Ach te poranki! Większości z nas kojarzą się z bardzo trudną pobudką, ociąganiem się najpierw ze wstaniem z łóżka, a później pośpiechem w każdej czynności, byle zdążyć, wyszykować się do wyjścia. I zawsze coś pójdzie nie tak — a to zapomnisz zabrać śniadanie, to wychodzisz w pogniecionej bluzce, czy nie takiej fryzurze jakbyś chciała... Na dodatek można mieć wrażenie, że jesteś zawsze spóźniona. Taki poranek w pośpiechu powoduje niepotrzebny stres i niepokój, które wcale nie są nam potrzebne.

Czy są jakieś sposoby, żeby te poranki były mniej gorączkowe?

Oczywiście, że są! Zobacz, jakie to może być proste.

poranny stres

Spróbuj wstawać trochę wcześniej

Jaki czynnik powoduje najbardziej poranny stres? Jest to pośpiech. Sytuacje, kiedy masz za dużo do zrobienia i za mało czasu. Spróbuj wziąć się w garść i wstawaj nieco wcześniej. Być może jest to dla Ciebie trudne, ale uwierz, te dodatkowe 15 minut może bardzo poprawić Twoje poranki. Da Ci to więcej czasu na wypicie kawy bez pośpiechu. Mając dodatkowy czas, nie spóźnisz się do pracy lub szkoły i dużo lepiej rozpoczniesz swój dzień.

Przygotuj się na poranek, zanim pójdziesz spać

Pomyśl, co możesz zrobić wieczorem, przed snem, żeby mieć trochę więcej luzu rano. Przygotuj sobie ubrania, szczególnie jeśli wiesz, że musisz sobie coś wyprasować — zrób to wieczorem. Spakuj wszystkie przedmioty, których będziesz potrzebować. Dodatkowo zrób sobie jedzenie, żeby uniknąć sytuacji, że zostaniesz bez śniadania i będziesz musiała kupić po drodze byle co, albo siedzieć głodna. Dzięki takim drobiazgom zmniejszy się poranna gonitwa i stres.

Uporządkuj swoje otoczenie przed snem

Bałagan to częsta przyczyna stresu. Kiedy szykujesz się rano do wyjścia, potrzebujesz uporządkowanego otoczenia. Nawet jeśli zapomnisz czegoś spakować, to łatwiej będzie Ci to znaleźć. Posprzątaj, zanim pójdziesz spać. Zajmie Ci to zaledwie kilkanaście minut, a rano, mając wszystko w zasięgu wzroku, spokojniej rozpoczniesz dzień, bez stresu wynikającego z poszukiwania np. okularów lub niezbędnego notatnika.

Zjedz śniadanie przed wyjściem z domu

Dobre odżywianie ma ogromne znaczenie dla Twojego zdrowia i samopoczucia. Jednym z najważniejszych posiłków jest śniadanie i powinnaś je zjeść jeszcze w domu. Przygotuj je zaraz po wstaniu z łóżka. To nie musi być wykwintny posiłek, na którego zrobienie potrzebujesz godziny. Zalej płatki owsiane wodą i dodaj owoce albo zrób szybko jajecznicę a do tego kanapkę. Zajmie Ci to zaledwie parę minut.

Zapewnij sobie trochę przyjemności

Kiedy masz wszystko przygotowane poprzedniego dnia, to wstając 15 minut wcześniej, możesz uzyskać czas na coś tylko dla siebie. Coś, co sprawi Ci przyjemność, np. kilka minut porannej gimnastyki, prysznic albo filiżanka aromatycznej kawy. Planując coś takiego, nastroisz się pozytywnie do nowego dnia i chętniej będziesz wstawać.

Włącz rano ulubioną muzykę

Muzyka zarówno pobudza, jak i relaksuje. Dodaje energii i zmniejsza negatywne emocje. Wstając rano, włącz swoje ulubione utwory i szykuj się w rytm dźwięków. Muzyka odwraca uwagę od stresu i pomaga się pozytywnie nastawić do nowego dnia.

Podsumowanie

Kiedy musisz wcześnie wstawać do pracy lub szkoły, to z pewnością poranki nie są Twoją ulubioną porą. Jeśli jednak spróbujesz wprowadzić niektóre z powyższych zmian, to możesz nieco zmienić wizerunek tej pory dnia. Spróbuj, a zobaczysz, że lepszy początek dnia, to także lepsza jego dalsza część.

Komentarze (1)
M-ka

Płatki owsiane z orzechami czy suszonymi owocami można też zalać wodą wieczorem, będą lżej strawne i pozbędziemy się części fitynianów. Kanapkę zrobić wieczorem i dać do lodówki, żeby rano czekało gotowe śniadanie...
Nawet kawę nasypać dzień wcześniej i nalać wody do czajnika, żeby się rano nie przemęczać odmierzaniem i nie przeżywać porannego szoku, bo akurat brakło kawy :D .

0