Fani kulturystyki są świadkami końca pewnej epoki. Po wielu latach zaprzestano wydawania jednego z najpopularniejszych magazynów branżowych w wersji drukowanej. Rick Collins, który przez ponad 22 lata pisał dla Muscular Development, w niedawnym poście na Facebooku potwierdził, że magazyn nie będzie już pojawiał się w salonach prasowych i kioskach.

Pomysłodawcą magazynu Muscular Development był Rob Hoffman, a jego pierwsze wydanie ukazało się w 1964 roku. W czasach, gdy nie istniały media społecznościowe, magazyn zapewniał fanom wszystkie aktualne informacje dotyczące branży fitness. Przez lata w tym kultowym magazynie pojawiały się wielkie nazwiska, takie jak Jay Cutler, Ronnie Coleman czy Arnold Schwarzenegger. Rick Collins napisał:

„Z ciężkim sercem żegnam oficjalny magazyn poświęcony rozwojowi mięśni. Po 250 comiesięcznych felietonach ukazujących się przez 22 lata, poruszających wszelkie tematy związane ze fitnessem, hormonami, prawem i kulturą, powiedziano mi, że firma zamyka sklep i nie będzie drukowała kolejnych numerów. To takie smutne. Kiedy zaczynałem, druk był nadal potęgą, a media społecznościowe jeszcze nie istniały. To teraz inny świat. Będzie mi bardzo brakować pracy z członkami zespołu MD i życzę im wszystkiego najlepszego we wszystkich przyszłych przedsięwzięciach. Co dalej ze mną? Nadal będę pracował jako prawnik i może zobaczę, co jeszcze będzie dla mnie interesujące”.

Ron Harris, który do tej pory był redaktorem Muscular Development, zamieścił na Instagramie taką informację:

"Nic nie trwa wiecznie. Biorąc to pod uwagę, miałem niesamowitą przygodę z MD. Swój pierwszy artykuł do magazynu napisałem we wrześniu 2001 roku, a potem napisałem tysiące kolejnych artykułów i felietonów. W styczniu 2017 roku zaproponowano mi rolę senior writer i redaktora internetowego. Na początku nie chciałem pracować jako redaktor online, ale wkrótce zdecydowałem się opuścić swoją strefę komfortu i zacząłem tworzyć treści wideo(...) Poznałem także wielu niesamowitych sportowców, promotorów, fotografów, właścicieli firm produkujących suplementy i innych fanów kulturystyki”.

Obecnie subskrypcja online i forum zostały już wyłączone. Forum stanowiło miejsce wymiany opinii i doświadczeń dla fanów kulturystyki. Polska edycja Muscular Development liczyła 67 numerów. Pierwszy numer został wydany w maju 2008 roku, a ostatni w grudniu 2016 roku. 

Komentarze (10)
lordknaga

I tak dlugo przetrwal, jak wszystko w necie za friko od lat...

8
_Knife_

Dokładnie, tak samo ludzie starej daty kupują nadal papierowe gazety. Tam nic nie ma, ale siła przyzwyczajenia. Papier toaletowy jest w sklepach, w PRL to może miało i sens.

6
F1.08

Knife - bo czasami o tradycje chodzi. Firmy produkujace zegarki nadal istnieja...choc kazdy ma zegarek w telefonie ;)

3
spejson94

W tym MD to i tak zawsze więcej reklam było niż artykułów

3
lordknaga

za dobrych czasow, bylo kilka gazet, ktore imo byly lepsze niz md i do tego troche tansze, np. flex czy brytjski beef.

1
F1.08

Ameryka. Pieniadz musi sie zgadzac

1
Bull

Jedyny gazeta branżowa, której nigdy nie kupiłem.

1
lordknaga

i nic nie straciles, tam byly wszystkie diety na jedno kopyto kopiuj/wklej kazdego prosa, co strone reklama innej firmy supli, do tego generyczne sesje i wywiad jak napisane przez chatgpt... ogolem strata siana nawet jak na 15 lat wstecz, malo mozna bylo poczytac a fotki i sesje teraz lepsze na ig a w md tez photoshopa nie szczedzli...

1
lodzianin1

Wiele lat zawsze empik i każde wydanie i MD i Flexa kupowałem pamiętam jeszcze właśnie chyba w MD artykuły zulaka? o dopingu od tego zawsze zaczynałem, wtedy jeszcze neta nie było

1
TomQ-MAG

tez swego czasu czytalem regularnie, mam w piwnicy gdzies w kartonie swoja kolekcje :)

1