Przyszłoroczne zawody Arnold Strongman Classic odbędą się w dniach 4-5 marca w Greater Columbus Convention Center w Columbus, Ohio. Zawody będą częścią Arnold Sports Festival 2022, podczas którego odbędą się również prestiżowe zawody kulturystyczne Arnold Classic. W 2021 roku zawody nie odbyły się z powodu nałożonych przez Covid-19 ograniczeń, więc wiele osób z niecierpliwością czeka na marzec.

Znamy już listę dziesięciu najbardziej elitarnych sportowców strongman, którzy powalczą o rekordową nagrodę pieniężną w wysokości 182 000 $, w tym czek dla mistrza w wysokości 80 000 $. Na oficjalnej stronie Arnold Sports Festival pojawił się także harmonogram oraz lista konkurencji.

1. Max Barbell Squat (Przysiad ze sztangą - 3 powtórzenia z maksymalną wagą)

Po raz pierwszy w historii zawodów zawodnicy wykonają trzy powtórzenia przysiadu ze sztangą, a osoba, która podniesie najwięcej, zwycięży w tym wydarzeniu.

2. 275 lbs Monster Dumbbell Press (Wyciskanie hantli - maksymalna liczba powtórzeń w ciągu 90 sekund)

Zawodnicy będą próbowali wykonać maksymalną liczbę powtórzeń z hantlą 275 funtów (124,7 kg) w ciągu 90 sekund. Od sportowców oczekuje się podniesienia hantli z ziemi i uniesienie ich nad głową. Zawodnik, który wykona największą liczbę powtórzeń w ciągu 90 sekund, zostanie ogłoszony zwycięzcą tej konkurencji.

https://youtu.be/Y6aPYfUVSm8

3. Austrian Oak (wyciskanie belki austriacki dąb - 3 powtórzenia z maksymalną wagą)

W 2012 roku wprowadzono konkurencję Austrian Oak, czyli ponoszenie dębowej belki specjalnie stworzonej do sportów Strongman. Jej masa początkowa w Arnold Strongman Classic 2022 nie została jeszcze ogłoszona (co roku jest inna). Podobnie jak w przypadku ciężkich przysiadów, oczekuje się, że sportowcy spróbują wykonać trzy podniesienia ich nad głowę, z maksymalnym obciążeniem. Następnie zawodnik, który podniesie najwięcej, zostanie zwycięzcą tego wydarzenia.

https://youtu.be/H6XOO5fdkuQ

4. Timber Frame Carry (Nosidło - 400 kg, 30 sekund)

Dla maksymalnej odległości pokonanej w określonym czasie

Zawodnicy biorący udział w zawodach będą dźwigać drewnianą skrzynię o wadze 880 funtów (399 kg) po rampie o długości 10 metrów w ciągu 30 sekund. Zawodnik, który pokona maksymalny dystans w 30 sekund, wygra tę konkurencję.

https://youtu.be/fsXz_5zqwcU

5. Stone to Shoulder  (maksymalna liczba powtórzeń w ciągu 2:30 minut)

Na koniec klasyczna konkurencja testująca siłę. Zawodnicy biorący udział w zawodach podniosą kamień Haugena z ziemi i ustawią go w nieruchomej pozycji na ramieniu, wykonując jak najwięcej powtórzeń w ciągu dwóch i pół minuty. Zawodnik z maksymalną liczbą powtórzeń wygrywa. 

 https://youtu.be/-c25BLF5GJ0

Oto lista dziesięciu sportowców rywalizujących o tytuł mistrza Arnold Strongman Classic 2022. Kto ma największą szansę? My oczywiście będziemy trzymać kciuki za Mateusza Kieliszowskiego!

  • Maxime Boudreault (Kanada) 
  • JF Caron (Kanada) 
  • Rob Kearney (USA)
  • Mateusz Kieliszkowski (Polska) 
  • Martins Licis  (USA) 
  • Evgeny Markov (Rosja) 
  • Trey Mitchell (USA) 
  • Oleksii Nowikow (Ukraina) 
  • Luke Stoltman (Szkocja) 
  • Tom Stoltman (Szkocja)

Komentarze (2)
spejson94

Liczę że Mati pokaże gdzie kogo miejsce

1
rarytas1

Teoretycznie konkurencje pod Mateusza Kieliszkowskiego, super, że nie ma ciągu.
Nosidło, hantel, kamień- w tych bojach ma rekordy świata, dodatkowo belkę ma bardzo blisko rekordu świata.
Jeśli nie będzie kontuzji jest szansa na pierwsze miejsce

0