W tuczu zwierząt stosuje się: antybiotyki, tyreostatyki (mające zwiększyć przyrost masy), anaboliki (np. trenbolone, estradiol, zeranol, octan medroxyprogesteronu, kiedyś nandrolone, stilbeny – rodzaj środków estrogennych, takich jak diethylostilbestrol i hexestrol). Prawdopodobnie swoją rolę w tuczu mogą znaleźć także SARM.

SARM (to środki, takie jak: Enobosarm (GTx-024, ostaryna /MK-2866 oraz S-22), LGD-4033, MK-0773, MK-3984, BMS-564929, GTx-007, S-4 (czyli andaryna), LGD-12107, LGD-2226 oraz inne. Ich działanie polega na modulowaniu receptora androgenowego.

Środki hormonalne nie są niczym nowym. Pierwsze próby podejmowano w latach 40. XX wieku, gdy nikt nie myślał jeszcze o dopingu hormonalnym u ludzi! Przykładowo, kiedyś w Europie były, i obecnie w USA są popularne preparaty takie, jak:

 • Revalor XS (200 mg trenbolonu acetate + 40 mg estradiolu),
 • Revalor 200 (200 mg trenbolonu acetate + 20 mg estradiolu),
 • Revalor-H (140 mg trenbolonu acetate + 14 mg estradiolu),
 • Synovex ONE (28 mg estradiolu + 200 mg octanu trenbolonu),  
 • Synovex C (100 mg progesteronu i 10 mg estradiolu),
 • Synovex H (200 mg testosteronu propionate i 20 mg estradiolu)
 • Synovex S (200 mg progesteronu + 20 mg estradiolu),
 • Finaplix (octan trenbolonu),
 • Ralgro (zeranol), 
 • Compudose 365 (estradiol 17B).

W USA do tuczu nadal szeroko stosuje się trenbolone. Teoretycznie, w Europie jesteśmy bezpieczni, bo wg przepisów obowiązujących w Unii Europejskiej do tuczu nie wolno stosować trenbolonu, progesteronu, estradiolu, zeranolu czy testosteronu (od 1981 r.). Mówi o tym dyrektywa nr 81/602/EEC. Wg norm UE, w mięsie może znaleźć się tylko 0.1 µg/kg clenbuterolu na kg (beta-mimetyka). Jednak istnieje wiele wątpliwości odnośnie mięsa pochodzącego z innych krajów, gdzie regulacje są „luźne”, niezobowiązujące lub nikt ich nie egzekwuje. To samo dotyczy wielu gatunków hodowlanych ryb (szczególnie łososia, pangi itd.). Wg historycznego badania z 1994 r., w Polsce w ciągu 3 lat badań nie zidentyfikowano w mięsie 1677 zwierząt estradiolu, octanu trenbolonu, zeranolu, stilbenów, nandrolonu, octanu medroxyprogesteronu i innych związków hormonalnych.

Czy to się opłaca?

Wg danych, średni dzienny przyrost po zastosowaniu Revalor®-XS (trenbolone + estradiol) wynosił:

 • w pierwszych 35 dniach 28%,
 • od 35 do 70 dnia 23%,
 • od 70 do 105 dnia 17%,
 • od 105 do 135 dnia 10%.

Te procenty odnoszą się do przyrostu w grupie zwierząt, która nie dostała żadnego „wspomagania” hormonalnego. Notabene, trenbolone jest jednym z najpopularniejszych sterydów od lat 80. do chwili obecnej, mimo iż może znacząco skrócić życie kulturysty.

W jednym z badań oszacowano, iż bydło wspomagane hormonalnie urosło w ciągu 200 dni z początkowej masy 190 kg do:

 • 391 kg (150 mg trenbolonu + 21 mg estradiolu); “Synovex One Grass”,
 • 381 kg (43.9 mg estradiolu); “Encore”,
 • 380 kg (40 mg trenbolonu acetate + 8 mg estradiolu); “Revalor-G”.

Dało to ponad 24 dolary zysku więcej przy użyciu “Synovex One Grass”, w porównaniu do “Revalor-G”, i ponad 26 dolarów więcej zysku, w porównaniu do “Encore”. Zysk dotyczy sztuki bydła.

Mięso a ryzyko wpadki dopingowej

Szczególnie niebezpieczne jest mięso produkowane przemysłowo, a w wielu krajach stosuje się nielegalne w Europie środki hormonalne (lub np. beta-mimetyki w rodzaju clenbuterolu) mające na celu przyspieszenie procesu wzrostu np. bydła. Znany jest np. skandal związany z dopingową wpadką piłkarzy, którzy zjedli skażone clenbuterolem mięso. W badaniu „Adverse analytical findings with clenbuterol among U-17 soccer players attributed to food contamination issues” opisano przypadek, gdy reprezentacja Meksyku została dotknięta skandalem dopingowym. 5 zawodników „wpadło” w maju 2011 r. na rutynowej kontroli poza zawodami, na stosowaniu beta-mimetyka (clenbuterolu), środka stosowanego w niektórych krajach do przyspieszania wzrostu zwierząt (u ludzi działanie anaboliczne jest żadne, za to ma on wpływ na wydolność, dlatego jest zakazany przez WADA). FIFA wszczęła dochodzenie w sprawie zatrucia żywności w Meksyku, kraju który gościł zawodników U-17 FIFA World Cup 2011. Obok 208 próbek dopingowych pobrano 47 próbek mięsa w hotelach. Wysłano je do Instytutu Bezpieczeństwa Żywności (RIKILT).

