Nie można zaprzeczyć, że stosowanie sterydów anabolicznych stanowi pewne ryzyko, a zwłaszcza, gdy są brane w nieodpowiedni sposób. Oprócz zagrożenia dla zdrowia fizycznego badania wykazały, że nadużywanie sterydów może również prowadzić do zaburzeń zdrowia psychicznego, takich jak depresja.

 

Czy dotyczy to też osób, które “rekreacyjnie” używają sterydów w celu poprawy sylwetki? W najnowszym wywiadzie dla portalu Generation Iron Milos Sarcev wyjaśnia, czy stosowanie sterydów w kulturystyce może prowadzić do depresji. 

https://youtu.be/vzKuFGb8-Z0

 

Sarcev nie uważa, że kulturyści są szczególnie narażeni na depresję związaną z cyklami sterydowymi, zwłaszcza kiedy używają sterydów w odpowiednich dawkach. Jak stwierdził Milos, wielu kulturystów tego nie robi i biorą “końskie” dawki. Być może wynika to z tego, że łatwo można znaleźć gotowe rozpiski cykli, które niekoniecznie będą odpowiednie dla danej osoby. Być może też, pseudo trenerzy i specjaliści mają po prostu zbyt małą wiedzę na ten temat i udzielają porad szablonowo. Milos Sarcev jest przekonany, że jeśli kulturysta będzie brał sterydy we właściwy sposób i w odpowiednich dawkach, jego zdrowie psychiczne będzie w jak najlepszym porządku. Warto też dodać, że IFBB pro Milos Sarcev nie jest lekarzem, a jego wiedza oparta jest na doświadczeniu, które nabył jako zawodnik i trener. Ostatecznie chodzi jednak o osobiste ryzyko, które każdy kulturysta jest skłonny podjąć wchodząc na cykl sterydowy. A  jakie jest Wasze zdanie na temat sterydów i ich związkiem z ryzykiem wystąpienia depresji?

Komentarze (5)
lodzianin1

Depresję to ja mam poza cyklem :-)

3
lordknaga

to musisz uwazac, zeby tego "poza" wiecej nie bylo :-)

3
RPS1990

Co spowodowało, że zacząłeś brać SAA ?
Doszedłeś do takiego etapu w treningu siłowym, że niezależnie od stosowanej metody treningu nie było już masowych i/lub siłowych postępów ?
Pamiętaj, że prędzej czy później będziesz musiał albo zejść całkowicie z cyklu na SAA (już na zawsze), albo stosować co najwyżej minimalne dawki, takie jak są zalecane w medycynie (vide TRT/HTZ).

0
lodzianin1

Nie dopuszczam takich rzeczy :-)

4
avo 21

Też miałem kiedyś takie pumpki spodnie. A teraz ku..a slimy noszę, takie poj....e czasy nastały.

0