Branża kulturystyczna kojarzy się raczej z koncepcją zdrowego stylu życia.  Niestety istnieje też ciemna strona, o której mówi się ostatnio coraz głośniej. W ciągu ostatnich miesięcy nastąpiło wiele zgonów w świecie kulturystyki. Większość z nich dotyczy zawodników i zawodniczek rywalizujących zawodowo i amatorsko. Znane osoby z branży zaapelowały do trenerów, którzy stosują bardzo wysokie dawki diuretyków oraz ekstremalnych diet i protokołów treningowych dla swoich sportowców, by zaprzestały tych ekstremalnych praktyk. Niektóre zawodniczki opublikowały protokoły, z których korzystają.

 

Portal evolutionofbodybuilding.net zapytał o opinię na ich temat znanych kulturystów, a nawet lekarzy. Po zapoznaniu się z pokazanymi materiałami byli oni całkowicie zszokowani. Nie mogli uwierzyć, że zawodniczki przyjmowały tak dużą ilość PED i diuretyków.

Nasuwa się pytanie: ile jeszcze zgonów musi nastąpić na kilka minut przed rozpoczęciem zawodów, aby w końcu zaprzestano tych praktyk?

 

Polecamy również: Kulturyści, których zabiła farmakologia?

Każda sytuacja związana ze zgonem i stosowaniem dopingu wpływa na sposób postrzegania kulturystyki i fitnessu przez kibiców, media i sponsorów. Żaden sponsor nie chciałby, aby jego produkt był kojarzony z zawodnikiem, którego przyłapano na dopingu. Wiadomo, że wycofanie się sponsorów oznacza mniejsze nagrody pieniężne dla profesjonalnych sportowców.

 

Dawniej, zanim internet zdominował świat kulturystyki i fitnessu, temat PED i diuretyków nie był otwarcie poruszany, a w dodatku tylko wąskie grono trenerów wiedziało, jakie środki i dawki stosować. W dzisiejszych czasach każdy ma się za eksperta, a większość ludzi, którzy nalegają na stosowanie PED i diuretyków, nie ma podstawowej wiedzy medycznej. Niektórzy sportowcy twierdzą nawet, że trenerzy eksperymentują na swoich klientach i ryzykują stworzenie niebezpiecznych sytuacji. Powiedzenie „Używaj i nie nadużywaj” dosłownie już nie istnieje. Ryzyko, jakie niektórzy sportowcy podejmują, aby zdobyć kartę PRO, staje się bardzo niebezpieczne.

https://youtu.be/zlVZ8fRTjx8

 

Miejmy nadzieję, że teraz, gdy coraz więcej mówi się na ten temat i dochodzi do dramatów, trenerzy zastanowią się dwa razy, zanim zaproponują ekstremalne protokoły. Oczywiście należy pamiętać, że nikt nie zmusza sportowców do ich stosowania. Legenda kulturystyki Shawn Ray przez całą swoją karierę bardzo głośno wypowiadał się o nierozważnych trenerach, a w zwłaszcza w ostatnich tygodniach. W ostatnio opublikowanym filmie, nazwał niektórych z nich nawet zabójcami. Shawn mówi, że był świadkiem śmierci wielu kulturystów z powodu ciężkich protokołów PED i będzie kontynuował kampanię przeciwko nierozsądnym trenerom.

Komentarze (1)
lodzianin1

Skończył karierę musi jakoś klientów sobie zyskać

1