Vince Gironda, nazywany Żelaznym Guru, był prawdopodobnie pierwszym profesjonalnym trenerem kulturystyki. W latach 60., 70. i wczesnych 80. wyszkolił więcej mistrzów niż ktokolwiek inny. Jego podopiecznym był między innymi „The Master Blaster” Joe Weider, który był bardziej wydawcą i promotorem niż trenerem praktykiem. Inni znani klienci kulturystyczni Gironda to Larry Scott, Don Howorth, Rick Wayne, Lou Ferrigno, Frank Zane, Mohammed Makkawy. Pracował również z elitą Hollywood i wyszkolił wielu znanych aktorów telewizyjnych i filmowych, w tym Clinta Eastwooda, Denzela Washingtona, Jamesa Garnera, Seana Penna, Jeffa Goldbluma, Carla Weathersa i Cher.

Oprócz trenowania innych, Gironda był kulturystą, chociaż nigdy nie odnosił takich sukcesów jak jego klienci. Nie zawsze był doceniany przez ówczesnych sędziów. Jego siłownia w North Hollywood, nazywana po prostu Vince's Gym, była niejako mekką kulturystyki. Trenował tam nawet Arnold Schwarzenegger. Jednak nie było to miejsce towarzyskich spotkań, nie było muzyki ani innych rozrywek. Ludzie chodzili tam trenować, a nie bawić się.

Przez ponad 30 lat pracy jako trener, Gironda zdobył ogromną wiedzę treningową, a jego metody były w tamtych czasach często kontrowersyjne.  Miał tylu krytyków, co zwolenników. Na przykład nie pozwalał swoim klientom na regularne wyciskanie sztangą lub przysiady, ponieważ uważał, że oba ćwiczenia są nieskuteczne. Był ekspertem w dziedzinie anatomii i fizjologii i opracował swoje metody w oparciu o to, co uważał, że przyniesie najlepsze rezultaty w jak najkrótszym czasie. 

 

Polecamy również: Legendarny trening Vince’a Girondy – wady i zalety

 

Vince Gironda zmarł w 1999 roku w wieku 82 lat, a świat kulturystyki stracił wtedy prawdziwą legendę. Na szczęście znaczna część jego wiedzy została zachowana w 17 książkach i wielu artykułach, które napisał. 

Komentarze (5)
MWu

Na jego 8x8 zrobiłem jeden z największych regresów życia obok GVT.

2
Bull

wklejam niżej

0
Anonim

A na czym wszedł największy progres?Split partia/1xtydz ?

0
MWu

Na treningu 2 x w tygodniu co 5 dni.

0
Bull

4 Legendarne treningi FBW - Schwarzenegger, Eiferman, Gironda, Colbert

Czytaj więcej na https://www.sfd.pl/art/Trening/4_Legendarne_treningi_FBW__Schwarzenegger%2C_Eiferman%2C_Gironda%2C_Colbert-a3090.html 

0