Gdy po spożyciu posiłku jeansy nagle robią się za ciasne w pasie, możesz czuć się niekomfortowo i niewygodnie. Często powtarzające się wzdęcia mogą być oznaką problemów zdrowotnych, jednak w wielu przypadkach związane są ze stresem i złymi nawykami żywieniowymi. Oto najczęstsze przyczyny wzdęć po jedzeniu.

  1. Nie tolerujesz laktozy
  2. Jesteś wrażliwy na fruktozę
  3. Masz nadwrażliwość na pszenicę
  4. Masz zespół jelita drażliwego
  5. Jesteś zestresowany

Nie tolerujesz laktozy

Ponad dwie trzecie dorosłych na całym świecie ma pewien stopień nietolerancji laktozy. Niedobór enzymu laktazy, który zmniejsza się z wiekiem, utrudnia rozkład i wchłanianie laktozy znajdującej w produktach mlecznych, takich jak mleko czy twaróg. Układ pokarmowy jest w takiej sytuacji obciążony, co może powodować wzdęcia, gazy, a czasem biegunkę.

Nietolerancję laktozy można zdiagnozować za pomocą wodorowego testu oddechowego. Test ten polega na podaniu pacjentowi (na czczo) pewnej dawki laktozy, a następnie mierzeniu stężenia wodoru w wydychanym powietrzu. Przekroczone stężenie wodoru wskazuje na nietolerancję laktozy. Ulega ona fermentacji w jelicie grubym, w wyniku czego wydzielają się duże ilości wodoru.

Wodorowy test oddechowy jest najlepszym badaniem pomocniczym w diagnostyce nietolerancji laktozy.

Możesz jednak sprawdzić w prosty sposób, czy nie tolerujesz laktozy, bez wykonywania skomplikowanych badań. Wystarczy, że będziesz prowadzić dziennik posiłków i zapisywać pojawiające się objawy przez kilka tygodni. Możesz również spróbować unikać całkowicie laktozy przez 2-3 tygodnie, aby sprawdzić, czy objawy ustąpią. Jeśli nie tolerujesz laktozy, wzdęcia powinny ustąpić po wyeliminowaniu z diety pokarmów zawierających laktozę. 

Być może nie musisz całkowicie rezygnować z nabiału w diecie, a jedynie ograniczyć jego ilość. Możesz również włączyć do menu produkty mleczne bez laktozy. Naturalnie, bardzo małe ilości laktozy zawierają twarde sery, takie jak parmezan. Produkty, takie jak: mleko, jogurt czy serek wiejski, możesz kupić w wersji bez laktozy. Możesz również spróbować wymienić mleko krowie na kozie - to drugie rzadziej powoduje problemy ze strony układu pokarmowego.

wzdęcia laktoza

Jesteś wrażliwy na fruktozę

Niektóre osoby mają trudności z trawieniem fruktozy, cukru znajdującego się w owocach, miodzie oraz w przetworzonej żywności i napojach zawierających syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy. Osoby z dużą wrażliwością na fruktozę odczuwają wzdęcia i gazy, nawet gdy spożywają niewielkie ilości fruktozy. Ten stan może zostać zdiagnozowany za pomocą testu oddechu wykonanego przez lekarza.

Rozwiązanie? Ogranicz żywność i napoje zawierające fruktozę, a to powinno zmniejszyć wzdęcia. Pomocne może okazać się stosowanie zaleceń diety o niskim FODMAP.

Wrażliwości na fruktozę nie należy mylić z dziedziczną nietolerancją fruktozy. Dziedziczna nietolerancja fruktozy jest zwykle diagnozowana w dzieciństwie.

Masz nadwrażliwość na pszenicę

Celiakia jest chorobą objawiającą się bardzo specyficzną reakcją autoimmunologiczną na spożywanie pokarmów zawierających gluten. Celiakia dotyka od 0,5% do 1,0% całej populacji ludzkiej. Osoby cierpiące na celiakię doświadczają szerokiego zakresu objawów, zarówno jelitowych, jak i niejelitowych, kiedy spożywają pokarmy zawierające gluten. W ostatnich latach lekarze i naukowcy zaobserwowali, że gluten szkodzi nie tylko osobom z celiakią i alergią. Nadwrażliwość na gluten może dotyczyć około 6% populacji.

