W dzisiejszym świecie pełnym gotowych produktów spożywczych umiejętność czytania etykiet żywności staje się coraz bardziej istotna. Etykiety to nie tylko informacje na temat zawartości kalorii czy składników odżywczych, ale także kluczowe źródło informacji o jakości i bezpieczeństwie produktów. 

  1. Dlaczego warto czytać etykiety żywności?
  2. Jak czytać etykiety żywności? Na co zwrócić uwagę?
  3. Uważaj na chwyty marketingowe
  4. Podsumowanie

Niestety, producenci często stosują różne triki marketingowe, aby zmylić konsumentów i zachęcić ich do zakupu swoich produktów. Jak zatem czytać etykiety zawarte na produktach spożywczych, aby nie dać się wprowadzić w błąd? 

Dlaczego warto czytać etykiety żywności?

Przede wszystkim warto wiedzieć, dlaczego czytanie etykiet znajdujących się na produktach spożywczych jest tak ważne. Analiza składu produktu pozwala zrozumieć, co dokładnie spożywamy. Wiedza ta może pomóc nam wykluczyć lub ograniczyć produkty, które mogą wpłynąć niekorzystnie na nasze zdrowie i sylwetkę. Ponadto, czytanie etykiet może być kluczowe, jeśli mamy alergię na jakiś składnik lub źle go tolerujemy.

czytanie etykiet produktów spożywczych

Kontrola kalorii i składników odżywczych

Czytanie etykiet pozwala na dokładne monitorowanie ilości zawartych kalorii w danym produkcie oraz składników odżywczych w nim zawartych. Jeśli zależy Ci na utrzymaniu lub zrzuceniu wagi, jest to niezwykle istotne. Możesz świadomie wybierać produkty o niższej kaloryczności lub wyższej zawartości białka, błonnika, witamin i minerałów, w zależności od tego, jaki ustalisz sobie bilans kaloryczny i rozkład makroskładników.

Jest to bardzo ważne zwłaszcza dla osób odchudzających się, gdyż często okazuje się, iż produkt na pozór wyglądający na niskokaloryczny, może okazać się niezgodny z naszymi oczekiwaniami. Dzięki temu można lepiej zarządzać dietą i dbać o zdrowie.

 

Unikanie alergenów

Etykiety zawierają informacje na temat potencjalnych alergenów, co jest niezwykle istotne dla osób cierpiących na alergie pokarmowe. Analizując skład danego produktu, można uniknąć sporych problemów zdrowotnych. Na opakowaniu zawarte są informacje o obecności alergenów, takich jak orzechy, gluten czy jaja. Coraz więcej osób cierpi na alergie i nietolerancje pokarmowe, a producenci mają obowiązek jasno i wyraźnie oznaczyć występujące alergeny na etykiecie.

Wybieranie zdrowszych opcji

Czytając etykiety, możemy dokładnie przeanalizować skład produktu. Możemy wybierać produkty, które zawierają więcej naturalnych składników, takich jak owoce, warzywa czy pełnoziarniste produkty zbożowe, a mniej sztucznych substancji. Dzięki temu możemy wyłączyć z naszego menu wyroby o wysokiej zawartości cukru, soli i nasyconych tłuszczów. To kluczowy krok w dbaniu o zdrową dietę i zapobieganiu wielu chorobom.

Unikanie szkodliwych substancji i ochrona przed złym wyborem

etykieta produktu spożywczego

Niektóre produkty spożywcze zawierają niekorzystne substancje, takie jak konserwanty, barwniki czy wzmacniacze smaku. Czytanie etykiet pozwala unikać tych składników lub przynajmniej ograniczyć ich spożycie. Producenci stosują też pewne metody marketingowe, aby sprzedawać produkty, które wydają się zdrowsze, niż naprawdę są w rzeczywistości. Analizowanie etykiet pomaga rozpoznać te triki i uniknąć niekorzystnych dla naszego zdrowia zakupów.

Świadome podejście do żywienia

Przede wszystkim czytanie etykiet na produktach spożywczych pomaga w świadomym podejściu do żywienia. Dzięki tej umiejętności stajemy się bardziej odpowiedzialni za nasze zdrowie i jakość naszej diety.

Jak czytać etykiety żywności? Na co zwrócić uwagę?

Gdy już wiemy, dlaczego warto czytać etykiety produktów spożywczych, przejdźmy do konkretnych kroków, które pomogą Ci efektywnie je analizować.

Sprawdź datę ważności

Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie daty ważności produktu. Upewnij się, że produkt jest świeży i nie jest przeterminowany. Datę ważności znajdziesz zazwyczaj na tylnej części opakowania.

Przeczytaj listę składników

Najważniejszą częścią etykiety jest lista składników. Składniki są wymienione w kolejności malejącej, co oznacza, że pierwszy składnik występuje w danym produkcie w największej ilości. Jeśli na liście znajdują się głównie tłuszcze nasycone, cukry czy sztuczne dodatki, może to sugerować, że produkt nie jest zbyt zdrowy.

