Dorian Yates to jeden z najbardziej legendarnych kulturystów wszech czasów. Mimo że ma na karku 57 lat i jest już na sportowej emeryturze, to nadal prezentuje fenomenalną formę. Yates to sześciokrotny zdobywca tytułu Mr. Olympia. Zaczął startować w zawodach kulturystycznych w 1984 roku i prawie zawsze zdobywał pierwsze miejsce w różnych konkursach. Niestety kontuzja lewego bicepsa i tricepsa zmusiły go do rezygnacji ze startów wcześniej, niż planował.

Dorian nie mógł już wykonywać tak intensywnych ćwiczeń, a jego plan musiał być tak skonstruowany, by urazy się nie pogłębiały. W wywiadzie dla MD Global powiedział, że z pewnością nie zakończyłby tak szybko kariery, gdyby miał dostęp do wiedzy, którą teraz posiada. Mógłby włączyć do planu inne ćwiczenia, mniej kontuzjogenne.

„Mogłem trenować nogi, do pewnego stopnia trenować plecy, ale tak naprawdę nie mogłem odpowiednio dobrze trenować ramion. Przez to nie mogłem też trenować klatki piersiowej, ponieważ nie miałem siły po jednej stronie. Próbowałem ćwiczyć ze sztangą i zmieniać strony, ale potem miałem problemy też z prawym ramieniem.”

Yates powiedział, że kręgarz sugerował mu robienie przysiadów, jednak nie był w stanie robić ich poprawnie, tak jak był w stanie je robić, gdy był młodszy. Zdecydował więc, że nadszedł czas, aby zmienić trening. To, co spowodowało tę zmianę, jest trochę interesujące...

„Dość zabawne, ale było to po moim doświadczeniu z psychodelikami. Moje wewnętrzne ja powiedziało: Człowieku, twoje ciało jest spie****ne. Musisz coś z tym zrobić. Musisz zacząć trenować jogę.”

Yates w dalszej części wywiadu powiedział, że lubi jogę, ponieważ jest to coś więcej niż ćwiczenia fizyczne. Podoba mu się to, że wymaga ona skupienia się na oddychaniu, a nie tylko na brutalnej sile, jak trening kulturystyczny. Dodatkowo wyjaśnił, jak na początku było ciężko, ponieważ tak bardzo różniło się od tego, do czego był przyzwyczajony.

Dorianowi Yatesowi udaje się zachować fantastyczną formę, nawet w wieku 57 lat. To niesamowite, jak bardzo potrafił zmienić rodzaj treningu z tradycyjnej kulturystyki na jogę. Wraz z wiekiem zmieniły się jego priorytety i styl życia. Pełny wywiad możecie obejrzeć poniżej.

https://youtu.be/97IiXAz_DOo

Komentarze (10)
hcp

Z ta fenomenalna forma to kuruazja mam rozumiec? :)

2
lodzianin1

Formy brak totalnie widać joga działa %

6
lordknaga

cos tam absa widac a gosc ma prawie 60 na karku, formy mega nie ma ale zdrowiej wyglada, niz przecietny gosc w jego wieku...

3
Entreri

Panowie - prawda niestety jest taka, ze my - od wielu lat trenujacy - mamy wypaczony calkowicie poglad na forme. Gosc ma 57lat, zyje wg swoich slow na luzie. Nie nalezy juz do potworow (o ile tamta forma mozna w ogole okreslic jako 'fenomenalna'). Dla normalnego czlowieka w jego wieku - jego aktualna sylwetka jest bardzo dobra.
Wiadomo, ze nie moze sie rownac ze sportowacami ciazko katujacymi swoje organizmy w jego wieku - ale i ich sylwetki czesto nie klasyfikuja sie nawet w kategorii 'zdrowe'.

2
anubis84

Na te lata to masa już mu raczej nie potrzebna, i tak wyglada lepiej niż spora część społeczeństwa w tym wieku.

0
acidm

kierva , nic z niego nie zostało :O

0
anubis84

Niestety taką masę trudno utrzymać, patrząc na reszte, ronnie, cutler tez pospadali.

0
qubix

Niedługo to się będzie żywił energią słoneczną.

0
domosos

A gdzie indziej się wypowiada by palić marihuanę

0
skorupski

Masa spadła, ale forma nadal jakaś się utrzymuja, na te lata ogromna masa mieśniowa mu nie potrzebna już.

0