Gluten znajduje się w jęczmieniu, pszenicy, życie oraz w wielu przetworzonych produktach spożywczych.

Najczęstsze objawawy celiakii to: wzdęcia, dyskomfort w jamie brzusznej i biegunka. Jeśli wystąpi połączenie tych objawów, skontaktuj się z lekarzem w celu wykonania badań krwi. Eliminacja glutenu z diety powinna zmniejszyć wzdęcia i inne objawy jelitowe.

Masz zespół jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego to przewlekła choroba jelita cienkiego i grubego objawiająca się bólami brzucha oraz zaburzeniami rytmu wypróżnień, które nie są uwarunkowane zmianami organicznymi ani biochemicznymi. Zespół jelita drażliwego dotyka około 20% populacji. U ponad 50% pacjentów z zespołem jelita drażliwego, zwracających się do lekarza, występują zaburzenia w sferze psychologicznej. Najczęściej są to stany lękowe i depresja. Ludzie z zespołem jelita drażliwego doświadczają skurczów brzucha, wzdęć, gazów i naprzemiennie występujących biegunek oraz zaparć, które pojawiają się i znikają. Objawy są często nasilane przez stres, z tego względu warto skoncentrować się na technikach redukujących stres. Pomocne mogą być również zmiany w sposobie odżywiania.

ibs wzdęcia

Jeśli wspomniane objawy występują minimum 2-3 miesiące, należy skonsultować się z lekarzem.

Jesteś zestresowany

Ludzie, którzy żyją w stresie i pośpiechu, mogą połykać za dużo powietrza podczas jedzenia oraz picia. Powietrze to może prowadzić do wzdęć, niestrawności i gazów. Jeśli po posiłku często odbija Ci się lub masz czkawkę po jedzeniu, prawdopodobnie jesz zbyt szybko. Zwolnij! W czasie posiłku skup się na posiłku, zamiast na prowadzeniu rozmów czy przeglądaniu internetu. Rozmawianie podczas jedzenia może powodować połykanie powietrza. Unikaj napojów gazowanych, słomek i nie żuj gumy. 

Podsumowując, jeśli po jedzeniu często masz wzdęcia, zacznij od wolniejszego jedzenia w spokoju oraz prowadź dzienniczek posiłków przez kilka tygodni. Pomoże to zidentyfikować ewentualną nadwrażliwość pokarmową, która może przyczyniać się do wystąpienia problemu. Jeśli problem utrzymuje się przez dłuższy czas, skontaktuj się z lekarzem, aby wykluczyć poważniejsze przyczyny wzdęć brzucha.

Komentarze (8)
biggirl

U mnie po eliminacji płatków osianych objawy uległy, teraz jest już ok.

0
anubis84

Tak samo miałem, po zmniejszeniu ze 100g na 50g się pojawiło, bo wzdęcia mnie męczyły z rana.

0
Omletowelowe

Pewnie błonnik jest winien

0
anubis84

Ja bym powiedział że produkt zbożowy, bo ile te 50g mogło mieć tego błonnika, minimalne ilości.

0
makarenkaa

Ja miałam dość drastyczną dietę, ale z czasem postanowiłam dołączyć do niej trochę więcej owoców i warzyw i zrezygnowałam też z gazowanych napojów. Na początku owszem było ciężko, ale kuracja Intestą też by bardzo tutaj pomogła

0
anubis84

kuracja kuracją, ale moze być ta że po odstawieniu objawy powrócą i bez poprawy nawyków żywieniowych to tylko lekami czy suplami będziemy maskowali wzdęcia.

0
angelisa

To ciężki temat, ja eliminował produkty pojedynczo, aż w końcu doszłam co mi szkodziło.

0
anubis84

To najlepsza metoda jest, ale neiraz to może być złożenie kilku czynników i eliminacja jednego może nie dać poprawy.

0