Debata o insulinie - Milos Sarcev, Dave Palumbo, Ameen Alai.

Środowisko bodybuildingu otwiera się coraz bardziej na tematy związane z szeroko pojętym wspomaganiem. Temat tabu został po części przełamany, jednak nawet w świecie kulturystycznych "guru" pozostaje wiele niejasności. Różne spojrzenia na temat stosowania insuliny mają wyżej wymienieni Panowie. Każdy z nich ma na swoim koncie wiele sukcesów swoich podopiecznych, których prowadził wedle swoich autorskich eksperymentów i protokołów.

Blisko godzinna debata na RXmuscle.com rozpoczyna się podstawami fizjologii oraz okreśłeniem roli insuliny w naszym organizmie. Dalej, uczestnicy opisują już konkretne przykłady swoich protokołów użycia tego środka.

Milos znany jest już od dawna ze swojej sympatii do tego środka. Podkreśla, iż zaleca używanie jej głównie w porze okołotreningowej wraz ze sporymi ilościami węglowodanów prostych, sugerując, że jest to najlepsze środowisko dla jej działania.

Zaleca stosowanie głównie insuliny krótko działającej - jak Humalog - w dawkach rzędu 10-20 jednostek przed i do 20 jednostek po treningu. Palumbo i Ameen wydają się mieć nieco bardziej racjonalne podejście, sugerując używanie małych ilości insuliny, także w ciągu dnia.

Ma mieć to za zadanie głównie przeciwdziałać, upośledzającej wrażliwość insulinową, sile działania hormonu wzrostu (który to także stanowi dziś nieodłączny element wspomagania zawodników). Podkreślają, iż warunki treningowe są środowiskiem, które samo w sobie stwarza idealne możliwości do transportu składników odżywczych do mięśni poprzez min. receptory o nazwie GLUT4, których działanie nie jest zależne od insuliny. Rozmówcy dyskutowali też na temat poziomów glikogenu i regulacji syntazy glikogenowej, a także rodzajach diet.

Milos jawi się tutaj jako zwolennik bardzo ekstremalnej metody, która jak widać na przykładzie wielu podopiecznych, w tym z czołówki Olympii (których nazwiska też padają w debacie!), wydaje się działać niesamowicie. Z drugiej strony Palumbo i Ameen sugerują rozwiązania bardziej w zgodzie z własnym organizmem i fizjologią. Niestety, na ich koncie nie możemy doszukać się aż tak utytułowanych zawodników.

Niesamowicie wartościowych materiał, który trudno streścić w kilku zdaniach, anglojęzycznych odsyłamy na kanał Youtube i polecamy wysłuchać całej debaty.

Oczywiście zaznaczamy, iż środki dopingujące niosą za sobą ryzyko powikłań zdrowotnych, a niewłaściwie użycie insuliny może prowadzić nawet do skutków śmiertelnych.

Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=Pim-cYZrHzo

Komentarze (0)