Jesteś fanem kawy czy herbaty? Jeśli herbaty, to z pewnością nie obce są Ci wszelkie jej różne rodzaje. Mamy herbatę czarną, zieloną, białą, czerwoną... Do tego mamy do wyboru mnóstwo smaków, więc nie sposób się znudzić tym aromatycznym napojem.

A co wiesz na temat czerwonej herbaty?

Herbata ta nadal zyskuje coraz większą popularność na całym świecie. Przyciąga swoją uwagę, dzięki korzyściom, jakie oferuje. Zacznijmy jednak od tego, czym różni się od innych herbat. Herbata biała, zielona i czarna pochodzą z jednej i tej samej rośliny — Camellia sinensis. Różnią się jedynie sposobem przetwarzania. Z kolei czerwona herbata, znana również jako herbata rooibos, pochodzi z rośliny rosnącej w górach Afryki Południowej — Aspalathus linearis.

Czym się charakteryzuje czerwona herbata?

czerwona herbata

Przede wszystkim, herbata czerwona jest naturalnie pozbawiona kofeiny i ma lekko słodkawy, orzechowy smak. Brak kofeiny to jedna z jej zalet, ponieważ jest dzięki temu dostępna dla szerszego grona ludzi m.in. dla małych dzieci, dla dorosłych wrażliwych na działanie kofeiny. Niektórzy ludzie metabolizują kofeinę bardzo wolno i częściej doświadczają skutków ubocznych związanych z piciem napojów, które ją zawierają np. wzrost ciśnienia krwi, przyspieszone tętno, bezsenność. Dlatego istotne jest, aby zdawać sobie sprawę ze swojej tolerancji na kofeinę i dopasować jej ilość do swoich możliwości i potrzeb. Jakie są korzyści zdrowotne czerwonej herbaty?

Wpływ czerwonej herbaty na zdrowie serca

Picie czerwonej herbaty może zmniejszyć ryzyko problemów sercowo-naczyniowych. Dzieje się to poprzez działanie herbaty na enzym konwertujący angiotensynę (w skrócie ACE). Jest to enzym, który bierze udział w regulacji ciśnienia krwi. Czerwona herbata zmniejsza jego aktywność, co z kolei prowadzi do obniżenia ciśnienia krwi. Temat ten jednak wymaga jeszcze dodatkowych badań.

Rooibos zawiera przeciwutleniacze

Podobnie jak zielona i biała herbata, rooibos jest bogaty w przeciwutleniacze, co czyni go zdrowym wyborem dla osób poszukujących alternatywy dla herbat zawierających jednocześnie kofeinę. Przeciwutleniacze blokują utlenianie cząsteczek i zapobiegają powstawaniu wolnych rodników, które uszkadzają komórki w naszym organizmie.

Możesz ją pić przed snem, gdyż nie zawiera kofeiny

Choć nie jest to korzyść stricte zdrowotna, to trzeba zaznaczyć, że dzięki temu, że rooibos nie zawiera kofeiny, to śmiało można go/ją pić, także przed snem. Herbatę tę można pić o każdej porze dnia, bez obawy, że nas za bardzo pobudzi, wprawi w nerwowy stan itp.

Ciekawy smak czerwonej herbaty

Warto jeszcze wspomnieć, że czerwona herbata ma dość oryginalny smak. Jest naturalnie słodka, a przynajmniej słodsza niż herbata zielona czy czarna. Wiele osób, które lubią posłodzić herbatę, uważa, że rooibos jest tak słodki, że nie trzeba już dodawać cukru czy słodzika. Stanowi to zatem także dobre rozwiązanie dla osób, które chcą dbać o linię, ale nie wyobrażają sobie popołudnia czy wieczoru bez gorącej, słodkawej herbaty.

Podsumowanie

Czerwona herbata, czyli rooibos to świetny napój, który ma oryginalny smak, a do tego sporo korzyści zdrowotnych. Możesz ją pić o każdej porze dnia, nawet wieczorem, ponieważ nie zawiera kofeiny. Jest dość popularnym produktem, dlatego bez problemu znajdziesz ją w niemal każdym sklepie spożywczym.

Komentarze (5)
M-ka

Moim zdaniem lepiej nie nazywać herbaty rooibos "czerwoną herbatą", bo to może prowadzić do nieporozumień i mylenia go z czerwoną fermentowaną herbatą, która jest produktem z liści herbacianych i zawiera kofeinę.

0
Bull

Pewnie masz racje, ale u nas w kraju przyjęło się wszystkie napary herbatkami potocznie nazywać.

0
M-ka

To prawda, że taki jest zwyczaj i kolor mają podobny, ale warto wiedzieć, żeby się nie pomylić, kupując ją pierwszy raz. Czerwona fermentowana herbata ma zazwyczaj dopisek "Pu Erh" i jest chyba najbardziej wyrazista w smaku (dla mnie aż niedobra) z herbat wyrabianych z liści herbacianych i ma dużo kofeiny.
Przeciwieństwo herbaty rooibos, która ma delikatniejszy, jakby miodowy smak i aromat i zero kofeiny.

0
Bull

Cenne sugestie

0
M-ka

Dobry artykuł przypominający.
Myślę, że odpowiednie napary są bardzo dobrym uzupełnieniem diety w składniki poprawiające metabolizm i zdrowie, a szczególnie zimą i kiedy ktoś ma ograniczony budżet na bardziej wymyślne dodatki do diety (drogie owoce itp.). Paczka odpowiedniej herbaty kosztuje tyle co kilogram owoców, a wystarcza na dłużej...

0