Sushi brzmi tak samo tajemniczo, jak wygląda. Choć popularność zyskało w Polsce całkiem niedawno, to ma wielkie grono sprzymierzeńców i to bez wliczania w nie Japończyków. Sushi jest przykładem, jak z niewielu składników można wykonać cuda na talerzu. Kiedyś jadało się je zazwyczaj w restauracjach, smakosze przyrządzali je w domu, a teraz zestawy sushi można spotkać w sklepach, gotowe do spożycia. Czym kierować się podczas zakupu? Czy warto jeść sushi? Co producenci dodają do tego wykwintnego specjału?

  1. Sushi – czym jest i jak się to jada?
  2. Sushi – zagrożenia?
  3. Zestawienie sushi
  4. Podsumowanie

Sushi – czym jest i jak się to jada?

Większość sushi robi się z surowych ryb i owoców morza, gdyż według Japończyków surowa ryba o wiele gustowniej prezentuje się na talerzu i tym samym doznania smakowe są zdecydowanie bardziej atrakcyjne. Ponadto według nich surowe ryby, które są przeznaczone na sushi, są o wiele lepsze jakościowo.

Do surowego sushi wybierać powinno się ryby z oceanu, gdyż ryby słodkowodne są dużo bardziej podatne na uszkodzenia wywołane przez pasożyty. Profesjonalny kucharz, który przygotowuje sushi, jest w stanie po wyglądzie oraz zapachu ryby dokonać oględzin i zdecydować, czy ryba ta nadaje się do tego dania, czy też nie.

Prócz ryb w sushi spotkać można krewetki, kałamarnice, ośmiornice czy ikrę oraz wszelkiego rodzaju skorupiaki. Ryż, który zostaje użyty do sushi, jest krótkoziarnisty, o słodkim smaku, by całość idealnie się komponowała. Do gotującego się ryżu dodaje się octu, po czym czeka się, aż ryż ostygnie.

Gdy ryż ostyga, można zabierać się za zawijanie specjałów w nori, a jest to trawa morska, którą pozyskuje się z morskiego warzywa, o tej samej nazwie. To właśnie dzięki nori całość sushi mocno się trzyma i wygląda bardzo korzystnie. Do sushi podaje się również sosy, np.: sojowy, ale też słodki o lekkim posmaku imbiru oraz wasabi, o mocnym, cierpkim smaku chrzanu.

Tę doskonałą dla oka i podniebienia potrawę jada się oczywiście pałeczkami o nazwie hashi, to jedno z najbardziej cenionych sztućców nie tylko w Japonii.

Sushi – zagrożenia?

Warto nadmienić, iż sushi to nie tylko zdrowe i niskokaloryczne danie, które może stanowić dla nas unikatowy, ale pożywny posiłek. Sushi to też zagrożenia, na które nie wszyscy zwracają uwagę.

Wystarczy złe przechowywanie ryby, zły gatunek, niepewny wygląd i już możemy przysporzyć sobie problemów zdrowotnych. Głównie chodzi o zawartość metali ciężkich w rybach, a przede wszystkim o pasożyty, które bytują na surowej rybie.

Zatrucie to może być wywołane od razu, ale pojawić się może nawet do dwóch dni po spożyciu. Towarzyszyć mu mogą wymioty, biegunki, pieczenie w ustach, bóle głowy czy nudności.

Zatem wybierajmy sprawdzone restauracje, w których sushi podają najlepiej ze świeżych ryb, jeśli chcemy przygotować to danie sami w domu, miejmy na względzie zadbanie o zakup jak najlepszej ryby. Jeśli zaś kupujemy sushi box, to warto spożyć je jak najszybciej, dokładnie sprawdzić datę przydatności oraz nie żałować sobie sosu wasabi, gdyż Japończycy wierzą, że jest on lekarstwem na zatrucia mięsem rybim. Naszą uwagę powinna zwrócić też cena, im sushi tańsze, tym gorsza jakościowo ryba jest w tym daniu, tym bardziej z uwagi na to, że obecnie ryby podrożały o prawie 70%.

