Nie jest tajemnicą, że owoce i warzywa są jednymi z najlepszych źródeł witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Co więcej, warzywa zawierają błonnik, którego nie znajdziesz w żywności pochodzenia zwierzęcego. Większość ludzi spożywa zbyt mało warzyw i owoców, jak również zbyt mało błonnika.

Opierając się na powyższej informacji możesz założyć, że im więcej jesz warzyw, tym lepiej. I to prawda, chyba że przyrządzasz je w ciężkim sosie lub smażysz na głębokim tłuszczu. Na szczęście bezskrobiowe warzywa są bogate w składniki odżywcze, ale równocześnie zasobne w wodę. Można je jeść w dużych ilościach bez większych obaw o swoją sylwetkę. Dodatkowo, gdy zjadasz dużą ilość warzyw, masz mniejszą szansę na przejadanie się innymi mniej zdrowymi pokarmami.

Opieranie diety na dużej ilości warzyw i owoców to dobry trend w żywieniu ludzi. Pojawia się jednak pytanie: skąd bierzesz świeże owoce i warzywa, które spożywasz? Kupujesz je w supermarkecie czy na lokalnym rynku? Jeśli nadal kupujesz większość produktów spożywczych w markecie, być może nadszedł czas, aby przemyśleć tę praktykę. Kupowanie lokalnie, na rynku czy od zaufanego sprzedawcy, jest lepsze dla twojego zdrowia.

Jakie są zalety kupowania sezonowych warzyw i owoców od lokalnych sprzedawców?

warzywa i owoce

Lepszy smak

Sezonowe, świeże warzywa z pobliskiej uprawy są nieskończenie bardziej aromatyczne. Jeśli kiedykolwiek kupiłeś pomidory w środku zimy, wiesz, że są one pozbawione smaku. Kiedy kupujesz jedzenie w sezonie, otrzymujesz bogactwo smaku, który pochodzi z świeżego produktu. Ponadto, gdy kupisz lokalne produkty sezonowe, otrzymasz owoce i warzywa w krótkim czasie po zbiorach, gdy są one najświeższe i najsmaczniejsze. Nie ma lepszego sposobu na cieszenie się najbardziej aromatycznymi produktami, z wyjątkiem uprawy własnych warzyw. Kupowanie sezonowych produktów od lokalnych rolników to najlepszy sposób, aby cieszyć się bogatym smakiem, jaki oferują świeże produkty.

Wartości odżywcze

Warzywa i owoce z marketu prawdopodobnie przebyły setki kilometrów zanim trafiły na sklepową półkę. Nawet po odbyciu podróży, mogły spędzić jeszcze kilka dni w centrach dystrybucyjnych przed dotarciem do twojego marketu tracąc jednocześnie cenne składniki odżywcze. Po zbiorze produkty mogą znajdować się w transporcie od 5 dni do kilku tygodni. Supermarket przechowuje je następnie w swoim magazynie. Tam mogą znajdować się przez kilka dni w jasnym świetle, w którym następuje szybka utrata kolejnych składników odżywczych. Możesz spodziewać się znacznej utraty witaminy C i witamin z grupy B zanim jeszcze je kupisz.

Natomiast od miejscowych rolników możesz kupić produkty lokalne zaraz po żniwach, a ich czas podróży jest znacznie krótszy. Zjadając lokalne i sezonowe produkty dostarczasz sobie wraz z nimi dużo więcej witamin i minerałów.

Lepsze dla środowiska

Istotnym powodem zakupów sezonowych jest ich lepszy wpływ na środowisko. Produkty te nie muszą podróżować tak daleko, aby dotrzeć do Ciebie. Tak więc zapotrzebowanie na paliwo jest mniejsze, jak również emisja zanieczyszczeń do środowiska jest mniejsza.

Ekonomia

Kiedy kupujesz lokalnie, na okolicznej farmie, przekazujesz pieniądze swojej lokalnej społeczności. W przeciwieństwie do tego, gdy kupujesz produkty w dużym sklepie spożywczym. Wówczas kupujesz je z dużej korporacji lub od zagranicznych dostawców. A kto chce, aby rolnictwo stało się wyłączną domeną podmiotów korporacyjnych i przemysłowych?... Jeśli chcemy mieć możliwość wyboru i zakupu produktów od małych lokalnych rolników, wspierajmy ich. Jeśli nie będą sprzedawać wystarczająco dużo, upadną, a nam pozostaną jedynie korporacje i markety.

Możesz też odnieść własne korzyści ekonomiczne. Kupując sezonowe produkty dostajesz owoce i warzywa po niższych cenach, niż w większości sklepów spożywczych.

Przyjemne zakupy

Po prostu lepiej jest robić zakupy na lokalnym rynku, niż w wielkim supermarkecie. Zakupy na targu to wyjątkowe doświadczenie, zupełnie inne od pchania wózka przez sklep spożywczy.

Jak możesz korzystać z tych zalet?

Jeśli masz lokalny rynek czy targ niedaleko swojego miejsca zamieszkania, koniecznie rób tam zakupy. Jeśli twierdzisz, że nie masz na to czasu, mamy dla Ciebie dobrą informację. Coraz bardziej popularne stają się internetowe sklepy oferujące dostawy produktów od lokalnych rolników. Wyszukaj taki sklep w twojej okolicy i ciesz się lokalnymi produktami bez wychodzenia z domu. W sklepach tego typu kupisz nie tylko warzywa, ale również jaja, sery, mięso, a nawet domowe produkty takie, jak chleb.

Podsumowując

Zakupy lokalne są sposobem na wsparcie okolicznej społeczności, uzyskanie najświeższych produktów i zmaksymalizowanie ich wartości odżywczej produktów. Robisz wtedy także coś pozytywnego dla środowiska. To korzystne rozwiązanie dla Ciebie, Twojej społeczności i rolników w Twojej okolicy. Poznaj swoją okolicę i zobacz, jakie masz możliwości na zakup świeżych, sezonowych produktów.

Komentarze (0)