Hadi Choopan to nowy Mr. Olympia. Jego droga do wymarzonego celu nie była łatwa. Wciąż nie może uwierzyć w to, że po 23 latach ciężkiej pracy nad swoim ciałem zdobył upragniony tytuł mistrza. W opisie pod zdjęciem na Instagramie napisał chwytające za serce słowa, a zwycięstwo zadedykował kobietom z Iranu. 

„Po 23 latach bólu, cierpienia, smutku, oszczerstw, biedy, ciężkiej pracy, wysiłku, kosztów, złych słów, wysokich murów pełnych kłopotów, fałszywych przyjaciół, złych ludzi, ale!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!! Z pomocą i łaską Bożą, modlitwami mojej rodziny, przyjaciół, dobrych fanów i poświęceniem najlepszego czasu w moim życiu, osiągnąłem dziś swoje marzenia i robię ukłon w stronę życia. Witaj życie, witaj świecie, witaj pokój”.

Hadi Choopan urodził się 26 września 1987 roku w południowym Iranie. Jego rodzina była bardzo biedna a złe warunki, w których dorastał spowodowały, że musiał szybko pójść do pracy. Handlował różnymi towarami i równolegle pracował na budowie. Pomimo małej ilości czasu wolnego zainteresował się kulturystyką, już w wieku 12 lat. Z początku był wyśmiewany przez rodzinę i kolegów. Stopniowo jednak nabierał masy i stawał się coraz większy. W ciągu zaledwie trzech lat ćwiczeń Hadi Choopan był gotowy, by wyjść na scenę i zdobył wówczas trzecie miejsce w krajowych zawodach, a w kolejnych zwyciężył. Następnie w 2005 roku zdobył swój pierwszy tytuł mistrza kraju i od tego momentu stał się znany w Iranie.

Hadi zakończył współpracę z Jamshidem Owji w 2008 roku i kilka lat był bez trenera. Nawet wtedy udało mu się zdobyć kolejne tytuły. Jednym z nich był srebrny medal na Mistrzostwach Świata w Kulturystyce WBPF. Od 2013 roku był pod opieką treningową Ali Ne'mati, wówczas kariera Hadiego jako kulturysty zaczęła nabierać rozpędu. W 2013 roku na Mistrzostwach Azji WBPF zdobył pierwsze miejsce i potem na Mistrzostwach Świata w Kulturystyce WBPF, zdobył złoto trzy lata z rzędu. W 2017 roku Choopan przestał trenować z Ne'mati i zaczął trenować z jednym z najbardziej znanych trenerów na świecie, Hanym Rambodem.

Na zawodach Mr. Olympia Amateur 2017 zdobył złoty medal, a później srebro w Grand Prix Azji 2017 i był tuż za Flexem Lewisem, chociaż wiele osób mówiło, że to Irańczyk zasługiwał na zwycięstwo. Właśnie w tym momencie „The Persian Wolf” stał się znany na całym świecie w społeczności kulturystów. Niestety miał problemy z otrzymaniem wizy amerykańskiej, aby wziąć udział w dużych pokazach w Stanach. To wykluczyło go z kilku dużych zawodów na przestrzeni lat, w tym Arnold Classic i Mr. Olympia w 2018 roku. Na szczęście od 2019 roku sprawa wygląda inaczej.

Trening

Rzućmy okiem na przykładowy trening Hadiego.

Trening klatki piersiowej – siła

 

Wyciskanie sztangi na ławce skośnej: 5 serii x 5 powtórzeń 

Wyciskanie na maszynie Smitha: 5 serii x 5 powtórzeń 

Wyciskanie hantli na skosie: 3 serie x 5-8 powtórzeń

Pompki z obciążeniem: 3 serie x 6-8 powtórzeń

Krzyżowanie linek w bramie: 3 serie x 4 -6 powtórzeń

 

Jeśli chodzi o trening cardio to raczej nie spędza godzin na bieżni. Zamiast tego preferuje krótkie przerwy 30 sekundowe do minuty między seriami. Mówi, że pozwala to utrzymać tętno na wysokim poziomie. 