Mimo wszystko warto skosztować tego specjału i albo się w nim zakochać, albo je znienawidzić.

Zestawienie sushi

Chef to go select Zestaw sushi Ikuno 200 g

W skład wchodzą: hosomaki z surowym łososiem (2 szt.), hosomaki z paluszkami surimi (2 szt.), hosomaki z zieloną papryką (2 szt.), california maki z gotowanym łososiem i sezamem (1 szt.), mini california z surowym łososiem i ikrą gromadnika (1 szt.). Sos sojowy, imbir marynowany, wasabi.

Skład: przygotowany ryż 77,9% (woda, ryż, syrop glukozowo-fruktozowy, ocet ryżowy, sól, olej słonecznikowy, regulator kwasowości: octany sodu), łosoś surowy 6,7% (Salmo salar), papryka zielona 3,6, majonez (olej rzepakowy, pasteryzowane solone żółtko jaja (pasteryzowane żółtko jaja, sól), woda, ocet spirytusowy, gorczyca, cukier, sól, przyprawy), imitacja mięsa raka z białek mięśni ryb 2,9% (surimi 57% - w imitacji mięsa raka (białko mięśni ryb, cukier), woda, skrobia pszenna, skrobia modyfikowana ziemniaczana, odtworzone białko jaja, cukier, sól, naturalny aromat (zawiera skorupiaki), barwnik: ekstrakt z papryki), wodorosty suszone, wsad z gotowego łososia 1,6% (gotowany łosoś 81,9%, majonez (olej rzepakowy, pasteryzowane solone żółtko jaja (pasteryzowane żółtko jaja, sól), woda, ocet spirytusowy, gorczyca, cukier, sól, przyprawy), ostra czerwona papryka w proszku, sól, koperek), cukinia, wsad z ikry gromadnika 0,3% (ikra gromadnika 95% (Mallotus villosus) - we wsadzie cukier, sól, fruktoza, barwniki: koszenila, kurkumina), prażone ziarna sezamu. Sos sojowy: woda, soja, pszenica, sól. Wsad imbirowy: imbir, syrop glukozowo-fruktozowy, sól, kwasy: kwas octowy, kwas cytrynowy. Ostry sos chrzanowy wasabi 1,5%: chrzan w proszku, substancja utrzymująca wilgoć: sorbitole, woda, woda, wasabi (chrzan japoński) w proszku 0,5% - w sosie wasabi, kwas: kwas cytrynowy. Może zawierać sezam oraz mięczaki.

Wartość odżywcza

100 g tego sushi dostarczy 153 kcal, w tym:

  • 4,5 g białka
  • 3,4 g tłuszczu (w tym 0,4 g kwasy tłuszczowe nasycone)
  • 25,6 g węglowodanów (w tym 9,1 g cukrów)
  • 2,2 g soli.

Plusy: wasabi ma dobrą konsystencję, łosoś całkiem dobry w smaku, kawałki są spore, sos sojowy również jest bardzo dobry w smaku, imbir żółty. Cena jest atrakcyjna.

Minusy: brak miejsca na sosy, ryż po ugryzieniu się nieco rozpada, produkt nie jest ogólnodostępny. Skład nie jest za ciekawy, producent dodał syrop glukozowo-fruktozowy, co wychodzi znacznie taniej niż z cukier, mnóstwo soli, mnóstwo cukru. A takie produkty jak odtworzone białka jaja czy imitacja mięsa nie wróży dobrze. Pozostałe składniki również pozostawiają wiele do życzenia.

Lucky Fish Mizu Zestaw Sushi 250 g

W skład wchodzą: nigiri (1 szt.), uramaki (4 szt.), futomaki (2 szt.). Sos sojowy, imbir marynowany, wasabi.

