Dostosowanie godzin spożywania posiłków w ciągu dnia do swojej aktywności przysparza niektórym osobom wielu problemów. Dodatkowym utrudnieniem w dopasowaniu diety do pracy i codziennych obowiązków jest mimowolna aktywność fizyczna. Każdy, kto trenuje zarówno rekreacyjnie, jak i zawodowo i ma trudności z ustaleniem optymalnych dla siebie pór sięgania po pokarm może teraz zapoznać się z zaleceniami opartymi o stanowisko International Society of Sports Nutrition. 

  1. Planowanie pór posiłków
  2. Nieregularne pory posiłków
  3. Zalety dobrego podziału dnia na posiłki
  4. Przyszłe badania nad planowaniem pór posiłków

Planowanie pór posiłków

Duży wpływ na planowanie godzin w jadłospisie wpływ mogą mieć zalecenia odnośnie konsumpcji białka przez sportowców. Otóż z reguły poleca się spożywać dziennie 1,4 – 2,0 g białka na każdy kilogram masy ciała rozłożone na równomierne porcje nieprzekraczające 40 g, po to, aby ułatwić jego trawienie i wykorzystywanie przez mięśnie.

Co więcej, zaleca się, aby przerwy w „dostawach” białka do organizmu w ciągu dnia były równomierne i nie dłuższe, niż 3 – 4 godziny, co ma na celu systematyczne aktywowanie syntezy białek mięśniowych. Biorąc pod uwagę fakt, że sen w nocy powinien trwać 6 – 8 godzin, pierwszy posiłek dla najlepszego wykorzystania białka powinien mieć miejsce w ciągu godziny od przebudzenia. Ostatni „posiłek” z kolei może być lekkostrawną odżywką białkową spożywaną na około 30 minut przed snem.

posiłek dietetyczny

Nieco mniejszą uwagę zwraca się na węglowodany i tłuszcze, chociaż zazwyczaj to te pierwsze w diecie sportowców przeważają, jeśli chodzi o udział w zaspokajaniu zapotrzebowania energetycznego. Zaleca się, aby spożywać 5 – 12 g węglowodanów na kg masy ciała, z czego minimum 1,2 g znaleźć powinno się w posiłku potrenigowym, który konsumowany powinien być maksymalnie do 6 h po treningu. Odpowiednie dawkowanie węglowodanów i ich umiejscowienie w ciągu dnia poprawia zdolności do magazynowania glikogenu, co korzystnie wpływa na ergonomikę pracy mięśni.

Nieregularne pory posiłków

Przy braku systematyki w odżywianiu organizmu dojść może do pewnych zaburzeń obniżających skuteczność w podejmowanych aktywnościach. Sport jest tutaj jednym z flagowych przykładów. Niewłaściwe podejście do konsumpcji źródeł energii, czyli węglowodanów i tłuszczy, może negatywnie odbić się na odporności na zmęczenie w trakcie treningów i zwiększyć podatność na kontuzje. Nieprzestrzeganie zaleceń dotyczących białka z kolei może poskutkować spowolnieniem regeneracji powysiłkowej oraz również zwiększeniem podatności na kontuzje.

Zalety dobrego podziału dnia na posiłki

Regularność konsumpcji posiłków w ciągu dnia może przynieść wiele korzyści zarówno w populacjach sportowców, jak i osób stroniących od aktywności fizycznej, czy nawet w populacjach z chorobami przewlekłymi. Odpowiednio ustalony harmonogram dostarczania do organizmu substancji odżywczych może wspomóc budowanie masy, siły oraz mocy mięśniowej, kształtowanie wytrzymałości fizycznej, a także gospodarowanie substratami energetycznymi w postaci glikogenu w mięśniach, czy tkanki tłuszczowej.

Ostateczne ustalenia ISSN:

Główne zalecenia: Planowanie pór spożywania posiłków oraz stosowania suplementów diety zalecane jest każdemu, kto chce zoptymalizować funkcjonowanie swojego organizmu w ciągu dnia w obliczu wyzwań zarówno fizycznych, jak i intelektualnych.

Zalety dobrego planowania: Odpowiednio dopasowując pory spożywania posiłków do swojego planu dnia, można liczyć na optymalizację przebiegu regeneracji powysiłkowej, aktywację syntezy białek mięśniowych, czy stabilizację nastroju i poziomu energii.

Białko: W diecie osób aktywnych z reguły należy uwzględnić około 20 – 40 g pełnowartościowego białka (dobrze strawnego i bogatego w aminokwasy niezbędne) na każdy posiłek (lub 0,25 – 0,4 g / kg masy ciała / posiłek), co najczęściej wymaga spożywania 4 – 6 posiłków w ciągu dnia.

Węglowodany: Optymalizacja poziomu glikogenu mięśniowego osób trenujących uzyskiwana jest najczęściej przy podaży około 5 – 12 g / kg masy ciała dziennie z uwzględnieniem podaży około 30 – 60 g węglowodanów na każdą godzinę treningu przy jednostkach przekraczających 60 minut.

Przerwy między posiłkami: Dla ułatwienia regeneracji poziomu glikogenu mięśniowego, stabilizacji poziomu glukozy we krwi, czy optymalizacji aktywacji syntezy białek mięśniowych poleca się spożywać posiłki zawsze o tej samej porze, co około 3 – 4 godziny.

Przyszłe badania nad planowaniem pór posiłków

Przez ostatnich kilka dekad silnie ukorzeniony został pogląd dotyczący bezkonkurencyjności diet opartych o 5 niewielkich posiłków w ciągu dnia. Coraz więcej jednak odnajduje się korzyści wynikających z konsumpcji 2, czy nawet 1 posiłku dziennie, w związku czym jest to jeden z obszarów badań, który szczególnie interesuje naukowców w kontekście „dietetycznego zegara”. Badania te jednak dotyczą głównie populacji klinicznych, a nie sportowców.

Źródło: https://jissn.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12970-017-0189-4

Komentarze (0)