Dla niektórych z nas pikantne potrawy są nie do przyjęcia, inni przepadają za nimi, wręcz potrzebują ich.  Czy jest coś, co sprawia, że niektórzy szczególnie mocno pożądają tego smaku? Okazuje się, że tak.

Skąd się bierze potrzeba jedzenia ostrego?

To, że coś nam smakuje, nie jest wystarczającą odpowiedzią. Poznaj pięć powodów, dla których możesz czasami odczuwać nieco większą potrzebę jedzenia ostrego jedzenia.

Ciąża

Stan ten znany jest z tego, że powoduje apetyt na różne rzeczy. Jest to wynik między innymi szalejących hormonów, które wywołują różne zmiany sensoryczne, także sposób myślenia o potrawach. Każda kobieta przechodzi ciążę inaczej - jedne wolą dania słodkie, inne słone, a jeszcze inne właśnie pikantne.

Zbliżająca się miesiączka

Zmiany hormonalne mogą również wywoływać apetyt na jedzenie w lutealnej fazie Twojego cyklu, czyli na tydzień przed miesiączką. Podobnie jak zachcianki w czasie ciąży, zachcianki przed miesiączką także mogą być różne. Sporo kobiet „ciągnie” w tym czasie do słodkiego, ale pewna grupa zawsze wybierze pikantne i jest to całkiem normalne.

Zapchany nos

Być może doświadczyłaś tego na własnej skórze, kiedy zjadłeś coś ostrego i nagle z Twojego nosa zaczął lecieć wodospad. Zapchane zatoki mocno reagują na ostre. Możliwe, że intuicyjnie sięgasz wówczas po coś, co je oczyszcza.

Kiedy masz kiepski nastrój

Gorące potrawy powodują pieczenie w ustach, a to z kolei wywołuje uwalnianie endorfin poprawiających samopoczucie. Można więc powiedzieć, że organizm intuicyjnie domaga się czegoś ostrego, kiedy jesteś w kiepskiej kondycji fizycznej. Choć nie ma na to dowodów naukowych, to kto wie, czy właśnie nasza intuicja nie podpowiada nam właściwie.

Kiedy jesteś zestresowany

Stres jest znany z wysyłania niektórych ludzi prosto do lodówki. Najczęściej są to produkty bogate w tłuszcze lub rafinowane węglowodany. W sytuacji, gdy, życie wymyka się spod kontroli, na ogół szukamy pocieszenia. Dla wielu osób oznacza to jedzenie takich produktów jak lody, makaron z serem lub frytki. Jednak jeśli to pikantne smaki kojarzą Ci się z chwilami, w których czułaś się szczęśliwa, to prawdopodobnie sięgniesz po nie, gdy będziesz zestresowana.


Podsumowanie

Jest wiele różnych czynników, które mogą powodować Twoją obsesję na punkcie ostrego smaku, ale nie ma na to naukowych dowodów. Jest też oczywiste, że nie jest to nic złego, ale pamiętaj, że ostre wzmaga pragnienie. Miej pod ręką butelkę wody!

Komentarze (1)
Cziczioo

To znaczy że Meksykanie mają tyle problemów nawet jeśli nie są kobietami? :D

0