Analizując diety prowadzące do zaburzeń metabolicznych i otyłości łatwo zauważyć, że są one zbyt obfite w kalorie pochodzące z węglowodanów i tłuszczy, natomiast za mało zawierają energii z białka. Jest to najbardziej uniwersalna substancja odżywcza, jednak jej adekwatne do zapotrzebowania ilości nie zawsze jest tak łatwo dostarczyć do organizmu. Znacząco można sobie to ułatwić stosując między innymi odżywki białkowe.

  1. Czym są odżywki białkowe?
  2. Co daje odżywka białkowa w diecie?
  3. Czy kobiety powinny sięgać po odżywki białkowe?

Czym są odżywki białkowe?

Odżywki białkowe to sproszkowana forma białek zawartych w różnych pokarmach. Najpopularniejszym surowcem do tego wykorzystywanym jest mleko, a dokładniej serwatka, czyli jedna z frakcji białek tego produktu. Wytwarza się z niej głównie koncentraty (o około 70-80% zawartości białka) i izolaty (o około 80-90% zawartości białka). Kolejną frakcją białek mleka, która zdobyła pewną popularność wśród użytkowników odżywek, jest kazeina. Wykazuje ona nieco inną wchłanialność i właściwości, niż serwatka i może być wykorzystywana w nieco inny sposób.

Za wartościowe dla organizmu uważa się również odżywki z białek jaj kurzych, które dobrze się sprawdzą np. w przypadku alergii na białka mleka, ale nie tylko. Coraz częściej wybierane są również odżywki na bazie produktów roślinnych. Łatwo dostępne są preparaty m.in. z soi, ryżu, grochu, czy konopi, zatem skorzystać z nich mogą zarówno wegetarianie, jak i weganie.

odżywka białkowa dla kobiety

Przeczytaj koniecznie: Najlepsze białka w 2021 roku. Które odżywki białkowe warto kupić?

Co daje odżywka białkowa w diecie?

Dodatek odżywki białkowej w codziennej diecie istotnie może podnieść całkowity poziom konsumpcji białka, a to przydatne może być z kolei dla przebiegu licznych procesów fizjologicznych. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy na skutek złego zbilansowania jadłospisów, czy też nieświadomości, dieta nie dostarcza wystarczających ilości białka.

Zwiększone na nie zapotrzebowanie mają szczególnie kobiety aktywne fizycznie i potrzebne ono jest nie tylko do stymulacji tkanki mięśniowej do rozwoju, ale również dla optymalizacji gospodarki hormonalnej, czy nerwowej i odpornościowej. Odpowiednio wysoka podaż sprzyja regeneracji powysiłkowej, w pewnym stopniu tłumi apetyt, a także mówiąc kolokwialnie „przyspiesza metabolizm”, gdyż organizm więcej energii zużywa na trawienie białek, aniżeli tłuszczy czy węglowodanów.

Czy kobiety powinny sięgać po odżywki białkowe?

Odżywki białkowe mogą przynieść szereg korzyści zdrowotnych czy sportowych niezależnie od płci. Jeżeli codzienna dieta nie dostarcza około 1,6 – 2,2 g białka na każdy kilogram masy ciała ze źródeł takich jak jaja, nabiał, mięsa, podroby czy ryby i owoce morza oraz nasiona roślin strączkowych, odżywki białkowe mogą odegrać kluczową rolę. Stosować je można zarówno jako koktajl białkowy pomiędzy posiłkami i / lub po treningach, ale również jako dodatek do potrawy, takiej jak owsianka czy omlet.

Przeczytaj koniecznie: Diety bogate w białko - korzyści i zagrożenia zdrowotne

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)