Skład: ryż, łosoś atlantycki (Salmo Salar) - pochodzi z hodowli norweskich, paluszek surimi o smaku krabowym (surimi 50% (białe mięso ryb 93,7%), woda, skrobia pszenna, cukier, sól, olej rzepakowy, aromat krabowy, wzmacniacze smaku: glutaminian sodu, rybonukleotydy disodowe, inozynian disodowy, substancja aromatyczna krabowa, białko jaja w proszku, barwniki: węglan wapnia, kwas karminowy, kapsaicyna), sos sojowy (woda, ziarno soi, pszenica, sól), imbir marynowany (imbir, woda, sól, wzmacniacz smaku: glutaminian sodu, regulator kwasowości: kwas octowy, kwas cytrynowy, substancje słodzące: aspartam - zawiera źródło fenyloalaniny, sacharyna, sukraloza, substancja konserwująca: sorbinian potasu), ogórek, rzodkiew Oshinko (rzodkiew, sól, woda, regulator kwasowości: kwas octowy, przeciwutleniacz: kwas cytrynowy, substancje słodzące: aspartam, acesulfam K - zawiera źródło fenyloalaniny, sacharyna, barwnik: ryboflawina), tykwa marynowana Kampyo (paski tykwy, cukier, sos sojowy, sól, woda, Mirin, barwnik: karmel, substancje słodzące: fruktoza, syrop kukurydziany, wzmacniacz smaku: glutaminian sodu), Wasabi - chrzan japoński (chrzan, musztarda, przeciwutleniacz: kwas askorbinowy, barwniki: tartrazyna: może mieć szkodliwy wpływ na aktywność i skupienie uwagi u dzieci, błękit brylantowy), sałata, termizowany serek twarogowo-śmietankowy (ser twarogowy, śmietanka, sól, substancje zagęszczające: guma ksantanowa, karagen), Nori (wysuszone wodorosty), masago - ikra z gromadnika (ikra z gromadnika (Mallotus Villosus) cukier, sos sojowy, Mirin, przeciwutleniacz: kwas cytrynowy, wzmacniacze smaku: guanylan disodowy, inozynian disodowy; barwniki: czerwień allura, tartrazyna: może mieć szkodliwy wpływ na aktywność i skupienie uwagi u dzieci, błękit brylantowy, czerwień koszenilowa), ocet ryżowy, nasiona sezamu, koper włoski, cukier, sól, pieprz.

Wartość odżywcza

100 g tego sushi dostarczy 151 kcal, w tym:

  • 5 g białka
  • 3,1 g tłuszczu (w tym 0,3 g kwasów tłuszczowych nasyconych)
  • 25,2 g węglowodanów (w tym 5,2 g cukrów)
  • 1,3 g soli.

Plusy: opakowanie bardzo ciekawe, ryba bardzo przyjemnie pachnie, kawałki są grube, ryż bardzo ładnie się trzyma, klejący.

Minusy: niestety zapach łososia trochę zmylił, w smaku mocno żylasty, twardy, nie dało się tego zjeść, brak miejsca na sos, produkt nie jest ogólnodostępny. Skład jest niestety z góry rzucony na pożarcie, sporo substancji, które w nadmiarze mogą prowadzić do biegunek, mdłości, jak w pozostałych sushi boxach, tylko tutaj producent nie uchwycił litery „E”, co może zmylić bardzo konsumenta, natomiast użył pełnych nazw substancji konserwujących i nie tylko.

sushi

Tokyo Sushi, Sushi Hoshi Auchan

W skład wchodzą: california maki z łososiem marynowanym ze szczypiorkiem (3 szt.), maki z tilapią zapiekaną na ostro (3 szt.), california maki surimi z paluszkiem krabowym i rzepą (2 szt.), maki wegetariańskie (2 szt.). Sos sojowy, imbir marynowany, wasabi.