Odżywianie

Hadi doskonale wie, że dieta jest najważniejszym aspektem w kształtowaniu sylwetki. Jest monotonna i składa się głównie z ryżu, awokado i piersi kurczaka. To pomaga mu zachować sylwetkę w formie przez cały rok i ułatwia przygotowania do zawodów. Oprócz ścisłej diety Hadi Choopan stosuje również różne suplementy takie jak izolat białka serwatkowego, BCAA, L-karnityna, Omega 3, witaminy. 

 

Hadi Choopan to osoba, która mimo niełatwego startu osiągnęła ogromny sukces dzięki ciężkiej pracy. Przez wiele lat rozwijał się, walczył o marzenia, wylał hektolitry potu i zapewne łez. Opłacało się. 

Hadi Choopan Competition History

(2003-2011): 15 Provincial Gold Medals (Fars and Tehran provinces)

2008: Babol National Tournament – 3rd, Saari National Tournament – 2nd

2009: Saari National Tournament – 2nd, Rasht National Tournament – 2nd

2010: Saari National Tournament – 1st

2011: Mashhad National Tournament – 1st

2012: WBPF World Bodybuilding Championships – Silver Medal

2013: WBPF Asia Championships – Gold Medal/Overall, WBPF World Bodybuilding Championships – Gold Medal

2014: WBPF World Bodybuilding Championships – Gold Medal

2015: WBPF World Bodybuilding Championships – Gold Medal

2017: Mr. Olympia Amateur – Gold Medal/Overall, IFBB Sheru Classic Pro – Silver Medal, Asia Grand Prix – Silver Medal, San Marino Pro – Silver Medal

2018: Dubai Expo – Silver Medal, IFBB Portugal Pro – 1st, Asia Grand Prix – Gold Medal

2019: IFBB Vancouver Pro – Gold Medal, Mr. Olympia – 3rd

2020: Mr. Olympia – 4th

2021: Mr. Olympia – 3rd

2022: Mr. Olympia – 1st

Komentarze (3)
M-ka

"Hadi doskonale wie, że dieta jest najważniejszym elementem kształtowania sylwetki. Jest monotonna (...)"
Należałoby podkreślić, że takie kształtowanie sylwetki nie sprzyja długiemu życiu, a wręcz przeciwnie.

Z Iranem kojarzę natomiast ciekawą praktykę zdrowotną, tzn. dodawanie nasion berberysu do wysokowęglowodanowych posiłków z ryżu.
Suszony berberys jest (wg mnie) bardzo smaczny; przypomina rodzynki, tylko jest mało słodki, a mocno kwaskowaty (polska nazwa - kwaśnica).
Tylko nie wolno go nadużywać i niektóre osoby mogą mieć przeciwwskazania. Znalazłam info, że nie powinno się jeść więcej niż dwie łyżeczki (ok. 10g) nasion berberysu dziennie.
Żucie berberysu (płukanie naparem) jest też dobre przy chorobach dziąseł (ma dużo wit.C) i myślę, że może zastąpić gumę do żucia, kiedy nie ma możliwości umycia zębów, a chcemy się odświeżyć.

1
Gats 2

Czemu oni nie jedzą chudej ryby? Kurczak, wołowina, białka jaj, odżywka i tak w kółko. Nikt im nie powiedział że ryba to dobre źródło białka?

1
M-ka

Tak samo jagnięcina rzadko występuje - a w wielu krajach to popularne mięso.
Chude i dość smaczne.
Wygląda, że kulturyści nawzajem "małpują" jakiś utrwalony kanon i sami się odcinają od wielu możliwości.

Wątpię, żeby kulturysta przytył nawet od tłustej ryby wliczonej w bilans, a przecież w rybach jest też wit.D, kolagen i kwasy omega 3.

0