Kobiety zazwyczaj mają problemy z wykonaniem klasycznej pompki, która wymaga od osoby trenującej pewnych nakładów siły, umożliwiającej wypchnięcie znacznej części masy własnego ciała. Wykonywanie pompek przez kobiety jest jednak możliwe i nie musimy porzucać pomysłu wykorzystania tego typu ćwiczenia w planie treningowym. Na pomoc przychodzi wersja damska pompki, która jest nieco mniej wymagająca siłowo. W planie treningowym warto umieścić tego typu ćwiczenie, ze względu na znakomite wsparcie we wzmacnianiu góry ciała, poprawie wyglądu ramion, jak i klatki piersiowej.

 1. Jak prawidłowo zrobić pompkę?
 2. Etapy wykonania pompki damskiej
 3. Jakich błędów powinno się unikać podczas pompek?

Pompka damska to nic innego jak wykonanie ruchu na skróconej dźwigni. Czyli zamiast opierać się stopami o podłogę, punktem podparcia są kolana, które skutecznie wspomagają ruch wyciskania, odciążając znaczną część masy ciała. Sprawia to, że wiele osób zaczyna sobie radzić bez problemu z wykonaniem tego typu ruchu.

damskie pompki

Jak prawidłowo zrobić pompkę?

Ruch wykonania pompki nie jest trudny do opanowania, a większość osób naturalnie podchodzi do tego typu aktywności. Zazwyczaj nie ma problemów, aby osoba trenująca szybko zrozumiała o co chodzi w ćwiczeniu i zaczęła je wykonywać w sposób machinalny. Nauka odpowiedniego toru wyciskania ciała, jak i opanowania wskazówek technicznych pozwoli dość szybko cieszyć się z efektów wdrożenia pompek do rutyny treningowej, co pozwoli na skuteczne wzmocnienie górnych partii ciała. Co więcej, opanowanie wykonywania pompki to również okazja do tego, aby wzmocnić siłę w innych ćwiczeniach, które wykorzystują podobne grupy mięśniowe, np. w wyciskaniu sztangi czy hantli.

Etapy wykonania pompki damskiej

Leżenie przodem powinno stanowić pozycję wyjściową ćwiczenia.

 1. Kolejnym krokiem jest umieszczenie dłoni w okolicach klatki piersiowej, opierając je na podłodze. Łokcie powinny być skierowane na zewnątrz.
 2. Ugnij kolana, wspomagając zabezpieczenie miednicy napięciem pośladków, jak i mięśni brzucha, tak aby nie dochodziło do sytuacji, że pośladki wychodzą poza linie pleców. Ważne jest, aby na tym etapie zabezpieczyć również obręcz barkową, poprzez ściągnięcie łopatek i napięcie izometryczne rotacji zewnętrznej.
 3. Dynamicznym ruchem unieś tułów, prostując kończyny górne oraz jednocześnie robiąc wdech. Pamiętajmy jednak, aby nie prostować do końca łokci i zachować pewien stopień zgięcia, który zadba o stałe napięcie mięśniowe.
 4. Powolnym ruchem opuszczaj się w dół, niech faza ta trwa minimum 2-3 sekundy, robiąc wdech.
 5. Ciało nie powinno spocząć na podłodze, zatrzymujemy się 2-3cm nad podłogą i wykonujemy bez przerwy kolejne powtórzenie.

Ilość 2-3 serii pompek po 8-10 powtórzeń sprawdzi się doskonale w Twoim planie treningowym. Jeżeli nie jesteś w stanie wykonać założonej liczby powtórzeń zrób 3 serie, dzieląc po równo ilość możliwych do wykonania ruchów, np. 3 serie po 5 powtórzeń. Systematyczne wykonywanie pompek pozwoli zbudować siłę, która skutecznie pozwoli podnieść ilość powtórzeń.

Jakich błędów powinno się unikać podczas pompek?

 1. Złe ustawienie dłoni - za nisko lub za wysoko, sprawia, że ciężar jest rozłożony nieoptymalnie i zwiększa trudność wykonania ćwiczenia, co może sprawiać problemy trenującym kobietom.
 2. Zbyt mocne odchylenie łokci od tułowia, co pozbawia nas optymalnego toru ruchu i obciąża niepotrzebnie barki.
 3. Przeprosty w łokciach podczas fazy wyprostu to obciążenie z kolei dla stawów łokciowych i utrata napięcia mięśni.
 4. Zadzieranie głowy do góry lub jej opuszczenie będzie powodowało zmianę napięć w obrębie klatki piersiowej, jak i obciążało kręgosłup.
 5. Brak ściągniętych łopatek - niestabilna obręcz barkowa.
 6. Brak napiętych pośladków - zbyt mocne wychylenie miednicy w górę lub jej nadmierne opuszczenie.

Podsumowanie

Pompki damskie stanowią znakomitą alternatywę dla klasycznych pompek. Ich wykorzystanie w planie treningowym wydaje się bardzo dobrym pomysłem, co zaowocuje wzmocnieniem mięśni zaopatrujących całą obręcz kończyny górnej. Ćwiczenie nadaje się doskonale do planów złożonych, jak i dzielonych, jako element treningu mięśni piersiowych.

Komentarze (0)