Miłość i szacunek do siebie samej to początek drogi do bycia szczęśliwą. Nie chodzi o samouwielbienie takie do przesady, ani nawet o stawianie siebie ponad wszystkimi. Chodzi o samoakceptację, dbanie o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne oraz docenianie siebie za to, jaką się jest. Dla wielu kobiet miłość do siebie jest czymś bardzo trudnym i jest to trochę smutne. Czy można to zmienić? Tak! Poznaj kilka prostych sposobów, które nie są trudne w praktyce i wielopłaszczyznowe w swoich korzyściach.

Przestań nieustannie porównywać się z innymi

To normalne, że porównujemy się z innymi osobami. Wyciągamy z tego jakieś konkluzje dla siebie i nie ma w tym nic złego, dopóki nie powierzamy swojego losu wyłącznie temu, co zobaczymy u innych. Lepszym rozwiązaniem jest skoncentrowanie się na sobie i podejmowanie własnych decyzji w zgodzie ze sobą. To sprawi, że poczujesz się wolna.

Opinie innych to nie wyrocznia, przejmuj się mniej

Nie przejmuj się tym, co oczekują od Ciebie inni. Nie możesz wszystkich uszczęśliwić, więc myślenie o tym jest stratą czasu, który możesz wykorzystać na coś budującego.

Pozwól sobie na błędy

Od najmłodszych lat powtarza się nam, że nikt nie jest doskonały i wszyscy popełniają błędy. I dobrze by było, żebyś sobie o tym przypomniała w swoim dorosłym życiu, gdy po raz kolejny stwierdzisz, że mały błąd przekreśla wszystko. Popełniaj błędy, aby móc się na nich uczyć i rozwijać.

szczęśliwa kobieta

Pamiętaj, że wygląd nie świadczy o Twojej wartości

Dzisiejszy świat bardzo daje nam do zrozumienia, że wygląd otwiera różne furtki. A to nieprawda. Owszem, wygląd jest istotny, jeśli mówimy o higienie, schludności i zdrowiu. Nie można natomiast kogoś dyskryminować tylko dlatego, że nie podoba nam się kolor włosów, skóry, kształty sylwetki czy ubiór. Pamiętaj, że najważniejsze jest być sobą. 

Nie bój się zakończyć niezdrowych i szkodliwych relacji z toksycznymi ludźmi.

Nie każdy bierze odpowiedzialność za energię, którą oddaje światu. Jeśli jest ktoś, kto jest "toksyczny", wysysa z Ciebie energię życiową lub wnosi złą energię do Twojego życia - zakończ tę znajomość. Nie bój się tego zrobić. To wyzwalające i ważne, choć może być bolesne.

Przetwarzaj swoje obawy

Często wątpimy w siebie i naszą zdolność do robienia tego, co właściwe, a przecież w głębi serca wiemy, co jest najlepsze. Pamiętaj, że Twoje uczucia są ważne, bo znasz siebie lepiej niż ktokolwiek inny. Zaufaj sobie.

Wykorzystuj każdą okazję, jaką daje życie

Czasami stoją przed nami różnego rodzaju decyzje, które odwlekamy w czasie, bo to nigdy nie jest właściwy moment. I być może nigdy nie nadejdzie ta idealna chwila. Nie powstrzymuj się przed realizacją swoich celów i marzeń. Wykorzystaj każdą okazję, którą daje życie.

Postaw siebie na pierwszym miejscu

Postaw siebie na pierwszym miejscu i nie czuj się z tym źle. Często to właśnie kobiety spychają swoje potrzeby na dalszy plan, chcąc dogodzić innym. Jednak nie można zapominać o sobie. Czasami dobrze jest być trochę samolubną i poświęcić czas tylko i wyłącznie sobie. Dzięki temu poprawia się nasze samopoczucie psychiczne i emocjonalne.

Poczuj ból i radość, ale kontroluj sytuacje

Pozwól sobie czasem na  odczuwanie bólu, kiedy to nieuniknione. Zależnie od sytuacji - pochyl się w bólu lub rozkoszuj się radością i nie ograniczaj swoich uczuć. Podobnie jak strach, ból i radość są emocjami, które pomogą Ci zrozumieć siebie.

Ćwicz śmiałość nawet w miejscach publicznych

Nabierz nawyku mówienia, co myślisz. Śmiałość jest jak mięsień — rośnie, im więcej go trenujesz. Nie czekaj na pozwolenie na "zajęcie miejsca przy stole". Dołącz do rozmowy. Podziel się swoimi przemyśleniami. Podejmij działanie i wiedz, że Twój głos jest tak samo ważny, jak każdy inny.

Zobacz piękno w prostych rzeczach

Staraj się codziennie zauważać wokół siebie przynajmniej jedną małą piękną rzecz. I bądź za to wdzięczna. Wdzięczność jest niezbędna, aby pomóc Ci znaleźć radość.

Bądź dla siebie miła

Świat jest pełen ostrych słów i krytyki — nie dodawaj do niego swoich. Mów do siebie uprzejmie i nie określaj siebie negatywnymi epitetami.

Podsumowanie

Nawet jeśli masz słabsze dni, gdy nie czujesz się zbyt silna, pamiętaj o wszystkich swoich sukcesach. Każdego dnia uświadamiaj sobie, jak daleko zaszłaś i jak wartościową osobą jesteś. Skorzystaj z powyższych wskazówek, żeby pokochać siebie.

Komentarze (0)