Na temat karmienia piersią krąży wiele mitów. Pomimo tego, że wiele z nich została już dawno obalona, to i tak wciąż się pojawiają na ich temat różne pytania i wątpliwości. Oto kilka z nich.

Karmienie piersią ma boleć

Jednym z najbardziej rozpowszechnionych mitów dotyczących karmienia piersią jest to, że musi to być bolesne. Prawda jednak jest taka, że jeśli dziecko będzie prawidłowo przystawione, to bólu być nie powinno. U niektórych pań może się pojawić lekki dyskomfort przez pierwsze sekundy, ale nic poza tym. 

Czasami się zdarza, że panie się skarżą na ogromną bolesność podczas karmienia. Najczęściej na samym początku, który wcale nie jest łatwy ani dla mamy, ani dla dziecka. Noworodek na początku może mieć problemy z prawidłowym chwyceniem piersi, a młoda mama z przystawieniem. Piersi nie są też przyzwyczajone do tej czynności, stąd poleca się stosowanie maści z lanoliną a w niektórych przypadkach tzw. kapturków. Jeśli jednak zarówno mama, jak i dziecko nauczą się prawidłowo przystawiać, wówczas karmienie może być nawet przyjemne. 

Karmienie piersią jest wyczerpujące

karmienie piersią

Karmienie piersią spala/kosztuje dodatkowe 300-500 kcal dziennie, co może powodować lekkie zmęczenie, szczególnie jeśli mama nie dostarcza sobie odpowiedniej ilości pokarmu. To, co może wpływać na zmęczenie to raczej czas, który młoda mama musi poświęcić na karmienie. Niektóre mamy robią to kilkanaście razy dziennie, a oprócz tego poświęcają dziecku każdą chwilę. Wstają także w nocy i często przeżywają początkowo sporo stresu związanego z nowymi obowiązkami, brakiem czasu dla siebie i często niezrozumiałym zachowaniem maleństwa. Samo karmienie nie jest czynnością, która jest wyczerpująca.

Musisz uważać na to, co jesz

Jeśli tylko dziecko jęknie podczas karmienia albo "puści bąka", to tłum babć, cioć i dobrych koleżanek leci z dobrą radą, że na pewno mama zjadła coś złego. Każdy problem brzuszkowy jest kierowany w stronę matki i jej diety. Oczywiście prawidłowa dieta i odpowiednie nawodnienie jest bardzo ważne zarówno dla matki, jak i dziecka, ale nie jest tak, że wszystkiego trzeba sobie odmawiać. Najważniejszy jest umiar i zdrowy rozsądek. Nie ma zakazu picia kawy, ale niech to będą dwie filiżanki dziennie, a nie pięć. Większość dzieci toleruje białko krowie, ale jeśli mama będzie piła dwie kawy z mlekiem dziennie, a do tego twarożek, kanapki z serem, jogurty, kefiry itp. wówczas będzie tego białka zwyczajnie za dużo. To tylko przykłady. Chodzi o umiar i zróżnicowanie.

Każda kobieta może karmić piersią

Nie każda kobieta jest w stanie karmić piersią. Niektóre młode mamy nie chcą, a niektóre z różnych powodów nie mają pokarmu. Na przykład nierównowaga hormonalna i problemy związane z przebytą operacją piersi mogą powodować, że kobiety nie będą w stanie wyprodukować wystarczającej ilości mleka, aby odpowiednio nakarmić swoje dziecko. Istnieje również stan znany jako hipoplazja lub niewystarczająca tkanka gruczołowa, w którym kobiety nie rozwijają wystarczającej ilości tkanek gruczołu sutkowego, więc nie mogą skutecznie karmić piersią.

Karmienie piersią sprawia, że później biust będzie obwisły

Karmienie piersią może zmienić ich kształt, ale nie ma to nic wspólnego z tym, czy piersi będą później obwisłe, czy nie. Największy wpływ ma na to genetyka oraz duże wahania wagi. Karmienie piersią zmienia ilość tkanki tłuszczowej i tkanki łącznej w piersiach, co może spowodować, że po karmieniu pozostaną one duże lub się skurczą. Jeśli mimo wszystko młoda mama się obawia, wówczas warto zainwestować w odpowiedni biustonosz.

Podsumowanie

Karmienie piersią to wyjątkowy proces, który buduje relację między matką a dzieckiem. Dla niemowlęcia jest to też najbardziej wartościowe źródło pokarmu. Wokół karmienia krąży wiele mitów m.in. to, że jest bolesne, albo wyczerpujące. Trzeba jednak pamiętać, że ma na to wpływ wiele różnych czynników, a nie samo karmienie.

Agata - obecnie karmiąca mama. :)

Komentarze (1)
M-ka

Wielkie gratulacje, Pani Agato i dużo zdrowia dla Was obojga. Cieszcie się jak najbardziej tymi magicznymi chwilami :) .

Co do mitów, to są one powszechne, np. mit że karmienie dłużej niż 6 miesięcy "już nic nie daje, bo to i tak "sama woda" ", gdzie już od dawna wiadomo, że pomiędzy organizmem matki i dziecka zachodzi niesamowita komunikacja i pokarm jest dostosowany do płci, stanu zdrowia, wieku itd. - dziecka i jego odporność jest wspierana zawsze, gdy tego potrzebuje. W dużej mierze jest to spowodowane przemilczaniem w mediach takich zjawisk, aby matki szybciej rezygnowały i przestawiały dziecko na mleko modyfikowane i słoiczki.

1