Sześciokrotny zwycięzca Mr. Olympia Dorian Yates przez ostatnie kilka miesięcy był fanem diety roślinnej. Wykluczył z diety praktycznie całe mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego i starał się uzyskać białko z innych źródeł. Był właściwie całkiem zadowolony z diety opartej na roślinach i zrzucił około 14 kg. Jednak po niedawnym wypadku, który wydarzył się w grudniu podczas jazdy na rowerze, nie miał innego wyjścia, jak powrócić na dietę wysokobiałkową, aby wyleczyć kontuzje.

Polecamy również: Dorian Yates doznał poważnej kontuzji!

„Przez ostatnie kilka lat stosowałem głównie, nie w stu procentach, ale głównie dietę roślinną, a więc niezbyt bogatą w białko. Nie trenowałem tak ciężko. Robiłem inne rzeczy jak jazda na rowerze, joga, wędrówki i inne zajęcia fitness, więc nie przejmowałem się próbą utrzymania wszystkich mięśni”.

Yates wyjaśnił, że utrzymywał niski poziom białka, dając swojemu organizmowi przerwę po latach spożywania jego ogromnych ilości. Jednak wszystko się zmieniło, gdy nadszedł czas, aby wyleczyć się ze wspomnianej kontuzji. Wyjaśnił, że kiedy zwichnął sobie ramię i zerwał więzadło, szukał najlepszych sposobów na wyleczenie. Kiedy więc zasugerowano mu, aby spróbował dodać więcej białka i produktów pochodzenia zwierzęcego z powrotem do swojej diety, posłuchał.

„Spróbowałem tego i robię to od około sześciu tygodni, podbijam białko i nie trenuje, ponieważ wszystko, co robię, to rehabilitacja ramienia, nie mogę naprawdę podnosić jeszcze jakichkolwiek ciężarów, ale przytyłem około 3 kg, nabrałem siły, więc może tego potrzebowało moje ciało. Wydaje mi się, że prawdopodobnie miałem niedobór białka… Starałem się utrzymać go na dość niskim poziomie (przy mojej diecie wegańskiej), zdecydowanie poniżej stu gramów dziennie. Nie przejmowałem się masą mięśniową, po prostu chciałem trenować dla zdrowia. Masa mięśniowa nie była moim zmartwieniem. Straciłem masę mięśniową, ale nie martwiłem się tym, ponieważ bardziej martwiłem się o mój układ krążenia, elastyczność i mobilność. Ale może to jest lekcja. Może moje ciało potrzebowało więcej białka, a kiedy je przyjmowałem, po prostu automatycznie nabrałem trochę mięśni i trochę się wypełniłem”.

Diety roślinne w kulturystyce zawsze będą przedmiotem gorących dyskusji. Jednak najważniejsze jest, aby słuchać swojego ciała i robić to, czego potrzebuje. Wydaje się, że Dorian Yates właśnie to zrobił.

https://youtu.be/mSSUaWUhUdA

Komentarze (4)
M-ka

Nie jest najmłodszy i po przygodach z różnymi środkami, więc na pewno musi to wszystko wyważyć. Dieta wegańska jest na swój sposób bardziej wymagająca odnośnie źródeł białka i potrzebnej sprawności układu trawiennego. Ogólnie czym bardziej zaawansowany wiek, tym bardziej zwraca się uwagę na to, żeby dieta była lekkostrawna. Bardzo rozsądne, niefanatyczne "zagranie".

0
ojan

Taki utytułowany zawodnik a tak mizerna wiedza o diecie :-). Zagłodził organizm, doprowadził do urazu ! Przecież tu wszyscy wiemy, że białko jest ważne dla aktywnego fizycznie człowieka a im jest się starszym tym więcej należy go spożywać!

1
M-ka

On co prawda miał wypadek na rowerze, ale możliwe że wcześniejszą zmianą diety sobie nie pomógł... W tym wieku każdy niedobór może bardzo wpłynąć na wielkość i leczenie kontuzji i niekoniecznie o samo białko chodzi.
Np. trzeba starannie ułożyć wege dietę, żeby był w niej w wystarczającej ilości wapń (po odrzuceniu nabiału).
Efekt uboczny w postaci "wracających" mięśni może być więc mylący, bo wraz ze zwiększeniem ilości produktów odzwierzęcych, mógł nieświadomie wyrównać sobie inne, jeszcze ważniejsze braki.

1
tomaszS

Nareszcie poje co dobre i obudzi w sobie lwa - lew musi jeść mięso żeby rządzić ;-)
Oczywiście żartuje, jednak kiedyś próbowałem rzucić mięso i to nie dla mnie. Nie potrafię bo czegoś ciągle brakuje.

0