Wyniki:

 • w 14 z 47 porcji mięsa (30%) stwierdzono koncentrację clenbuterolu w granicach 0.06 do 11 µg/kg mięsa!
 • 109 próbek moczu z 208 pobranych (52%) dało pozytywny wynik dla clenbuterolu – w stężeniach 1-1556 pg/ml!
 • tylko 5 z 24 drużyn piłkarskich dostarczyło próbki, które nie były skażone clenbuterolem!
 • przynajmniej 1 z tych 5 drużyn nie jadła mięsa w Meksyku, gdyż wiedziano o zawartości nielegalnych składników w mięsie z Meksyku,
 • żaden z piłkarzy nie został ukarany, gdyż wszystko wskazywało na niecelowe spożycie nielegalnej substancji (poza tym w zbyt małej ilości mającej znaczenie dla wyniku sportowego).

SARM – nieszkodliwy dodatek do mięsa?

Niestety, nie mam żadnego zaufania do przestrzegania norm i zakazów. Nauczyły mnie tego liczne afery oraz opracowania naukowe na temat pozostałości różnego rodzaju środków w mięsie. W Polsce identyfikowano np. nandrolone i boldenone, w UE tyreostatyki, boldenone, nandrolone, trenbolone, estrogeny. W USA określono normy dla pozostałości różnych związków w mięśnie, ale czy to się faktycznie da sprawdzić, biorąc pod uwagę skalę przemysłu mięsnego? No właśnie.

Najnowszym krzykiem mody są preparaty hormonalne typu SARM, które mają wybiórczo oddziaływać na anaboliczność przy małym wpływie androgennym. Są reklamowane, jako „bezpieczne dla wątroby”, układu krążenia i w ogóle nieszkodliwe. Tymczasem w badaniach na ludziach okazało się, iż w niektórych badaniach SARMY potrafią być równie szkodliwe dla wątroby, jak 100 mg metanabolu dziennie (przynajmniej na to wskazują wyniki enzymów wątrobowych). Istnieje możliwość, iż SARM będą niewłaściwie stosowane, jako stymulatory wzrostu w produkcji mięsa. Naukowcy opracowali już metodę pozwalającą na wykrywanie pozostałości SARM w mięsie. Wystarczy pobrać 0.2 g mięsa i pozwala to zidentyfikować nawet nanogramy pozostałości.

Co warto zapamiętać?

Mięso pochodzące z USA może zawierać pozostałości hormonalnych środków wspomagających wzrost zwierzęcia. Szansa na to jest niewielka, ale istnieje. W wielu innych krajach (np. w Ameryce Południowej) podejście do „wspomagania wzrostu” zwierząt jest bardziej liberalne, dlatego sportowcy podlegający kontroli antydopingowej powinni mocno przemyśleć kontakt z tamtejszymi wyrobami. To samo dotyczy podejrzanego pochodzenia „suplementów” z egzotycznych krajów, o których nic nie wiemy, a producent jest nieznany. Tam również mogą być dodatki substancji, które są traktowane, jako dopingowe.

Referencje:

Anna Gadaj i in. „Monitoring of selective androgen receptor modulators in bovine muscle tissue by ultra-high performance liquid chromatography-tandem mass spectrometry” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6804513/

Barbara  Woźniak,  Bolesław  Wojtoń,  Mirosław  M. Michalski „Pozostałości  hormonów-anabolików u zwierząt rzeźnych  w Polsce” http://www.medycynawet.edu.pl/images/stories/pdf/digital/1994/199410484486.pdf

R.M.Cleale “Effects of Synovex One Grass, Revalor-G, or Encore implants on performance of steers grazing for up to 200 days” https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1080744618300329

https://www.depts.ttu.edu/afs/implantDB/docs/Revalor_Tech_Bulletin_12.pdf

Kuiper HA1, Noordam MY, van Dooren-Flipsen MM, Schilt R, Roos AH. “Illegal use of beta-adrenergic agonists: European Community.” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9464899

http://ec.europa.eu/health//sites/health/files/files/eudralex/vol-5/reg_2010_37/reg_2010_37_en.pdf

Thevis M1, Geyer L, Geyer H, Guddat S, Dvorak J, Butch A, Sterk SS, Schänzer W. “Adverse analytical findings with clenbuterol among U-17 soccer players attributed to food contamination issues”. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23559541

Komentarze (4)
Muad"Dib

Znana jest fanom Boksu, wpadka...albo i nie, obecnego mistrza świata Tysona Furego i jego kuzyna, u których stwierdzono zażywanie w 2015roku ,,Nandrolonu,,. Gdzie ich wyjaśnieniem, było właśnie spożycie mięsa dzika, którego Angielski farmer, faszerował Nandrolonem i innymi środkami. Jednak w tym roku, owy dostarczyciel trefnej dziczyzny, przyznał, iż w tamtym czasie team Furych, obiecał mu kilkadziesiąt tysięcy funtów, za złożenie właśnie takich wyjaśnień, niestety rzekomo pieniędzy nigdy nie otrzymał, i dlatego wyłożył według niego prawdziwa wersję powiązania ,, Króla cyganów,, z Nandrolonem.

0
colin2000

SARMY nie ryja wątroby. Wiele osób robi sobie badania cyklicznie i są w normie.

0
lodzianin1

Fury znalazł furtkę wyjścia i się jej trzyma
Na szczęście w Polsce mięso dobrze wypada na badaniach

0
jackmsitdn

Thank you so much for this. I was into this issue and tired to tinker around to check if its possible but couldnt get it done. Now that i have seen the way you did it, thanks guys
with
regard
https://shareit.onl/ https://mxplayer.pro/ 

0