Zawody Mr. Olympia to niewątpliwie najbardziej prestiżowa impreza, według której określa się najlepszego kulturystę na świecie (chociaż niektórzy mogą twierdzić, że może już tak nie jest). Oprócz kulturystów wagi najcięższej, startują też zawodnicy w innych kategoriach takich jak, np. 212, Classic Physique Olympia, Bikini Olympia czy Ms. Figure. Już tylko kilkadziesiąt godzin dzieli nas od informacji, kto wygrał statuetkę Sandowa. Tymczasem w oczekiwaniu na Olympia Weekend, przedstawiamy Wam 10 faktów na temat zawodów Mr. Olympia, o których być może nie wiedzieliście.

 

1. Liczba zdobywców tytułu Mr. Olympia

Tylko 15 mężczyzn może pochwalić się tytułem Mr. Olympia. W 1965 roku Larry Scott był pierwszym, który wygrał konkurs, a ostatnim ze zwycięzców był Brandon Curry w zeszłym roku. Czy w tym roku będzie nowy zwycięzca, który dołączy do tego elitarnego grona?

 

2. Skąd się wzięła nazwa „Olympia”?

Nazwa „Olympia” pochodzi od firmy piwowarskiej z siedzibą w Waszyngtonie, która została założona w 1896 roku przez Leopolda Schmidta. 

 

 

3. Miejsce odbywania się zawodów 

Olympia odbywa się w Las Vegas w stanie Nevada od 1999 roku. Jednak od 1965 do 1999 roku impreza ta odbywała się w wielu miejscach. W tym roku będzie to Orlando na Florydzie. 

 

4. Mr. O, który wygrał za pierwszym podejściem

Tak więc Larry Scott nie tylko wygrał pierwsze zawody Olympia w historii, ale był też pierwszym i jedynym zawodnikiem, który dokonał tego wyczynu za pierwszym podejściem. A ponieważ startował ponownie dopiero w następnym roku (1966) i wygrał, Larry Scott jest także jedynym mistrzem, który nigdy nie stracił tytułu.

 

5. Kto ma najwięcej zwycięstw w historii Olimpii?

Ronnie Coleman (1998-2005) i Lee Haney (1984-1991) mają na koncie większość zwycięstw w Olympii, bo 8 razy zdobyli tytuł. W dodatku były to zwycięstwa pod rząd.   

 

6. Rekord w ilości startów w Olympii

„The Blade” czyli Dexter Jackson, jest absolutnym rekordzistą w kwestii ilości występów na scenie Mr. Olympia.  Fani mogli oglądać go aż 19 razy (wygrał Olympię w 2008 roku). Ma również najwięcej zwycięstw w IFBB w historii.

 

7. Bezapelacyjne wygrane

Sergio Oliva był jedynym kulturystą, który startował w zawodach Mr. Olympia w 1968 roku, ponieważ reszta zawodników najwyraźniej miała ważniejsze rzeczy do roboty. Z kolei w 1971 roku Arnold Schwarzenegger zaprezentował się sam na scenie, ponieważ pozostali trzej zawodnicy (Sergio Oliva, Roy Callendar i Franco Columbo) zostali zdyskwalifikowani przed zawodami. 

 

8. Najmłodszy i najstarszy zwycięzca

Arnold Schwarzenegger jest najmłodszym Mr. Olympia w historii, który zdobył swój pierwszy tytuł w 1970 roku w wieku 23 lat. Natomiast Shawn Rhoden wygrał konkurs w 2018 roku w wieku 43 lat i jest najstarszym zwycięcą w historii. 

 

9. Zawodnicy, którzy wygrali więcej niż jeden raz

Wszystkie legendy oprócz 4 osób, wygrały Olimpię więcej niż raz, a ci, którzy powtórzyli swój sukces to Larry Scott (2), Sergio Oliva (3), Arnold Schwarzenegger (7), Franco Columbo (2), Frank Zane (3), Lee Haney (8), Dorian Yates (6), Ronnie Coleman (8), Jay Cutler (4) i Phil Heath (7).

 

10. Eugen Sandow

Trofeum Mr. Olympia czyli statuetka Sandowa, została tak nazwana po Eugenie Sandow, który był kulturystą i showmanem, który również startował w Strongman. Pierwsze trofeum Sandowa zostało przyznane na zawodach Mr. Olympia w 1977 roku, w ramach uznania jego wkładu w ten sport.

 

 

Czy znaliście te ciekawostki na temat zawodów Mr. Olympia? Która z nich była dla Was zaskoczeniem? Zaglądajcie na Fitplotę. Będziemy na bieżąco informować Was o wynikach Olympia Weeked!

 

 

Komentarze (5)
lordknaga

ja mam pytanie do punktu 7. dlaczego w 71, tylko arnold mogl wyjsc na scene a pozostala trojka, zostala zdyskwalifikowana?

0
Bull

Ben załadował im bana w dzień rozpoczęcia imprezy. Powodem był udział w konkurencyjnych imprezach.

1
Possible

Weidera chciał żeby Arnold startował w Mr.Universe, chciał żeby jego pupil wygrał z Pearlem i w ogóle tam pozamiatał. Wtedy była by okazja pokazać wyższość IFBB nad nabba. Jednak kierownictwo federacji przeciwstawiło się Weiderowi , w tym Serce Nubret, stwierdzając że reguły muszą obowiązywać wszystkich i jak Arnold wystartuje w innej federacji, to powinno się go zbanować. Ben się ugiął i Arnold nie wystartował na Universe nabba.

1
lordknaga

ale stypa i tak jest po dzis dzien ale weider wypromowal tym swojego goldenboja :-D

0
Possible

Kilka ciekawostek można by jeszcze dodać, ja np. wprowadzenie kontroli antydopingowej w 1990 roku.

0