Twoje maleństwo już jest na świecie! Gratulacje!

Powoli wdrażasz się w nową rolę, uczysz opieki nad dzieckiem i z pewnością co jakiś czas pojawia się myśl - " jak tutaj wrócić do swojej formy sprzed ciąży". Powinniśmy powiedzieć, żebyś dała sobie czas, cieszyła się chwilami spędzonymi z maluszkiem, że wszystko w swoim czasie... Jednak wiemy, że nie takiej odpowiedzi oczekujesz, szczególnie jeśli masz akurat gorszy nastrój i wydaje Ci się, że powinnaś natychmiast przejść na rygorystyczną dietę.

  1. Twoje maleństwo już jest na świecie! Gratulacje!
  2. Odczekaj trochę zanim weźmiesz się za dietę
  3. W Twojej diecie powinny się znaleźć węglowodany złożone
  4. Tłuszcze są Twoim sprzymierzeńcem
  5. W dalszym ciągu dbaj o białko w diecie
  6. Pamiętaj o piciu wody
  7. Bądź aktywna kiedy tylko możesz
  8. Podsumowanie

Jeśli chodzi o dietę to pamiętaj, że teraz najważniejsza jest Twoja pociecha. Twoje niedożywienie będzie wpływało również na niedożywienie maluszka. Do tego dojdzie Twoje zmęczenie, irytacja, bezsenne noce. Gwarantujemy, że nie jest Ci to potrzebne. Podpowiemy Ci, jak wrócić do formy bez skutków ubocznych.

Odczekaj trochę zanim weźmiesz się za dietę

Jeśli po upływie kilku dni po porodzie wydaje Ci się, że mogłabyś przejść na dietę. Nie rób tego! Poród to ogromne "przedsięwzięcie", po którym musisz się zregenerować. Ponadto, dieta jest czynnikiem stresującym, zarówno fizycznie, jak i psychicznie, a teraz przecież odpowiadasz nie tylko za siebie, ale także za swojego synka lub córeczkę. Nieodpowiednia dieta może zakłócać produkcję mleka matki.

To co możesz i powinnaś zrobić w tym momencie ze swoją dietą, to zadbać o wysokiej jakości posiłki, pełne witamin i minerałów. Może się nawet okazać, że Twoja waga sama zacznie spadać, bo jak to się mówi - dziecko będzie z Ciebie wszystko wyciągać. Jeśli tak się dzieje, to obserwuj czy waga nie spada zbyt szybko.

forma po ciąży

Przeczytaj koniecznie:

W Twojej diecie powinny się znaleźć węglowodany złożone

Szybko zauważysz, jak dużo energii potrzebujesz w ciągu dnia. Zajmowanie się dzieckiem to praca całodobowa! Zadbaj o to, by Twoje posiłki były bogate w węglowodany złożone. Ich powolne uwalnianie się zapewni Ci energię na długie godziny. Błonnik w nich zawarty spowalnia trawienie i sprzyja ustabilizowaniu się uwalniania energii. Zwróć uwagę, że jedząc byle jak, miewasz zwykle skoki energetyczne na przemian ze stanami ospałości. Taka huśtawka nie jest Ci potrzebna na tym etapie życia.

Jakie to węglowodany złożone? M.in. ryż brązowy, kasza gryczana czy jaglana, ziarna, pieczywo i makaron pełnoziarnisty, płatki owsiane itp.

Przeczytaj koniecznie:

Tłuszcze są Twoim sprzymierzeńcem

Korzyści płynące ze spożywania nienasyconych kwasów tłuszczowych są ogromne i dotyczą wszystkich osób. Po porodzie dieta bogata w tłuszcze omega-3 jest bardzo wartościowa, zarówno dla Ciebie, jak i Twojego dziecka. Istotną rolę odgrywa w szczególności kwas dokozaheksaenowy, znany pod skrótem DHA. Ma on niesamowity wpływ na układ nerwowy Twojego noworodka. Spożywając zdrowe tłuszcze, wzbogacasz nimi również pokarm dla swojego dziecka. Im więcej produktów na Twoim talerzu będzie zawierało DHA, tym więcej otrzyma go także Twoja pociecha. Warto też wiedzieć, że DHA przyspiesza też naukę dziecka.