Polecamy również: Czy cukier naprawdę jest niezdrowy i szkodzi?

Staraj się wybierać produkty, których lista składników jest krótka i zawiera przede wszystkim naturalne składniki. Unikaj produktów z długą listą dodatków, zwłaszcza jeśli wiele z nich jest trudnych do wymówienia.

Sprawdź wielkość porcji i ilość kalorii

Warto zwracać uwagę na informacje dotyczące wielkości porcji, ponieważ to one określają, ile kalorii i składników odżywczych spożywamy. Podana ilość kalorii i składników odżywczych na etykiecie jest zazwyczaj podana na 100 g produktu. Sprawdź, ile gramów ma dany produkt i oblicz, ile ma kalorii. Jeśli zjesz połowę porcji, podziel tę ilość przez dwa.

Jeśli zjesz dwie porcje produktu, musisz pomnożyć wszystkie wartości odżywcze razy dwa. Jeśli zależy Ci na kontrolowaniu kalorii w diecie, zwracaj uwagę na ich ilość w jednej porcji produktu. Porównaj to z Twoim dziennym limitem kalorycznym i zastanów się, czy dany produkt jest dla Ciebie odpowiedni.

Przykład: Twaróg półtłusty kostka

Wielkość porcji w 100 g w kostce 250 g
Energia 115 kcal 287,5 kcal
Białko 16 g 40 g
Tłuszcz 4 g 10 g

Węglowodany

w tym cukry

3,8 g

3,8 g

9,5 g

9,5 g

Sól 0,11 g 0,275 g

Przeanalizuj składniki odżywcze

Przeczytaj dokładnie informacje o zawartych składnikach odżywczych, takich jak ilość tłuszczów (w tym nasyconych i trans), węglowodanów (w tym cukrów), białka, soli itp. Unikaj produktów, które zawierają dużą ilość tłuszczów nasyconych, cukrów i soli.

Zwróć uwagę na dodatki

Jeśli widzisz na etykiecie składniki takie jak sztuczne barwniki i konserwanty, sprawdź ich szkodliwość dla zdrowia. Pomocna może być aplikacja pozwalająca wczytać kod kreskowy danego produktu, która w szybki i prosty sposób informuje o tym, czy użyte w produkcie konserwanty i składniki są szkodliwe dla naszego zdrowia. Pamiętaj też, że im krótsza lista składników, tym lepiej.

Polecamy również: Jak bardzo szkodzi żywność przetworzona? Co jeść a czego unikać?

Szukaj alergenów

Jeśli masz alergie lub nietolerancje pokarmowe, zawsze sprawdzaj etykiety w poszukiwaniu potencjalnych alergenów, takich jak orzechy, jaja, mleko, gluten itp. Tak jak wcześniej wspomniałam, producent jest zobowiązany do oznaczenia ich obecności na etykiecie i będą one wyraźnie odróżniać się od reszty składników.

alergeny - etykieta produktu spożywczego

Uważaj na chwyty marketingowe

Nie daj się zwieść atrakcyjnym hasłom marketingowym na etykiecie, takim jak „naturalny”, „zdrowy”, „niskokaloryczny”, „bezglutenowy” czy „ekologiczny”. Czytaj uważnie składniki i wartości odżywcze, żeby dowiedzieć się, co naprawdę zawiera produkt. Często okazuje się, że ten z pozoru wyglądający na zdrowy jest naładowany cukrem, albo ma wiele dodatków, które wzmacniają smak i nadają odpowiednią konsystencję.

„Naturalny” może oznaczać, że tylko niektóre składniki są pochodzenia naturalnego, a produkt wciąż może zawierać dużo sztucznych dodatków. „Ekologiczny” oznacza, że produkt został wyprodukowany zgodnie z pewnymi standardami, ale nie zawsze jest bardziej wartościowy od innych.

Polecamy również: Ranking preparatów i suplementów na odchudzanie

Podsumowanie

Czytanie etykiet żywności to kluczowy krok w dbaniu o zdrową dietę i unikaniu produktów, które mogą być szkodliwe dla naszego organizmu. Warto poświęcić trochę czasu na zrozumienie informacji zawartych na etykiecie i weryfikowanie czy produkty spełniają nasze potrzeby dietetyczne.

Nie dajmy się zwieść marketingowym trikom producentów i bądźmy bardziej świadomi, wyborów żywieniowych. Pamiętajmy, że zdrowa dieta to klucz do zdrowego życia, a umiejętność czytania etykiet żywności to ważne narzędzie w osiąganiu tego celu.

Źródło:

https://piatnica.com.pl/produkt/twarog-wiejski-poltlusty-250-g/

Komentarze (0)