Skład: ryż sushi gotowany 28% (ryż, woda, ocet ryżowy, cukier, sól), łosoś atlantycki 15% (Salmo salar), tilapia nilowa 14% (Oreochromis niloticus), imbir marynowany (imbir, woda, sól, regulator kwasowości: E260, E330, substancja konserwująca: E202, wzmacniacz smaku: E621, substancje słodzące: E951, E954, E955), nori (wodorosty prasowane), ogórek świeży, sos sojowy (woda, ziarna soi, pszenica, sól), surimi 3% (formowane białe mięso z ryb, woda, skrobia modyfikowana, sól, regulator kwasowości: E170, cukier, mirin (wino ryżowe, drożdże), ekstrakt z kraba, barwniki E120, E160c, E170, aromat krabowy, stabilizator: E450, jaja, białko jaj (albumina)), rzodkiew marynowana (rzodkiew, woda, substancja konserwująca: E200, regulatory kwasowości: E260, E296, E330), przeciwutleniacz: E316, wzmacniacz smaku E621, alkohol, substancja słodząca: glikozydy stewiolowe, sól, serek śmietankowy (ser twarogowy, substancja zagęszczająca: karboksymetyloceluloza, mączka chleb świętojańskiego, guma ksantowana), sałata, papryka, szczypiorek, wasabi (chrzan japoński, musztarda (zawiera gorczycę) w proszku, skrobia kukurydziana), tykwa marynowana (tykwa, barwnik: E150a, sól, woda, wzmacniacz smaku: E621, cukier, sos sojowy (woda, ziarna soi, pszenica, sól), syrop glukozowy), masago (ikra z gromadnika (Mallotus villosus)), cukier, sól, sos sojowy (woda, ziarna soi, pszenica, sól), mirin (wino ryżowe drożdże), ocet spirytusowy, barwniki: E100, E120, przyprawa warzywna (sól kuchenna, suszone warzywa (zawierają seler), wzmacniacze smaku: E621, E631, cukier, przyprawy, skrobia kukurydziana, barwnik: E101), przyprawa togarashi (papryka, chilli, skórka z pomarańczy, czarny sezam, biały sezam, pieprz japoński, imbir, algi (wodorosty prasowane)).

Wartość odżywcza

100 g tego sushi dostarczy 139 kcal, w tym:

  • 5,1 g białka
  • 1,7 g tłuszczu (w tym 0,4 g kwasy tłuszczowe nasycone)
  • 25 g węglowodanów (w tym 5,1 g cukrów)
  • 1,1 g soli.

Plusy: dodatek bardzo ładnych pałeczek, smak i konsystencja ryżu jest bardzo dobra, jest klejący, nie jest rozgotowany, bardzo smaczny, łosoś jest w smaku bardzo dobry, nie jest gumowy, jak niektóre. Duża ilość imbiru. Kawałki ryby i warzyw są duże, bardzo ładnie podane.

Minusy: brak miejsca na sos, co uniemożliwia zjedzenie sushi w innym miejscu niż dom, chyba że mamy ze sobą miskę. Sos sojowy mało słony. Skład pozostawia wiele do życzenia, jak na tak proste danie, do którego potrzeba niewiele składników, to skład polskich boxów z sushi przyprawiłby o zawał niejednego Japończyka. Wzmacniacz smaku E621 jest niekorzystny, często wywoływać może pieczenie i bóle w klatce piersiowej czy młodości. Ponadto w składzie kontrowersyjny aspartam kryje się pod E951, kolejna za nim sacharyna, czyli E954, która może podrażniać przewód pokarmowy. Karboksymetyloceluloza, ciężka do wymówienia, ale to E466, która u osób wrażliwych jest bardzo niekorzystna i również wywołać może bóle brzucha czy wzdęcia i biegunki. E621 to wzmacniacz smaku o nazwie inozynian disodowy, który u osób z dną moczanową oraz u dzieci powinien być wykluczony z diety.

Sushi box zestaw sushi z sosem sojowym i wasabi Biedronka 390 g

W skład wchodzą: hosomaki (6 szt.), uramaki (4 szt.), futomaki (4 szt.), nigiri (2 szt.), marynowany imbir, wasabi i sos sojowy.