Kwasy omega-3 możesz przyjmować w postaci suplementów lub uzupełniając swoje posiłki o śledzie, tuńczyka, łososia, podroby czy choćby mięso kurczaka czy żółtka (choć te ostatnie mają stosunkowo niewiele DHA).

Przeczytaj koniecznie:

W dalszym ciągu dbaj o białko w diecie

Z pewnością będąc w ciąży dbałaś o to, by dostarczać sobie odpowiednie ilości pełnowartościowego białka. Teraz po porodzie również możesz utrzymywać jego zwiększone spożycie. Każdy posiłek staraj się uzupełnić o 25-35 gramów białka, zjadaj 4 do 5 posiłków, a dostarczysz sobie na tyle dużo białka, by zachować swoją ciężko wypracowaną przed ciążą masę mięśniową i utrzymać wysokie tempo metabolizmu.

Po jakie białka sięgać? Skup się na chudym białku, takim jak piersi z kurczaka lub indyka, polędwiczki wieprzowe, chude mięso wołowe, ryby i owoce morza, jaja i niskotłuszczowy nabiał, lekkostrawne odżywki białkowe.

Oczywiście nie unikaj tłustych ryb i jaj, tylko dlatego, że są tłuste. Mają bardzo dużo wartości odżywczych, których, jak już wiesz, potrzebujesz.

Przeczytaj koniecznie

Pamiętaj o piciu wody

Karmiąc piersią musisz uzupełniać płyny. Jeśli tego nie zrobisz, będziesz bardziej narażona na stan odwodnienia, który może być niebezpieczny dla Twojego zdrowia. Karmiąc piersią możesz potrzebować nawet 3-3,5 litrów płynów dziennie! Jeżeli pijesz znacznie mniej, to zacznij tą ilość zwiększać, ale stopniowo. Organizm nie lubi gwałtownych zmian. Łatwiej też będzie Ci nabrać nowych nawyków regularnego picia wody.

picie wody forma

Przeczytaj koniecznie:

Bądź aktywna kiedy tylko możesz

Przy dziecku ciężko nie być aktywnym, a kiedy pojawia się chwila "wolnego", to z pewnością marzysz o wygodnej sofie i ciszy. To zrozumiałe, jednak jeśli zależy Ci na odzyskaniu sylwetki, to prędzej czy później będziesz musiała wprowadzić trochę aktywności. Oczywiście nie zaraz po urodzeniu. Tutaj daj sobie czas na pełną regenerację. Z czasem, jak nabierzesz wprawy w opiece nad dzieckiem i będziesz w stanie oszacować swoje zapasy czasowe i energetyczne, będziesz mogła zacząć wprowadzać różne aktywności. Czy to spacer z wózkiem czy ćwiczenia w domu na dywanie, a może wspólny wypad na fitness z koleżanką? Pamiętaj, że każda nawet najmniejsza aktywność, będzie dobra i pomoże Ci poczuć się lepiej i pewniej ze sobą.

Wybieraj takie formy ruchu, które sprawiają Ci przyjemność. Zacznij od jednego lub dwóch razy w tygodniu, a z czasem zwiększaj ilość sesji w tygodniu. Zobaczysz, jak szybko zaczniesz rejestrować efekty!

Przeczytaj koniecznie:

Podsumowanie

Każda kobieta chce po ciąży odzyskać dawną sylwetkę. W dużej mierze wszystko zależy od diety i aktywności ruchowej. Pamiętaj jednak, że nie jest to czas na rygorystyczne diety i wycieńczające treningi. Twój maluszek Cię potrzebuje!

Komentarze (5)
nataszka20

Jak tylko można, jest zielone światło od lekarza to polecam być aktywną w czasie ciąży, potem jest o wiele łatwiej wrócić do formy.

0
angelisa

masz racje odpowieni trym życia przed ciążą to i szybszy powrót po.

0
kraska22

Niektóre dziewczyny po prostu są leniwe, ja wiem że po ciąży sporo jest obowiązków itp, ale pół godziny na jakąś aktywnosć, nawet w domu, można wygospodarować, no i odpowiednie odżywainie.

0
monisa

Mnie troszkę czasu to zajęło, ale miałam to szczeście że od wielu lat jestem związana ze sportem.

0
biggirl

To takie łatwe nie jest, potrzeba czasu, najważniejsze to dać sobie czas.

0