Amerykański sportowiec Gordon Ryan jest uważany za jednego z najlepszych zawodników brazylijskiego jiu-jitsu i najlepszego grapplera no-gi. Przez większość swojej kariery walczył z chorobą żołądka zwaną gastroparezą, która polega na opóźnieniu lub zatrzymaniu opróżniania żołądka w wyniku uszkodzenia układu nerwowego, który jest odpowiedzialny za kontrolę pracy tego narządu. W niedawnym poście na Instagramie Ryan zszokował fanów swoją „odwróconą” transformacją ciała. Z powodu problemów zdrowotnych zmienił się nie do poznania.

Ryan wygrał upragnione mistrzostwa świata ADCC (Abu Dhabi Combat Club), uważane za najbardziej prestiżowe zawody grapplingu na świecie, w kategorii wagowej do 88 kilogramów w 2017 roku. W następnym roku zwyciężył w IBJJF Mistrzostwa Świata No-Gi i Pan No-Gi. 27-latek zdobył swój drugi tytuł ADCC w 2019 roku. Był na pierwszych stronach gazet dzięki imponującej masie mięśniowej i doskonałej rzeźbie. Ryan borykał się z problemami żołądkowymi od początku swojej kariery. Po błędnej diagnozie okazało się, że cierpi na grzybicę w jelicie cienkim i brak równowagi bakteryjnej. Z powodu częstej antybiotykoterapii jego stan zdrowia się pogorszył. Chociaż podpisał kontrakt z ONE Championship w 2021 roku, nie mógł zawalczyć z powodu problemów jelitowych.

W maju ujawnił, że cierpiał na „poważny przypadek anginy”, której nie doleczył. Poddał się operacji wycięcia migdałków i naprawienia skrzywionej przegrody. W niedawnym poście na Instagramie Gordon pokazał jak wyglądał dawniej i jak prezentuje się teraz. Napisał też kilka słów wyjaśnień.

„Ten post ma na celu poinformowanie wszystkich o moim aktualnym statusie sportowym. Nie proszę o współczucie ani pomoc, a właściwie wolałbym, żebyś stracił we mnie wiarę, żebym mógł udowodnić, że się mylisz, jak zawsze. Ostatni raz miałem ten rozmiar, gdy miałem 21 lat. Kiedy dostałem paciorkowca na początku marca, moje uszy miały taki stan zapalny, że za każdym razem, gdy zwiększało mi się tętno, czułem, że moja głowa eksploduje. Minęły 2 miesiące, odkąd jestem w stanie wykonywać jakąkolwiek intensywną aktywność. Rozmawiałem z moim lekarzem i wyjęto mi silikonowe opaski z nosa i powiedziano mi, że nie mogę zacząć podnosić ciężarów przez kolejne 3 tygodnie i trenować przez około 2 miesiące. To daje 3 miesiące zerowej aktywności i 5 miesięcy bez treningu. To, w połączeniu z faktem, że ponad 40 dni antybiotyków nie było dobre dla mojego żołądka, można śmiało powiedzieć, że mam długą drogę powrotną do zawodów. Teraz jako sportowiec, skupiam się na powrocie do zdrowia i pomaganiu kolegom z drużyny/uczniom w przygotowaniu się do walk(...) Mój cel w tym sporcie jest prosty - podwójne złoto w ADCC do 40 roku życia i więcej medali ADCC niż Buchecha. Biorąc to pod uwagę, od 5 lat moje ciało, a konkretnie mój układ odpornościowy i żołądek, ledwo współpracują z tym planem (...) Antybiotyki przepisane przez lekarza są zarówno darem, jak i przekleństwem. Wiele razy uratowały mi życie, ale też je zrujnowały. Antybiotyki wyrządziły mojemu organizmowi więcej szkód niż cokolwiek innego w moim życiu”.

Zdjęcie, które wstawił Ryan wywołało wiele kontrowersji. Złośliwi twierdzą, że to stosowanie sterydów spowodowało ten stan. Pojawiły się takie komentarze jak:

„Kryzys zdrowotny nie pozbawia cię fizyki. Brak cyklu robi lol”.

„Nie wiedziałem, że odstawienie sterydów to kryzys zdrowotny” 

„Kryzys zdrowotny. Odstawienie sterydów nie jest kryzysem zdrowotnym, nadużywanie sterydów do punktu, w którym narządy wewnętrzne prawie eksplodują, nie jest kryzysem zdrowotnym. Graj w głupie gry, wygrywaj głupie nagrody”.

„Bracie, musisz przestać brać sterydy, to cię zabija”.

Z pewnością Gordon Ryan poświęci ten rok na rekonwalescencję. Chociaż zmiana w jego sylwetce jest dość drastyczna, jest przekonany, że z czasem wróci do formy.

Komentarze (1)
rarytas1

Na fotce z czasu gdy był w formie koks ulewa się uszami. Sterydy nie są dla każdego

2