To problem, który dotyka wielu kobiet. Jego przyczyny są różne, a skutek zawsze ten sam - odstająca fałdka nad podbrzuszem. Jak się jej pozbyć i odzyskać pewność siebie?

Nie szukaj problemu tam, gdzie go nie ma!

Zanim zaczniesz czytać dalej, zadaj sobie pytanie: czy Twój brzuch naprawdę jest wystający? Warto podkreślić, że w wielu przypadkach odstający brzuch to tylko Twoje nieprawdziwe wyobrażenie. Bardzo często jesteśmy przewrażliwione na punkcie swojego wyglądu. Dlatego dobrze się zastanów, bo może Twój problem nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości. 

Mój największy kompleks: wystający brzuch 

Jeśli myśli o Twoim brzuchu nie dają Ci spać po nocach, a Twoja pewność siebie z dnia na dzień spada, to warto wziąć byka za rogi i postarać się coś zmienić. Zacznij od obserwacji swojego brzucha. Odpowiedz sobie na kilka pytań: czy faktycznie Twój brzuch jest wzdęty? Może masz problem z tłuszczem, który odkłada się w okolicach pępka?

wystający odstający brzuch

Problem pierwszy: wzdęty brzuch

Przyczyną może być spożywanie niewłaściwych pokarmów, które powodują wzdęcia. Nasze jelita mogą nie nadążać za trawieniem poszczególnych składników odżywczych, stąd efekt wzdętego brzucha. Obserwuj co jesz i jak Twój organizm zachowuje się po poszczególnych posiłkach. Jeśli zauważysz niepokojące objawy, zmniejsz ilość spożywanych produktów, które Ci szkodzą. Poza tym zbyt szybkie jedzenie lub popijanie podczas jedzenia również mogą powodować nieprzyjemne objawy. 

Zupełnie inną przyczyną wzdętego brzucha może być rozstęp mięśni brzucha. Dotyczy to kobiet, które mają za sobą poród. Aby sprawdzić, czy Ciebie również dotyczy ten problem, wykonaj proste ćwiczenie. Połóż się na plecach z ugiętymi kolanami. Pod pępkiem, w zagłębieniu, umieść dwa palce. Jeśli mieszczą się bez problemu, oznacza to, że cierpisz na rozstęp mięśni brzucha. W Internecie znajdziesz mnóstwo ćwiczeń, które pozwolą Ci pozbyć się tego problemu. 

Problem drugi: tkanka tłuszczowa w pasie

Przyczyn, które związane są z odkładaniem się tkanki tłuszczowej w pasie, jest co najmniej kilka. Wymienię najczęstsze z nich:

  • problemy hormonalne (wysoki poziom insuliny oraz kortyzolu)

Kortyzol, czyli inaczej hormon stresu, jest ponad normą, kiedy jesteśmy zestresowani lub przemęczeni przez dłuższy czas. Wysoki poziom tego hormonu może również świadczyć o stanie zapalnym w organizmie. Pamiętaj o regeneracji, wysypianiu się oraz eliminacji stresu (na tyle, na ile to możliwe).

Wysoki poziom insuliny występuje podczas choroby zwanej insulinoopornością - aby wyrównać jej poziom, zwracaj szczególną uwagę na jakość węglowodanów, jakie przyjmujesz. 

  • genetyka (figura jabłka - wtedy tkanka tłuszczowa osadza się głównie w okolicach pępka)

Nie daj się zwariować!

Jeśli naprawdę źle się czujesz z wystającym brzuchem, to staraj się coś zmienić. Zidentyfikuj swój problem, a potem konsekwentnie dąż do jego rozwiązania. Powodzenia! Pamiętaj jednak, że w większości przypadków na brzuchu będzie pojawiać się niewielka fałdka. Jest to kwestia budowy naszego ciała, nie jego defektów. Nie daj się zwariować i nie szukaj problemów na siłę. 

Komentarze (0)