wykonanie treningu. 

Noś ubrania, które sprawią, że poczujesz się komfortowo

Odpowiedni ubiór jest zawsze bardzo ważny podczas ćwiczeń, nie tylko podczas miesiączki. Jednak w trakcie tych dni, może znacznie poprawić nasz komfort i poczucie pewności. Każda kobieta martwi się, że może zabrudzić bieliznę, a także spodenki czy legginsy i wtedy każdy będzie wiedział, że ma okres.

Jak się ubrać? Najlepiej postawić na kolor ciemny i grubszą tkaninę legginsów. Unikaj wtedy krótkich wyciętych spodenek i wykrojonej bielizny. Pełne majtki bardziej zabezpieczą resztę Twoich ubrań przed ewentualnym przesuwaniem się podpaski. Miej także pod ręką jakąś bluzę — w razie wpadki szybko zawiążesz ją w pasie i spokojnie pójdziesz do łazienki. 

kobieta aktywna fizycznie

Skoncentruj się na korzyściach

Ćwiczenia pomagają złagodzić skurcze i poprawiają nastrój. I choć wydaje Ci się, że w trakcie miesiączki samo wstawanie i chodzenie może wydawać się trudne, to myśląc o korzyściach, jakie pojawią się po lekkich nawet ćwiczeniach, łatwiej będzie Ci się zmobilizować i ruszyć. 

Słuchaj swojego ciała

Jeżeli czujesz się bardzo zmęczona, nie zmuszaj się do ćwiczeń, albo wybierz coś lekkiego. Twój trening z planu może poczekać. Postaw na rozciąganie, jogę, lub coś innego co sprawi Ci przyjemność. Naciskanie na siebie i zmuszanie się do ciężkich ćwiczeń może wywołać odwrotny skutek do zamierzonego. 

Zawsze bądź przygotowana

Niezależnie od tego, czy masz bolesne miesiączki, czy nie, bądź przygotowana na ich nadejście. Miej przy sobie tampony, podpaski, kubeczek menstruacyjny — to z czego zazwyczaj korzystasz. Dobrze mieć także coś przeciwbólowego na wszelki wypadek. Da Ci to spokój w głowie, że jesteś zaopatrzona i w razie niespodziewanej sytuacji szybko sobie poradzisz. 

Podsumowanie

Czas miesiączki jest dla każdej kobiety inny. Część z nas na nic się nie skarży i jak to się mówi, bije rekordy na siłowni, a część najchętniej by się schowała przed całym światem z termoforem na brzuchu. Niezależnie od tego, jak się czujesz, wiedz, że możesz (ale nie musisz!) ćwiczyć. Aktywność fizyczna może poprawić samopoczucie i zmniejszyć dolegliwości bólowe. Jednak jeśli nie czujesz się na siłach, to się nie zmuszaj. Możesz też w tym czasie postawić na coś lżejszego, np. rozciąganie. Postępuj zgodnie z tym, co podpowiada Ci intuicja, słuchaj swojego ciała, a bezproblemowo przetrwasz ten czas. 

Komentarze (0)