Rok 2017 dobiega końca, więc czas na podsumowanie. W świecie kulturystyki i fitnessu działo się bardzo wiele. Były radosne wieści, skandale, wiele zwycięstw na arenie krajowej i międzynarodowej, ale też smutne, jak chociażby śmierć znanych zawodników, które skłoniły niektórych do refleksji. Najważniejsze newsy z branży fitness przedstawialiśmy Wam na bieżąco w naszym dziale Fitplota. Poniżej prezentujemy 10 najważniejszych wydarzeń roku 2017, które warto sobie przypomnieć.

#1 Odwołanie zawodów Levrone Pro Classic

Po spektakularnym sukcesie pierwszej edycji zawodów Levrone Pro Classic, miały odbyć się one po raz drugi w Polsce 11-12 lutego 2017, w wersji rozszerzonej. W 2017 roku na scenie poza najlepiej zbudowanymi mężczyznami na świecie mieliśmy zobaczyć także panie z kategorii bikini. Całość sygnowana była nazwiskiem światowej legendy kulturystyki – Kevina Levrone. Pula nagród miała wynieść 60 tysięcy dolarów (prawie 250 tysięcy złotych). Niestety okazało się, że impreza się nie odbędzie.

#2 Silvio Samuel wyszedł na wolność

Silvio Samuel, zawodnik pochodzący z Nigerii, na początku lutego opuścił więzienie. Odsiadywał pięcioletni wyrok za napaść i pobicie swojej partnerki. Niedługo po opuszczeniu więziennych murów wznowił treningi na siłowni i zapowiedział powrót na scenę kulturystyczną.

#3 Przejście Mahmuda Irmaka do zawodowej kulturystyki

Mahmut Irmak, zawodnik z Turcji, przeszedł na zawodowstwo. Jako amator prezentował niesamowitą sylwetkę, zarówno pod względem proporcji, jak i definicji. Cienka jak papier skóra, prążki na całym ciele, maksymalne docięcie i świetne pozowanie, to znaki rozpoznawcze tego kulturysty. Debiut Irmaka wśród profesjonalistów miał miejsce na zawodach Asian Grand Prix 2017, gdzie zajął V miejsce.

#4 10-letni wyrok dla Melvina Anthonego

Były zawodnik IFBB pro Melvin Anthony został aresztowany w styczniu w hrabstwie Harrison w stanie Missisipi, lecz dopiero później ta informacja wyszła na jaw. Został oskarżony o handel narkotykami (niektóre źródła podają, że chodziło o ecstasy, ale nie zostało to potwierdzone oficjalnie) i nielegalne posiadanie broni. Anthony przyznał się do winy i został skazany na 10 lat pozbawienia wolności. 48- latek odsiaduje swój wyrok w Central Mississippi Correctional Facility. Jak się okazało, w 2015 roku również był aresztowany za jazdę “pod wpływem” oraz posiadanie metamfetaminy.

#5 Specjalne zaproszenie dla Flexa Wheelera na Olympię

Flex Wheeler, idąc w ślady swojego scenicznego rywala z przeszłości Kevina Levrone’a, ogłosił, że wraca do startów w zawodach kulturystycznych. Otrzymał specjalne zaproszenie od Ligi IFBB Pro z uwagi na to, że w przeszłości odnotował spore osiągnięcia. Powracający na scenę Flex Wheeler ostatecznie zajął przedostatnie, piętnaste miejsce. Jednak z uwagi na specjalne zaproszenie wykonał program dowolny razem z piątką najlepszych zawodników podczas finałów.

#6 Rozłam między IFBB i NPC

W mediach pojawiło się oficjalne oświadczenie Prezydenta Federacji IFBB dr Rafaela Santonja dotyczące rozłamu w międzynarodowej federacji IFFB. Do tej pory IFBB dzieliło się na federację IFBB Amateur oraz IFBB Pro League zrzeszającą profesjonalnych zawodników federacji International Federation of Bodybuilding and Fitness. Aby uzyskać kartę sportowca IFBB Pro zawodnik musi wygrać jedne z najbardziej prestiżowych zawodów dla amatorów, takich jak NPC Mr USA, NPC Nationals lub Mistrzostwa Świata Amatorów. Rozpad federacji zrzeszającej 196 krajów nastąpił z braku szacunku i nieprzestrzegania podstawowych zasad. Początkowo federacja NPC zezwoliła na start zawodników, którzy mieli oficjalny zakaz uczestnictwa w zawodach IFBB. IFBB amateur ogłosiło już iż startuje z nową, bardziej prestiżową federacją – IFBB Elite Pro.

#7 Siódme zwycięstwo Phila Heatha na Mr. Olympia

Na najważniejsze zawodach sportów sylwetkowych na świecie w kulturystyce open po raz siódmy zwyciężył Phil Heath, który tym samym zrównał rekord Arnolda Schwarzeneggera pod względem zdobytych tytułów. W mowie końcowej przez łzy Phil wypowiedział klasyczny cytat Arnolda: „I’ll be back”, czyli w 2018 Phil będzie bronił tytułu. Przypomnijmy, że Phil zapowiada, że chce zwyciężyć 10 razy w zawodach Mr. Olympia.

#8 Śmierć Dallasa McCarvera i Richa Piany

Światem kulturystyki wstrząsnęła przedwczesna śmierć 26-letniego Dallasa McCarvera oraz 46- letniego Richa Piany. Po śmierci Dallasa, wiele osób spekulowało na temat przyczyny zgonu, ponieważ nie było jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Po ogłoszeniu wyników sekcji zwłok okazało się, że Dallas miał ciężką kardiomegalię, czyli powiększenie mięśnia sercowego z koncentryczną hipertrofią lewej komory, miażdżycę, powiększoną wątrobę, problemy z nerkami oraz raka brodawkowatego tarczycy. Inny znany amerykański kulturysta Rich Piana został przewieziony do szpitala i wprowadzony w stan śpiączki farmakologicznej. Po kilku dniach zmarł. Policja znalazła w jego domu 20 fiolek testosteronu, co nikogo nie powinno dziwić, ponieważ Rich oficjalnie przyznał się, że od ponad 20 lat bierze sterydy. W przeszłości był również uzależniony od narkotyków.

#9 Powrót Radka Słodkiewicza na scenę

Po czterech latach nieobecności na scenie kulturystycznej, jeden z najlepszych polskich zawodników wrócił do rywalizacji. Starszy z braci Słodkiewiczów w Strzegomiu zajął dwukrotnie pierwsze miejsce (kulturystyka powyżej 90 kg i kulturystyka weteranów), a w miniony weekend na imprezie Diamond Cup organizowanej w Katowicach zdobył aż trzy medale. Zwyciężył w swojej kategorii wagowej i kategorii masters, natomiast w open zajął drugie miejsce. Sezon zakończony tytułem Mistrza Świata - Gratulacje!

#10 Hubert Kulczyński kolejnym polskim PRO

Hubert Kulczyński został kolejnym polskim zawodowym kulturystą. W tym roku Hubert zdobył złoto na zawodach Arnold Classic Europe oraz podwójne złoto na Diamond Cup w Katowicach (zwycięstwo w kategorii + zwycięstwo w open). Swój debiut wśród profesjonalistów Kulczyński w kategorii classic physique zaliczył na zawodach Ferrigno Legacy 2017, gdzie zajął 15-te miejsce.

Jeżeli jesteście w posiadaniu jakiejś ciekawej informacji, filmu lub zdjęć z branży fitness albo chcecie udzielić nam wywiadu napiszcie do nas: [email protected]