Skład: ryż gotowany, łosoś wędzony na zimno (Salmo salar), imbir marynowany 4,68%, rzepa marynowana, paluszki surimi (zawierają rybę, jaja gluten, soję, skorupiaki), ogórek konserwowy (zawiera gorczycę), serek śmietankowy (zawiera mleko, w tym laktozę), dynia marynowana (zawiera soję, gluten), wasabi 1,1% (zawiera gorczycę), nori (algi morskie), sezam, ocet ryżowy, cukier, sól, fruktoza, substancje konserwujące: E202, E211, regulatory kwasowości: E270, E260, E230, substancje słodzące: E950, E951, E954, E955, barwniki: E101, E150, E133, E170, E163, E120, E160c, wzmacniacz smaku: E621.

Saszetka z sosem sojowym 10g, składniki: woda, soja, pszenica (zawiera gluten), sól.

Wartość odżywcza

100 g tego sushi dostarczy 144 kcal, w tym:

  • 4,9 g białka
  • 3,3 g tłuszczu (w tym 0,4 g kwasów tłuszczowych nasyconych)
  • 22,2 g węglowodanów (3,6 g cukrów)
  • 1,2 g soli.

Plusy: niska cena, ładne pudełko.

Minusy: produkt nie jest ogólnodostępny, niestety smak bardzo mdły oraz suchy, ryż rozpada się zaraz po ugryzieniu, nie klei się. W porównaniu do mikroskopijnej ilości ryb, to ryżu było sporo. Sos sojowy w smaku strasznie słony, zupełnie psuje całość, imbir wysuszony, wasabi brakowało smaku, było mdłe.

SunFood Sushi frostkrone Kaufland

W skład wchodzą: nigiri z surowym łososiem (3 szt.), nigiri z gotowanymi krewetkami (2 szt.), california rolls z surowym łososiem i marynowanym ogórkiem (2 szt.), maki z surowym łososiem (2 szt.) maki z marynowanym ogórkiem (1szt.), chrzan wasabi, marynowany imbir, sos sojowy.

Skład: (california rolls z surowym łososiem i marynowanym ogórkiem) - przygotowany ryż 69% (gotowany ryż, woda, ocet ryżowy, cukier, sól), łosoś surowy 11%, ogórek 11%, sezam, algi czerwone (Porphyra yezoensis), (nigiri z surowym łososiem) – przygotowany ryż 74% (woda, ocet ryżowy, cukier, sól), łosoś surowy 26%, (nigiri z gotowanymi krewetkami) – przygotowany ryż 74% (gotowany ryż, woda, ocet ryżowy, cukier, sól), krewetki gotowane 26%, (maki z surowym łososiem) – przygotowany ryż 73% (gotowany ryż, woda, ocet ryżowy, cukier, sól), łosoś surowy 25%, algi czerwone (Porphyra yezoensis), (maki z marynowanym ogórkiem) – przygotowany ryż 73% (gotowany ryż, woda, ocet ryżowy, cukier, sól), ogórek 24%, pasta wasabi, algi czerwone (Porphyra yezoensis), (sos sojowy 3%) - soja 40%, woda, mąka pszenna, sól, cukier, (imbir marynowany 3%) - imbir 88%, cukier, sól, woda, przeciwutleniacz: kwas askorbinowy, regulator kwasowości: kwas cytrynowy, (pasta wasabi 2%) - chrzan 56%, woda, wasabi (chrzan japoński) 12%, cukier, olej gorczycowy, sól, regulator kwasowości: kwas mlekowy.

Wartość odżywcza

100 g tego sushi dostarczy 145 kcal, w tym:

  • 7 g białka
  • 3 g tłuszczu (w tym 0,3 g kwasów tłuszczowych nasyconych)
  • 23 g węglowodanów (w tym 3,5 g cukrów)
  • 1,5 g soli

Plusy: całość bardzo smaczna, spore kawałki ryby, bardzo dobrze przyrządzony ryż, całość jest sklejona, nie rozpada się, przyjemnie pachnie i bardzo ładnie się prezentuje na tacce. Pałeczki w zestawie. Przyjemne zaskoczenie, gdyż na tackach w nigiri jest zazwyczaj łosoś wędzony, a w tym zestawie świeży, co jest na dużym plusem. Duża ilość białka.

