Do utraty masy ciała dąży lub przynajmniej powinna dążyć blisko połowa ludzi zamieszkująca europejskie kraje rozwinięte i rozwijające się. Jeszcze 50 – 100 lat temu żywność nie wszędzie była jednak tak łatwo i w tak dużych ilościach dostępna, jak teraz. Wtedy poszukiwano sposobów na jak najlepsze zabezpieczenie magazynu kalorycznego organizmu, a obecnie raczej poszukuje się produktów, które w najmniejszym stopniu wpłyną na bilans energetyczny danego posiłku, czy też całego jadłospisu.

Nadwaga i otyłość jako trend

W pewnym „momencie” historii, po wielu burzliwych politycznie dekadach, na świat zaczęły przychodzić dzieci, których rodzice w głowie mieli głównie myśli o tym, jak zabezpieczyć się na przyszłość przed kolejną wojną / kryzysem gospodarczym / głodem. Oprócz gwałtownego wzrostu dzietności doszło w międzyczasie do wzrostu tempa rozwoju technologii żywności, tj. technik zabezpieczania jej przed zepsuciem, wzbogacania substancjami odżywczymi, czy urozmaicania smakowego potraw. Popularność zdobyły fast-foody oraz słodkie i słone przekąski równolegle z kolorowymi napojami gazowanymi słodzonymi cukrem, gdyż ludzie poza bezpieczeństwem po latach stresu zaczęli pragnąć coraz to bardziej przyjemnych bodźców, tutaj akurat smakowych.

Problem z niedoborami na rynku żywności oczywiście w dużej mierze został zredukowany, jednak w zupełnie nieoczekiwany sposób doszło do znacznej nadprodukcji i nadmiernej konsumpcji tych dóbr. Jako że świadomość na temat roli masy ciała i poziomu zatłuszczenia w kształtowaniu zdrowia w tamtych czasach była niska lub żadna, dążono raczej wtedy do stabilizowania swojego dobrobytu i gromadzenia dóbr, aniżeli utrzymywania smukłego ciała w dobrej kondycji i wykonywania stałej, dobrowolnej aktywności fizycznej. Obecnie świat jest w sytuacji, w której liczba osób umierających z powodu chorób bezpośrednio związanych z otyłością może dorównać liczbie osób umierających z głodu.

Żywność sprzyjająca redukcji masy ciała

jedzenie odchudzanie

Lata badań naukowych nad relacjami pomiędzy dietą a zdrowiem, doprowadziły do pewnych odkryć ułatwiających dobór produktów w diecie w zależności od postawionego sobie celu. Obecnie możliwe jest umowne podzielenie produktów na te, które wspomagają odchudzanie oraz te, które sprzyjają tyciu.

W antagonizmie do wysoko przetworzonych produktów kojarzonych z nadwagą, otyłością, cukrzycą i miażdżycą (bogatych w cukier i / lub tłuszcze trans) stoją produkty o niepodważalnym znaczeniu w procesie redukcji masy ciała. Produktami wspomagającymi odchudzanie są nisko lub nieprzetworzone źródła m.in. białka, błonnika oraz antyoksydantów.

Najlepsze źródła białka podczas odchudzania

Białka stymulują syntezę białek mięśniowych (poprawiając kondycję fizyczną), a także wpływają na gospodarkę neurohormonalną (regulując nastrój, sytość i apetyt) i wymagają od organizmu relatywnie sporego nakładu energii do strawienia (w porównaniu do tłuszczy, czy węglowodanów). Najlepszymi źródłami białka są gotowane jaja, gotowane mięsa, podroby i ryby, ale również nabiał, czy nasiona warzyw strączkowych, a także odżywki białkowe (zarówno roślinne, jak i odzwierzęce).

Błonnik w procesie odchudzania

Błonnik z kolei pełni funkcje związane z pracą przewodu pokarmowego, co przekłada się na wielokierunkowe działanie w całym organizmie. W odchudzaniu najważniejszą jego rolą jest podnoszenie poziomu sytości spożywanych potraw oraz stymulacja rozwoju prozdrowotnych bakterii jelitowych. Oba te aspekty działania błonnika mogą usprawnić redukcję masy ciała poprzez liczne mechanizmy pośrednie, w tym łagodzenie stanów zapalnych. Cennymi źródłami błonnika są warzywa i owoce oraz zboża, orzechy i nasiona.

Antyoksydanty jako wsparcie odchudzania

Kolejną grupą związków o potencjalnie pozytywnym wpływie na przebieg procesu odchudzania są antyoksydanty. Jest to nazwa zbiorcza dla wielu związków aktywnych biologicznie, które aktywują specyficzne mechanizmy w organizmie prowadzące np. do intensyfikacji zużywania zasobów tłuszczowych na cele energetyczne. Produktami, na które zwraca się tutaj szczególną uwagę są m.in. kawa, zielona herbata, owoce cytrusowe, czy ostre rodzaje papryki.

Polecamy również: Spalacze tłuszczu ranking - najlepszy spalacz tłuszczu

Komentarze (0)