Malina to roślina pochodząca z Europy i Azji. Znana jest ze słodkich i wartościowych owoców. Rzadziej mówi się o jej liściach, które też są pełne składników odżywczych i używa się ich do przygotowania herbaty o leczniczym zastosowaniu. Tak naprawdę, to liście malin stosowane są od wieków w leczeniu różnych dolegliwości zdrowotnych i wywoływaniu porodu. Co warto wiedzieć o herbacie z liści malin?

Korzyści zdrowotne herbaty z liści malin

Liście malin dostarczają witamin z grupy B, witaminę C oraz szereg minerałów, w tym potas, magnez, cynk, fosfor i żelazo. Zawierają też polifenole, takie jak garbniki i flawonoidy, które działają w organizmie jak przeciwutleniacze i pomagają chronić komórki przed uszkodzeniem. Ponadto liście zawierają niewielkie ilości kwasów elagowych, które neutralizują czynniki rakotwórcze, a nawet przyczyniają się do samozniszczenia komórek rakowych. Temat ten jednak wymaga dalszych badań.

Pomaga złagodzić objawy napięcia przedmiesiączkowego

Herbata z liści malin jest popularna ze względu na potencjalne korzyści dla kobiet. Pomaga złagodzić objawy napięcia przedmiesiączkowego, takie jak skurcze, wymioty, nudności i biegunkę. Liście zawierają fraganinę, związek roślinny, który pomaga tonizować i napinać mięśnie okolicy miednicy, dzięki czemu zmniejszają skurcze menstruacyjne (a więc i ból z nimi związany).

miesiączka ból brzucha

Dla kobiet w ciąży

Herbaty ziołowe były używane przez położne przez lata, aby pomóc w niektórych negatywnych objawach związanych z ciążą i porodem. W jednym badaniu oceniano stosowanie preparatów ziołowych u 600 kobiet w ciąży. Okazało się, że 52% kobiet regularnie stosowało jakiś rodzaj ziołowego środka, a 63% kobiet próbowało herbaty z liści malin. Co ciekawe, herbata z liści malin jest zwykle zalecana w drugim i trzecim trymestrze ciąży, ale niektóre kobiety stosują ją, aby poradzić sobie z nudnościami i wymiotami również w pierwszym trymestrze.

Herbata ta była również stosowana w celu wzmocnienia macicy, przyspieszenia porodu i zapobiegania nadmiernemu krwawieniu po porodzie. Miała także zmniejszać ryzyko wystąpienia komplikacji w trakcie porodu. Jedno z badań wykazało, że u kobiet, które piły herbatę z liści malin w późniejszym okresie ciąży, rzadziej stosowano przy porodzie kleszcze i inne metody wspomagania przyjścia dziecka na świat.

Potencjalne skutki uboczne

Herbata z liści malin wydaje się bezpieczna dla większości osób. Kiedy jednak zdarzą się efekty uboczne, są one dość łagodne.

Co się może wydarzyć? Może się pojawić lekkie przeczyszczenie lub rozluźnienie stolca. Herbata ma także właściwości moczopędne. A kiedy cokolwiek Cię niepokoi, warto skonsultować się z lekarzem.

Jeśli zaś mowa o ciąży, to optymalnym czasem na rozpoczęcie jej picia jest 32. tydzień ciąży. Wtedy dozwolona jest jedna do trzech filiżanek, a tylko jedna, jeśli zamierzasz ją pić we wcześniejszych tygodniach. U niektórych kobiet w ciąży mogą wystąpić skurcze Braxtona Hicksa lub plamienie w drugim, lub trzecim trymestrze. W takiej sytuacji należy przerwać stosowanie herbaty.

Podsumowanie

Herbata z liści malin może wzmocnić ściany macicy, skrócić czas porodu i złagodzić objawy napięcia przedmiesiączkowego u kobiet. Dla większości ludzi wydaje się, że bezpieczne jest picie od jednej do trzech filiżanek dziennie, chociaż spożycie powinno być ograniczone do jednej filiżanki, jeśli mówimy o wczesnej ciąży. Herbata z liści malin ma bardzo dużo składników odżywczych i przeciwutleniaczy. 

Komentarze (0)