Minusy: w zestawie jest mało dodatków, produkt nie jest ogólnodostępny. Brak miejsca na sos. Skład niestety kiepski, wiele dodatków niepotrzebnych. Sushi jest mrożone, co dla niektórych może być plusem, dla niektórych minusem.

Wniosek

Nie da się ukryć, że skład sushi boxów zaskakuje, raczej mało pozytywnie. Dlatego nie będę brał pod uwagę składu, gdyż każdy z nich pozostawia wiele do życzenia. Jeśli chodzi o smak oraz cenę, to pierwsze miejsce zajmuje sushi z firmy: Tokyo Sushi, Sushi Hoshi. Dla kogoś, kto nigdy nie próbował, może być ciekawym doznaniem smakowym. Spore kawałki ryby sprawiają, że nie trzeba szukać czegoś poza ryżem, całość bardzo dobrze wypadła.

Równie smacznie wypadło sushi z firmy: SunFood Sushi frostkrone, choć nie przemawia do mnie mrożone sushi, to w smaku wypadło całkiem dobrze. Natomiast najgorzej w tym zestawieniu, pod względem smaku wypadło sushi: Sushi box zestaw sushi z sosem sojowym i wasabi z Biedronki. Niestety sklep ten chce wyjść naprzeciw oczekiwaniom i stara się wprowadzać na półki i do lodówek produkty z „górnej półki”, ale z sushi im nie wyszło. W smaku mdłe, ryż się rozkleja, tak nie wygląda dobre, prawdziwe sushi.

Podsumowanie

Teraz wszystko jada się w pośpiechu, dlatego wielkie koncerny postanowiły wyjść naprzeciw oczekiwaniom konsumenta. Dobre sushi to nie tylko rytuał jedzenia, ale też ciekawa forma spędzenia wolnego czasu. Do restauracji, gdzie podają sushi, raczej rzadko się wpada zazwyczaj z jednego głównego powodu – strachu przed nieumiejętnością jedzenia pałeczkami. Dlatego też sushi boxy idealnie wkomponowały się w zacisze domowe nie tylko Polaków.

Gdy nikt nie widzi, można zjeść sushi przecież widelcem. Jak widać w zestawieniu, sushi box to zawsze będzie coś, co niekoniecznie jest pierwszej świeżości, dlatego zachęcam mocno do skorzystania z usług Sushi Baru, gdzie Sushi Master w spaniały sposób poda to danie, tak jak na to zasługuje.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (5)
langrafia

Sushi musi być świeże, przygotowane powinno się zjeść tego samego dnia, nie dłużej niż pół dnia po przygotowaniu. Jak widzę w sklepach 3 dni termin przydatności to mi się niedobrze robi

0
Bull

no tak, mimo wszytko te sklepowe są jednak popularne i dość często wybierane

0
blue_hope

Swojego czasu w Lidlu kiedyś dorwałam, nie pamiętam firmy, były w ramach jakiejś promocji w dniu Japońskim, czy jakoś tak. Było w okolicach 16zł, ale bardzo, bardzo dobre i jakościowo i ilościowo, także można znaleźć, ale nie da się ukryć, że świeże są zdecydowanie bardziej smaczne ;-) (ale to też kwestia tego kto robi ;-) )

0
anubis84

Raz kiedyś jadłem nie pamiętam z jakiego marketu, wyglądem przypominało to Chef to go select, smakowo katastrofa, nie przypominało w ogóle smaku sushi, ryż jakby normalny sklepowy bez posmaku charakterystycznego tego posmaku.

0
zzachm

Sushi można zupełnie 'legalnie' jeść rękoma. I nie jest to faux pas tylko nie każda suszarnia podaje ręczniki.
Brak tej wiedzy hamuje wielu nieoperującyh pałeczkami a szkoda.
http://edition.cnn.com/travel/article/how-to-eat-sushi/index.html 

0